Rosjanin skazany na dożywocie w pierwszym ukraińskim procesie o zbrodnie wojenne

KIJÓW, Ukraina (AP) – W poniedziałek ukraiński sąd skazał 21-letniego rosyjskiego żołnierza na dożywocie za zapieczętowanie pierwszego skazańca za zbrodnie wojenne od czasu inwazji na Moskwę trzy miesiące temu i zabicie obywatela Ukrainy.

Sierżant Vadim Shishimir przyznał się do winy za ścięcie ukraińskiego obywatela we wsi w północno-wschodnim regionie Sumi na początku wojny..

Zeznał, że zastrzelił osobę wykonującą rozkaz. Powiedział w sądzie, że Ukrainiec, który rozmawiał przez telefon komórkowy, nalegał, aby siły ukraińskie były w stanie wskazać ich miejsce pobytu.

Według ONZ, ponad 100 milionów ludzi na całym świecie zostało eksmitowanych ze swoich domów, trzymiesięczna wojna pomogła pchnąć liczbę przesiedleńców na całym świecie do rekordowego poziomu.

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do „maksymalnych” sankcji wobec Rosji podczas otwarcia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Powiedział w filmie, że sankcje muszą zostać zniesione, aby zapobiec okupacji Rosji i że wszystkie jej banki, w tym embargo na ropę naftową, zostaną zakazane, a handel z Rosją całkowicie odcięty.

Zełenski mówi, że jego kraj spowolnił rosyjski postęp i że odwaga jego narodu pobudziła niewidzialną jedność demokratycznego świata.

Na polu bitwy siły rosyjskie nasiliły ostrzał wschodniego przemysłowego centrum Ukrainy, gdzie nasilają ofensywę w regionie, który jest obecnie centrum walk.

Walki w Donbasie, gdzie walczą z miastem siły ukraińskie i rosyjskie, zmusiły wielu cywilów do opuszczenia swoich domów.

W poniedziałek w Tokio prezydent USA Joe Biden i Premier Japonii Fumio Kishida również przyłączył się do potępienia inwazji Moskwy na Ukrainę. Wcześniej podczas swojej azjatyckiej trasy Biden podpisał się pod prawem Kolejne 40 miliardów dolarów wsparcia USA na obronę Ukrainy przed rosyjską agresją.

Wsparcie Zachodu – finansowo i militarnie – ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, pomagając jej uzbrojonym i niezliczonym siłom udaremnić rosyjską próbę przejęcia stolicy Kijowa i sparaliżowania ich gdzie indziej. W obliczu tych niepowodzeń Moskwa wyznaczyła bardziej ograniczone cele na Ukrainie, a jej wizją jest poszerzenie terytorium zajmowanego przez prorosyjskich separatystów od 2014 roku.

READ  Netanjahu przeżył wotum nieufności wobec reformy sądownictwa

Siły ukraińskie okopały się wokół głównego kontrolowanego przez Ukraińców miasta Siwrodoneck w obwodzie ługańskim Donbasu, a Rosja zintensyfikowała starania o jego zdobycie. Gubernator Siergiej Haidai oskarżył Rosjan o „celowe próby zniszczenia miasta… angażowanie się w wypalenie”.

Haidai powiedział w niedzielę, że Rosjanie najechali kilka miast i miasteczek w Ługańsku, gromadząc całodobowy ostrzał i koncentrację sił i broni, sprowadzając wojska z Charkowa na północny zachód, Mariupol na południe i z Rosji.

Ale ukraińskie wojsko powiedziało, że zostało pokonane w ataku sił rosyjskich na Ołeksandrywkę, poza wioską Siwerodonieck.

W niedzielę parlament Ukrainy po raz trzeci do 23 sierpnia przegłosował przedłużenie stanu wojennego i mobilizację sił zbrojnych. Ukraińscy urzędnicy niewiele mówili o poziomie ofiar w ich kraju od początku wojny, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział w niedzielę. Każdego dnia na wschodzie ginie 100 ukraińskich bojowników.

Chociaż Wschód jest obecnie centrum podróży lotniczych, konflikt nie jest tam ograniczony. Zastępca burmistrza miasta powiedział, że usłyszał potężne eksplozje w Corroston, 160 kilometrów (100 mil) na zachód od Kay, wczesnym rankiem w poniedziałek. Ukraińskie agencje informacyjne podają, że to już trzeci dzień otwartych ataków w obwodzie żytomierskim.

___

Raport Becatoros z Doniecka. Do dziennikarzy Associated Press we Lwowie dołączyli Yuras Karmanov, Andrea Rosa w Charkowie i inni pracownicy AP z całego świata.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *