Gospodarka Chin wraca do zdrowia lepiej niż oczekiwano po ponownym otwarciu covidu

Produkt krajowy brutto Chin wzrósł w pierwszym kwartale o 4,5 procent rok do roku, ponieważ silny wzrost eksportu i inwestycji w infrastrukturę oraz odbicie konsumpcji detalicznej i cen nieruchomości napędzały ożywienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Oficjalne dane przebiły oczekiwania analityków dotyczące 4-procentowego wzrostu, po staraniach rządu chińskiego prezydenta Xi Jinpinga o przywrócenie zaufania biznesowego nadszarpniętego przez restrykcje związane z pandemią i nagłe zmiany polityki w zeszłym roku.

Tempo wzrostu od stycznia do marca pozostaje poniżej całorocznego celu rządu wynoszącego 5 procent, co zostało zahamowane na początku tego roku przez ogólnokrajową epidemię Covid-19, ale ekonomiści spodziewają się, że przyspieszy w miarę upływu roku.

Xi, który w zeszłym miesiącu został zaprzysiężony na bezprecedensową trzecią kadencję jako prezydent Chin, chce ożywić wzrost gospodarczy. PKB wzrósł zaledwie o 3 procent w zeszłym roku, już nie osiągając oficjalnego celu wynoszącego 5,5 procent, najniższego od dziesięcioleci.

„Zdecydowanie nadchodzi ożywienie” – powiedział Tao Wang, główny ekonomista UBS ds. Chin. „Ruch na początku roku był silniejszy niż oczekiwano”.

Indeks Hang Seng China Enterprises Index w Hongkongu wzrósł aż o 0,45 procent po wtorkowej publikacji danych, ale spadł o 0,8 procent w ciągu dnia. Benchmarkowy indeks CSI 300 akcji notowanych w Szanghaju i Shenzhen wzrósł o 0,06 proc.

„Gospodarka narodowa wykazywała stałe ożywienie i miała dobry start” – poinformowało chińskie Narodowe Biuro Statystyczne w oświadczeniu. Agencja ostrzegła jednak, że sytuacja jest „złożona i niestabilna, niewystarczający popyt wewnętrzny jest krytyczny, a podstawy ożywienia gospodarczego wciąż nie są solidne”.

Oglądasz migawkę interaktywnej grafiki. Jest to najprawdopodobniej spowodowane byciem offline lub wyłączoną obsługą JavaScript w przeglądarce.


Na tegorocznym posiedzeniu chińskiego parlamentu nowy numer dwa Xi, premier Li Qiang, zasygnalizował, że rząd złagodzi represje wobec deweloperów i firm, które wyssały miliardy dolarów z platform internetowych.

READ  Ostatnie wiadomości wojny ukraińsko-rosyjskiej: Aktualizacje na żywo

Chiny zrezygnowały z ograniczeń związanych z koronawirusem w grudniu w związku z powszechnym sprzeciwem wobec masowych testów i stopniowych blokad, które sparaliżowały miasta w całym kraju przez cały rok.

Złagodzenie ograniczeń rozpętało popyt w sektorze detalicznym, gdzie sprzedaż wzrosła o 5,8 proc. rok do roku w pierwszym kwartale i 10,6 proc. w marcu. Ankieta Bloomberga wśród analityków przewidywała wzrost o 7,5 procent w marcu. Ponieważ Szanghaj rozpoczął miesięczny lockdown w marcu 2022 r., podstawa porównania była niższa niż w zeszłym roku.

Inwestycje produkcyjne wzrosły o 7 procent rok do roku, podczas gdy produkcja przemysłowa wzrosła o 3 procent w pierwszym kwartale. Eksport wykazał silny wzrost, rosnąc o 8,4 procent w pierwszym kwartale, a rządowe inwestycje infrastrukturalne wzrosły o 8,8 procent, podczas gdy ogólne inwestycje w środki trwałe wzrosły o 5,1 procent. Inwestycje prywatne były słabe i wyniosły zaledwie 0,6 procent, co oznaczało spadek w marcu.

Kontynuowano problemy sektora nieruchomości, przy czym inwestycje w nieruchomości spadły o 5,8 procent, a sprzedaż domów spadła o 1,8 procent według obszaru. Liczba rozpoczętych nowych domów również nadal spadała, spadając o 19,2 procent rok do roku w pierwszym kwartale.

Ale sprzedaż pod względem wartości wzrosła o 4,1 procent, wskazując na nowe ożywienie cen domów. W marcu ceny nowych domów wzrosły najszybciej od 21 miesięcy.

Stopa bezrobocia spadła w marcu do 5,3 procent z 5,6 procent w lutym, ale bezrobocie wśród młodzieży pozostało na drugim miejscu i wyniosło 19,6 procent.

Ekonomiści twierdzą, że tempo przyspieszy w drugim kwartale, czemu sprzyja efekt niższej bazy, ale ostrzegają, że konsumpcja i nieruchomości mogą mieć trudności z utrzymaniem silnego wzrostu, podczas gdy eksport może być zagrożony przez słabsze rynki rozwinięte.

Eksperci stwierdzili, że po rozprawie z sektorem prywatnym administrację Xi utrudniał również brak wiarygodności.

Kyu Jin jest profesorem i redaktorem w London School of Economics Nowa książka o ChinachPowiedział, że luka w popycie sektora prywatnego, zarówno pod względem konsumpcji, jak i inwestycji, jest największym ograniczeniem.

READ  Ministerstwo Transportu udziela pomocy ofiarom powodzi w Demaku

„Przywrócenie zaufania do chińskiej gospodarki zajmie trochę czasu” – powiedział.

Dodatkowe raporty Hudsona Locketta z Hongkongu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *