Francja walczy z ogromnymi pożarami buszu, a temperatura w Wielkiej Brytanii była najgorętsza, jaka kiedykolwiek została odnotowana

  • Pożary wypalają lasy w Żyrondzie w południowo-zachodniej Francji
  • Temperatury w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przekraczają 40C
  • Niemcy, Belgia szykują się na możliwe rekordowe temperatury
  • Ponad 30 pożarów lasów spustoszyło niektóre części Hiszpanii

LONDYN / PARYŻ 19 lipca (Reuters) – Strażacy w południowo-zachodniej Francji walczyli o powstrzymanie ogromnych pożarów lasów we wtorek, a Wielka Brytania odnotowała najwyższą w historii temperaturę, gdy fala upałów z południa osiadła w zachodniej Europie.

Południowe i zachodnie Niemcy oraz Belgia, które naukowcy przypisują zmianom klimatu, otoczyły północne i wschodnie krawędzie fali upałów, blokując rekordowe temperatury.

Temperatury powyżej 40C (104F) zostały tymczasowo zarejestrowane we wtorek w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy, powiedział Met Office.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Urzędnicy postawili Wielką Brytanię w stan „krajowego zagrożenia” ze względu na bezprecedensowe temperatury, które często mają trudności z utrzymaniem kluczowych usług transportowych, gdy natrafia na nieoczekiwaną pogodę, taką jak obfity śnieg lub silny wiatr.

Minister transportu Grant Shabbs powiedział, że po tym, jak co najmniej dwa pasy startowe na lotniskach wykazywały oznaki uszkodzenia, a niektóre tory kolejowe uległy wypaczeniu, pełna modernizacja brytyjskiej infrastruktury, aby poradzić sobie z wysokimi temperaturami, zajmie lata.

„Widzieliśmy znaczne zakłócenia w podróży” – powiedział BBC. „Infrastruktura budowana od epoki wiktoriańskiej nie była zbudowana, aby wytrzymać tego typu temperatury”.

W południowo-zachodniej Francji region uprawy winorośli Gironde doświadczył największego pożaru od ponad 30 lat, a władze poinformowały, że mężczyzna był przetrzymywany pod zarzutem podpalenia.

Pożar spalił 19 300 hektarów (około 75 mil kwadratowych) na wsi wokół Bordeaux od 12 lipca, zmuszając w sumie 34 000 osób do ewakuacji swoich domów.

Z pożarem walczy około 2000 strażaków i osiem bombowców wodnych.

READ  Kontrakty terminowe na akcje nieznacznie spadły po 400-punktowym zwyżce na Dow

„Pomimo nalotów i nalotów sytuacja się nie ustabilizowała” – powiedział rząd stanowy w oświadczeniu, dodając, że nie ma doniesień o ofiarach lub obrażeniach.

Badanie opublikowane przez klimatologów w czerwcu w czasopiśmie „Environmental Research: Climate” wykazało, że zmiany klimatu najprawdopodobniej pogorszą fale upałów. Czytaj więcej

Raport ONZ z lutego 2022 r. mówi, że liczba poważnych pożarów wzrośnie o 30% w ciągu najbliższych 28 lat, ponieważ spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne będą napędzać suszę.

„Obserwujemy częstsze fale upałów, a fale upałów są cieplejsze niż byłyby bez zmiany klimatu” – powiedział Reuterowi Friedrich Otto, starszy wykładowca nauk o klimacie w Imperial College London.

Płomienie i dym

Chociaż w Hiszpanii i Portugalii poziom rtęci powrócił do normalnego poziomu, strażacy w obu krajach wciąż walczyli z kilkoma pożarami.

Ponad 30 pożarów nadal pustoszy część Hiszpanii, a władze zwracają szczególną uwagę na cztery pożary w Kastylii, Leonie i Galicji.

W Lozacio, w północno-zachodniej prowincji Zamora, dwie osoby zginęły, a trzy zostały poważnie ranne, a ponad 6000 osób w 32 wioskach zostało ewakuowanych.

Dramatyczny materiał telewizyjny pokazuje płomienie i dym unoszący się na nocnym niebie w pobliżu miasta Tabara Zamora.

W poniedziałek mężczyzna był bliski śmierci, próbując chronić swoje miasto przed pożarami. Czytaj więcej

W Galicji ponad 1500 osób zostało ewakuowanych z trasy czterech pożarów, które uszkodziły kilka budynków.

Do tej pory w Hiszpanii spalono w tym roku ponad 70 000 hektarów (173 000 akrów), ponad dwukrotnie więcej niż średnia z ostatniej dekady, jak wynika z oficjalnych danych przed falą upałów.

Agencja meteorologiczna IPMA poinformowała, że ​​w sąsiedniej Portugalii około 50 gmin, głównie w regionach środkowych i północnych, nadal stoi w obliczu „wysokiego ryzyka” pożarów.

READ  Wołodymyr Zełenski: ukraiński prezydent szczegółowo opisuje rzekome rosyjskie okrucieństwa w ostrym przemówieniu ONZ

Ponad 1000 strażaków walczyło z pięcioma dużymi pożarami lasów, z których największy wybuchł w północnej gminie Murga i rozprzestrzenił się na dwie pobliskie gminy.

Setki ludzi zostało ewakuowanych z wiosek, a starsza para została znaleziona martwa w spalonym samochodzie w poniedziałek. Czytaj więcej

W Grecji strażacy gasili 73 pożary w czasie krótszym niż 24 godziny, poinformowała w poniedziałek straż pożarna. Urząd Obrony Cywilnej ostrzegł we wtorek przed wysokim ryzykiem rozprzestrzeniania się ognia w całym kraju.

Pożar, który wybuchł w słoweńskim regionie krasowym, został opanowany przez strażaków we wtorek, poinformowali urzędnicy, dwa dni po jego wybuchu. Nie zgłoszono żadnych ofiar.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże: Marie-Louise Kumuchian w Londynie, Caterina Demoni w Lizbonie, Dominique Vidalon w Paryżu i René Maltezzo w Atenach, Aleksandar Vasovic w Belgradzie, redagowanie przez Nicka MacPhee, Garetha Jonesa i Bernadette Baum.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *