Tempo.co, Djakarta – Forum Państw Archipelagów i Wysp (AIS) to wyjątkowe forum współpracy utworzone na mocy Deklaracji z Manado. Forum AI Spotkanie ministerialne w dniu 1 listopada 2018 r.
Podczas gdy niektóre fora międzynarodowe grupują kraje na podstawie wielkości ekonomicznej, na przykład kraje rozwinięte lub kraje o podobnych poglądach politycznych, AIS przyjął inne podejście.
Forum łączy kraje na podstawie ich położenia geograficznego i wyzwań. Tym samym AIS skupia na wspólnym forum kraje rozwinięte, rozwijające się i najsłabiej rozwinięte z całego świata.
Na przykład Japonia, Anglia i Nowa Zelandia obejmują kraje rozwinięte, kraje wyspiarskie, z niewielką częścią kraju na Pacyfiku, aż po Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą w Afryce Środkowej.
Tymczasem Indonezja, jako jeden z największych krajów archipelagowych, członek G20 i najludniejszy na świecie, może podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi krajami na forum AIS.
Dlatego to forum pozwala wszystkim krajom z różnych środowisk spotkać się i omówić rozwiązania dotyczące przyszłości narodów archipelagu i wysp.
Forum ma na celu wzmocnienie współpracy między krajami archipelagowymi i wyspiarskimi w zakresie wyzwań związanych z kwestiami morskimi, które stały się problemem globalnym.
Te globalne problemy obejmują łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej; niebieska gospodarka; morskie odpady z tworzyw sztucznych; oraz dobre zarządzanie obszarami morskimi.
Aby wzmocnić swoją rolę centrum inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań, forum odbyło swoje pierwsze spotkanie na wysokim szczeblu na Bali w dniach 10–11 października 2023 r.
Forum AIS obejmujące 51 państw jest także miejscem wzajemnej współpracy w zakresie realizacji przyszłego programu, tj. globalnego zarządzania morskiego.
Prawdziwy wkład
Indonezyjskie Ministerstwo Koordynujące Gospodarkę Morską i Inwestycje stwierdziło, że forum AIS nie było formalnym spotkaniem dyskusyjnym ani promowaniem wielkich obietnic.
Forum podkreśla konkretny wkład w ocalenie przyszłości archipelagu i narodów wyspiarskich przed zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi jako problemem globalnym.
Inicjatywa będzie realizowana z wykorzystaniem praktyk przyjaznych dla środowiska, aby wspierać niebieską gospodarkę, która mądrze korzysta z oceanów i ma pozytywny wpływ na społeczeństwo, nie szkodząc środowisku morskiemu.
Jeden z przykładów można zobaczyć w tutorialu dotyczącym tworzenia pływających klatek na Fidżi.
Podczas zgromadzenia na Pacyfik wprowadzono pływające klatki, powszechnie znane z hodowli ryb w Indonezji.
Nowością stało się także stosowanie urządzeń do gromadzenia ryb (FAD) na Madagaskarze.
Dodatkowo Forum AIS stara się uwzględniać i realizować potrzeby swoich członków.
Utworzono biura regionalne na Barbadosie dla regionu Karaibów, Ameryki Środkowej, następnie regionu Oceanu Indyjskiego na Madagaskarze i Fidżi w regionie Pacyfiku.
Jako jeden z krajów inaugurujących Forum AIS Indonezja zobowiązała się do przekazania 5 mln dolarów na lata 2022–2025.
W 2019 r. Indonezja przekazała już 1 mln dolarów na utworzenie sekretariatu Forum AIS w Dżakarcie, umożliwiając i wzmacniając współpracę między krajami.
Tworzenie innowacji
Forum podkreśliło także swoją rolę w zakresie zasobów ludzkich i budowania potencjału młodych innowatorów.
Agencja ONZ ds. Programów Rozwoju (UNDP) podkreśliła, że Forum AIS wspiera rozwój 500 start-upów lub mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSME) działających w oparciu o technologie cyfrowe.
Pomoc ta zapewniana jest poprzez finansowanie i budowanie potencjału, takie jak szkolenia, warsztaty i łączenie przedsiębiorców z potencjalnymi partnerami.
Forum wspiera ponad 1500 kierowców z sektora MŚP, takich jak kobiety, młodzież i osoby niepełnosprawne, w celu ułatwienia rozwoju ich przedsiębiorstw.
Forum AIS oferuje także program stypendialny o wartości 430 tys. dolarów, grant badawczy w wysokości 204 500 dolarów dla badaczy i pracowników naukowych oraz kapitał założycielski w wysokości 185 000 dolarów na opracowanie innowacyjnych rozwiązań dla różnych start-upów w ramach projektu pilotażowego . Kraje uczestniczące.
Zaangażowanie młodzieży to jeden z najważniejszych obszarów Forum mający na celu wzmocnienie roli Forum AIS jako centrum inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań oraz forum wzajemnej współpracy w zakresie przyszłego programu zarządzania oceanami.
Konferencja Młodzieżowa AIS, w której uczestniczy 26 delegatów z 26 państw archipelagowych i wyspiarskich, uwzględnia pomysły i innowacje młodych ludzi, ponieważ są oni kolejnym pokoleniem kształtującym przyszłość zrównoważonych rozwiązań w zakresie rybołówstwa, wzmacniania pozycji społeczności oraz wykorzystania nowych i odnawialnych źródeł energii. i innowacje w zakresie gospodarki odpadami.
Na forum narodziły się także wzmacniające innowacje dzięki wykorzystaniu aplikacji cyfrowych do monitorowania zdrowia namorzynów (MonMang), transformacji węgla w złożu wodorostów (SCC) oraz opracowania narzędzi do monitorowania stanu zdrowia oceanów, takich jak Advanced Drifter GPS Oceanography (ARHEA).
Innowacja nie tylko spodobała się niektórym stronom, ale została także przedstawiona władzom przybrzeżnym w innych krajach, co obejmowało wykorzystanie MonMang w Suva na Fidżi do monitorowania bagien.
Według danych Narodowej Agencji Badań i Innowacji (PRIN), oprócz Fidżi, z innowacji Monmang korzystają także Niemcy, Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne kraje.
Forum AIS, rozpoczynające swój piąty rok istnienia, ma potencjał, aby stać się główną siłą z udziałem 51 krajów kontrolujących jedną trzecią światowych obszarów morskich podlegających jurysdykcji każdego kraju archipelagowego i wyspiarskiego.
Te 51 krajów ma siłę przetargową i siłę, która z pewnością zostanie poproszona o określenie ich przyszłości na forach światowych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Dlatego w przyszłości należy pogłębiać i kontynuować współpracę w ramach Forum AIS.
Jak powiedział prezydent Joko Widodo, Indonezja wezwała do podkreślenia znaczenia powiązania oceanów ze zmianami klimatycznymi.
Za pośrednictwem tych różnych forów Indonezja wraz ze społecznością międzynarodową, w tym krajami objętymi AIS, w ogromnym stopniu przyczyniła się do znalezienia rozwiązań różnych problemów globalnych.
pomiędzy
Wybór nauczyciela: Państwa wyspiarskie i wyspiarskie zgadzają się na przekształcenie Forum AIS w organizację międzynarodową
Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.