Wysocy rangą przywódcy obwinili tę grupę bojowników o wybuchy na Bali w 2002 roku

AP/plik

Policjanci badają ruiny klubu nocnego zniszczonego w wyniku eksplozji w Denpasar na Bali w Indonezji 13 października 2002 r.CNN

Starsi członkowie kongregacja islamskaZa morderstwo odpowiedzialna jest siatka terrorystyczna z Azji Południowo-Wschodniej Zamachy bombowe na BaliW czwartkowym oświadczeniu think tank z siedzibą w Dżakarcie oświadczył, że rozwiązuje grupę.

Raport Instytutu Analiz Politycznych Konfliktów (IPAC) potwierdził autentyczność oświadczenia wideo z 30 czerwca złożonego przez 16 przywódców Jemaah Islamiyah (JI), ogłaszającego rozwiązanie siatki bojowników.

W oświadczeniu nagranym na wideo i udostępnionym w Internecie przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz indonezyjskiego rządu i prawa oraz stwierdzili, że cały materiał nauczany w szkołach z internatem stowarzyszonych z JI będzie zgodny z ortodoksyjnym islamem.

„Jest zbyt wcześnie, aby określić, jakie będą konsekwencje, ale sygnatariusze raportu cieszą się wystarczającym szacunkiem i wiarygodnością w organizacji, aby zapewnić powszechną akceptację” – powiedział Sidney Jones, który napisał wstępną analizę IPAC.

Oskarżona została organizacja terrorystyczna powiązana z Al-Kaidą Orkiestrowanie W niektórych z najbardziej śmiercionośnych ataków w Indonezji, w tym w zamachu bombowym na klub nocny na Bali w 2002 r., zginęło ponad 200 osób.

Indonezyjska Narodowa Agencja Zwalczania Terroryzmu (BNPT) odmówiła komentarza w sprawie rozwoju wydarzeń, ale planuje wkrótce zorganizować konferencję prasową.

Jones powiedział, że na decyzję o rozwiązaniu organizacji mogło wpłynąć kilka czynników, w tym wpływ intelektualistów z JI niezainteresowanych brutalnym dżihadem oraz analiza kosztów i korzyści dotycząca najlepszego sposobu ochrony ogromnych aktywów grupy. szkoły.

W raporcie stwierdzono, że pewną rolę odegrała także intensywna współpraca z funkcjonariuszami ds. walki z terroryzmem.

Pomimo wpływu zaangażowanych danych IPAC zauważył, że w grupie istnieją już podziały, które mogą pojawić się w przyszłości, choć być może nie natychmiast.

„Na razie prawdopodobnym rezultatem jest rozwój szkół stowarzyszonych z JI i większe zaangażowanie w życie publiczne mężczyzn, którzy podpisali oświadczenie z 30 czerwca” – stwierdził IPAC. „Będziemy musieli zobaczyć, co stanie się z pozostałymi członkami”.

READ  Horoskop Panna na wrzesień 2022 r.

Same Bakhti, ekspert ds. terroryzmu w Centrum Badań nad Ekstremizmem i Deradykalizacją w Dżakarcie, powiedział, że wątpi, czy odłamowe frakcje grupy pójdą za swoimi starszymi.

Grupy te mogą stać się zagrożeniem, ponieważ czują, że muszą „zrobić coś brutalnego”, chociaż nie wierzy, że stanie się to w najbliższej przyszłości.

„Rozłamy w tym bezbronnym miejscu naprawdę się rozszalały” – powiedział to samo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *