Fińska prawicowa KPK ma niewielką przewagę we wczesnych sondażach premiera Marina

  • Partia premiera Marina jest w konflikcie z opozycją
  • Lider głosowania National Alliance chce obciąć wydatki państwa
  • Wybory może wygrać także Nacjonalistyczna Partia Finów

HELSINKI, 2 kwietnia (Reuters) – Fińska opozycyjna prawicowa Partia Sojuszu Narodowego (NCP) objęła niewielką przewagę z 20,8% poparcia w niedzielnych wyborach parlamentarnych. .

Partia Socjaldemokratyczna premier Sanny Marin zajęła drugie miejsce z poparciem 20,7%, a następnie nacjonalistyczna Partia Finów z poparciem 18,6%, z policzonymi 40,1% głosów, wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

37-letni Marin jest postrzegany przez fanów na całym świecie jako milenijny wzór do naśladowania dla postępowych nowych przywódców, ale w domu spotkał się z krytyką za wydatki publiczne swojej partii i rządu.

Jeśli KPK zwycięży, jej lider, Petteri Orpo, będzie miał pierwszą szansę na utworzenie koalicji, która zapewni większość w parlamencie, kończąc erę premiera Marina.

KPK prowadziła w sondażach przez prawie dwa lata, choć w ostatnich miesiącach jej przewaga zmalała. Od objęcia urzędu w 2019 r. Marin zobowiązał się do ograniczenia wydatków do poziomu ponad 70% PKB i powstrzymania wzrostu długu publicznego.

Orpo oskarżył Marina o podważanie odporności gospodarczej Finlandii w czasie, gdy europejski kryzys energetyczny, napędzany wojną Rosji na Ukrainie, mocno uderzył w kraj i podniósł koszty życia.

Po obejrzeniu pierwszych wyników Marin wyraził nadzieję, że prowadzenie może jeszcze obrócić się na korzyść jego partii.

„Czuję, że zdobędziemy dużą część głosów w dniu wyborów” – powiedział dziennikarzom Marin.

Niezależnie od tego, która partia wygra w niedzielę, będzie to pierwsza próba utworzenia rządu, ale po wyborach prawdopodobnie nastąpią przedłużające się rozmowy koalicyjne.

Orpo powiedział, że będzie negocjował ze wszystkimi grupami, aby zapewnić sobie większość w parlamencie, podczas gdy Marin powiedział, że jego socjaldemokraci mogą rządzić razem z KPK, ale nie pójdą do rządu z partią Finów.

READ  WWF pomoże przyspieszyć dostęp do czystej wody: Ministerstwo

Marin nazwał partię Finów „jawnie rasistowską” podczas styczniowej debaty – oskarżenie to zostało odrzucone przez grupę nacjonalistów.

Głównym celem Partii Finów jest ograniczenie tego, co lider Rika Burra nazywa „szkodliwą” imigracją z krajów rozwijających się spoza UE. Wzywa do polityki oszczędnościowej w celu ograniczenia wydatków deficytowych, co podziela z KPK.

Raport Anne Kauranen, Essie Lehto i Attila Cesar w Helsinkach; Montaż autorstwa Justiny Pavlak, Frances Kerry, Philippy Fletcher i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *