Artemis II: NASA ujawni, których czterech astronautów wybrała na wycieczkę na Księżyc

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.CNN

Czterech astronautów — w tym trzech Amerykanów i jeden Kanadyjczyk — zostało zatrudnionych przez NASA do wykonania definiującej pokolenie misji orbitalnej wokół Księżyca, zawracając ludzi głębiej w Układ Słoneczny, niż osiągnięto w ciągu pięciu dekad.

W poniedziałek opinia publiczna wreszcie pozna nazwiska członków zespołu.

Artemis II, którego start zaplanowano na 2024 r., będzie pierwszą załogową misją programu na orbitę Księżyca, pierwszym załogowym lotem kosmicznym od czasu programu Apollo. Utorowałoby to drogę załodze Artemidy III do chodzenia po Księżycu w 2025 roku, a wszystko to w ramach najpotężniejszej na świecie rakiety i ceny. 100 miliardów dolarów.

Po miesiącach podejmowania decyzji za zamkniętymi drzwiami przedstawiciele NASA planują ogłosić nazwiska członków załogi podczas ceremonii zaplanowanej na poniedziałek o godzinie 11:00 czasu wschodniego.

Podczas gdy urzędnicy milczeli na temat swoich wyborów, CNN rozmawiało wcześniej z prawie tuzinem obecnych i byłych urzędników NASA i astronautów, aby odsłonić kurtynę tajnego procesu selekcji.

Reid Wiseman, 47-letni odznaczony pilot marynarki wojennej i pilot testowy, który po raz pierwszy został wybrany na astronautę NASA w 2009 roku, znajduje się na szczycie listy, zgodnie z wcześniejszym raportem CNN.

Wiseman będzie szefem Biura Astronautów do listopada 2022 roku. Chociaż nie wolno im latać, gdy dowodzą, są w stanie wykonywać dobre obowiązki lotnicze po opuszczeniu stanowiska, co jest „uzgodnionym dodatkiem” do tej pracy. astronauta NASA Garrett Reisman.

Przed ustąpieniem ze stanowiska szefa astronautów, Weisman był odpowiedzialny za decyzję o rozszerzeniu zespołu astronautów kwalifikujących się do lotu, aby objąć jego samego. Chociaż NASA początkowo uważała 18 astronautów za część „zespołu Artemis” i kwalifikujących się do lotów na misjach księżycowych, Wiseman rozszerzył pulę kandydatów, aby obejmowała wszystkich 41 aktywnych astronautów NASA.

READ  Minister rolnictwa wyraził pewność, że Indonezja może osiągnąć samowystarczalność żywnościową w ciągu 3 lat

Osoby zaznajomione z procesem powiedziały CNN, że wraz z Weismanem na liście jest garstka kandydatów:

  • Randy’ego Bresnicka, 55, jest odznaczonym lotnikiem marynarki wojennej i pilotem testowym, który latał na misjach bojowych wspierających operację Iraqi Freedom. Odbył dwie podróże na Międzynarodową Stację Kosmiczną: jedną promem kosmicznym, a drugą rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz. Bresnik jest często wymieniany jako główny konkurent Artemidy, ponieważ od 2018 roku nadzoruje rozwój i testowanie przez biuro astronautów wszystkich rakiet i statków kosmicznych używanych w misjach Artemis.
  • Anny McClain43-letni odznaczony pilot wojskowy i absolwent West Point, który odbył ponad 200 misji bojowych wspierających operację Iraqi Freedom i ukończył Szkołę Pilotów Testowych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w 2013 roku, w tym samym roku, w którym został wybrany do NASA. Przestrzeń. Po wystrzeleniu na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz w 2018 roku spędził ponad 200 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i służył jako przewodnik podczas dwóch spacerów kosmicznych.
  • Stephanie Wilson Jest najstarszym astronautą na tej liście. 56-latek dołączył do klasy astronautów NASA w 1996 roku i służył jako specjalista ds. misji na trzech promach kosmicznych, w tym na pierwszym locie od katastrofy Columbia w 2003 roku, w której zginęło siedmiu astronautów.
  • Krystyna Kocha44-letni weteran sześciu spacerów kosmicznych. Jest rekordzistką najdłuższego pojedynczego spaceru kosmicznego kobiety, który spędził łącznie 328 dni w kosmosie. Koch był inżynierem elektrykiem, który pomógł opracować instrumenty naukowe dla wielu misji NASA. Spędziła rok na Biegunie Południowym, w twardym schronieniu, które dobrze przygotuje ją na trudy wyprawy na Księżyc.
  • Jessica Meyer Jest 45-letnim biologiem z doktoratem w Scripps Institution of Oceanography. Był członkiem NASA Extreme Environment Mission Operations (NEEMO) w 2002 roku, spędzając dni w podwodnym ośrodku badawczym, aw 2016 roku ukończył dwa tygodnie. Praca w jaskiniach We Włoszech.
READ  Rząd tworzy przepisy mające na celu promowanie krajowej branży gier

Koch i Mir wspólnie poprowadzili pierwsze trzy misje kosmiczne z udziałem kobiet w 2019 i 2020 roku.

Dopełnieniem załogi Artemis II jest astronauta z Kanady, warunki potwierdzone w umowie z 2020 r. między dwoma krajami.

Obecny członek Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej A Tylko czterech astronautówAle wśród nich Jeremiego Hansena Jak donosi CNN, wywołało to niemałe zamieszanie. Hansen został wybrany na astronautę prawie 14 lat temu, ale wciąż czeka na swoją pierwszą misję lotniczą. 47-letni pilot myśliwca został niedawno pierwszym Kanadyjczykiem odpowiedzialnym za szkolenie nowej klasy astronautów NASA.

NASA wcześniej zobowiązała się do wybrania zespołu z różnorodnością rasową, płciową i zawodową.

Tych kryteriów historycznie nie było w przypadku najwyższych stanowisk. Wchodząc w erę Gemini, astronauci wybrani do misji załogi startowej byli wyłącznie białymi mężczyznami, zwykle z doświadczeniem jako pilot wojskowy – jak odnotowano w książce „The Right Stuff” z 1979 roku autorstwa Toma Wolfe’a.

Dotyczyło to ostatniego inauguracyjnego lotu NASA kapsuły Crew Dragon firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2020 r., w którym uczestniczyli byli wojskowi piloci testowi Bob Behnken i Doug Hurley.

To samo prawdopodobnie dotyczy misji Artemis II: prawie tuzin obecnych i byłych urzędników i astronautów NASA powiedziało CNN, że spodziewają się, że zostanie nazwanych więcej pilotów testowych.

Jednak Wiseman powiedział, że jeśli zostanie wybrany biały mężczyzna, inne punkty z pewnością trafią do co najmniej jednej kobiety i co najmniej jednej osoby.

Misja Artemis II będzie opierać się na Artemidzie I, która wysłała kapsułę Orion NASA w podróż o długości 1,4 miliona mil wokół Księżyca, która zakończyła się w grudniu. Agencja kosmiczna uznała misję za udaną i nadal pracuje nad przeglądem wszystkich zebranych danych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Artemis II wystartuje w listopadzie 2024 roku. Członkowie załogi, zbudowani wewnątrz statku kosmicznego Orion, wystrzelą na zbudowaną przez NASA rakietę Space Launch System z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.

READ  W Dżakarcie odbywa się festiwal polityki, na którym omawiane są bieżące problemy

Oczekuje się, że podróż potrwa około 10 dni i chociaż dokładna odległość nie została jeszcze ustalona, ​​załoga wyśle ​​poza Księżyc dalej, niż jakikolwiek człowiek podróżował w historii.

„Dokładna odległość poza Księżycem zależy od dnia startu i względnej odległości Księżyca od Ziemi podczas podróży” – powiedziała rzeczniczka NASA Kathryn Hambleton e-mailem.

Po okrążeniu Księżyca sonda powróci na Ziemię i wyląduje na Oceanie Spokojnym.

Oczekuje się, że Artemis II utoruje drogę dla misji Artemis III pod koniec tej dekady, która, jak obiecała NASA, umieści pierwszą kolorową kobietę i osobę na powierzchni Księżyca. Będzie to również pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu od czasu zakończenia programu Apollo w 1972 roku.

Oczekuje się, że misja Artemis III rozpocznie się jeszcze w tym dziesięcioleciu. Ale wiele technologii, w tym skafandry kosmiczne do chodzenia po Księżycu i lądownik księżycowy do przenoszenia astronautów na powierzchnię Księżyca, wciąż jest w fazie rozwoju.

NASA ma na celu m.in Data premiery 2025 W przypadku Artemidy III inspektor generalny agencji kosmicznej powiedział już, że opóźnienia spowodują cofnięcie misji. 2026 lub później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *