Czy T. rex zgubił ugryzienie? Złowrogie pomruki „Jurassic Park” mogą być błędne

Dziwne ale prawdziwe

2 kwietnia 2023 | 20:44

NOWY JORK — Tyrannosaurus rex często nosił masywne, ostre zęby, jak potworne stworzenie z „Parku Jurajskiego”.

Ale nowe badania sugerują, że ten klasyczny obraz może być błędny.

D. Zęby rexa i innych dużych teropodów mogły być pokryte łuskowatymi wargami. Badanie opublikowane w czwartek w czasopiśmie Science.

Naukowcy odkryli, że zęby dinozaura nie wystawały, gdy paszcza była zamknięta, a nawet przy szeroko otwartym zgryzie można było zobaczyć końcówki.

Najnowszy to długa dyskusja o tym, jak naprawdę wyglądały usta dinozaurów.

Najnowsze przedstawienia pokazują duże zęby wystające z dinozaurów, nawet gdy ich szczęki były zamknięte. Paleontolog Thomas Cullen z Auburn University w Alabamie powiedział, że niektórzy uważają, że zęby myśliwego są zbyt duże, aby zmieściły się w ustach.

Kiedy naukowcy porównali czaszki dinozaurów i żywych gadów, odkryli, że tak nie jest.

Cullen powiedział, że niektóre duże jaszczurki monitorujące mają większe zęby niż tyranozaur rex w stosunku do wielkości ich czaszek i nadal mogą je zmieścić pod łuskowatymi wargami.

Naukowcy odkryli ślady zużycia na powierzchniach zębów.

W przypadku stworzenia takiego jak krokodyl z zębami wystającymi z pyska odsłonięty obszar szybko się ściera – „jakby ktoś przesunął szlifierką z boku zęba” – powiedział inny autor badania, Mark Whitten. Portsmouth.

D. Badanie wykazało, że rex nie miał widocznych zębów „Parku Jurajskiego”.
©Universal/dzięki uprzejmości Everett Collection

Ale, D. Kiedy naukowcy zbadali ząb spokrewnionego rexa, Taspletozaura, stwierdzili, że był on w dobrym stanie i nie wykazywał przypadkowych uszkodzeń.

Dzięki tym dowodom i innym wskazówkom dotyczącym anatomii dinozaurów badanie stanowi dobry argument za podniesionymi tyranozaurami, powiedział paleontolog z University of Maryland, Thomas Holtz, który nie był zaangażowany w badania.

READ  Indonezyjscy miliarderzy ustawiają się w kolejce, aby zainwestować w nową stolicę kraju

Mimo to „nie mówimy o całowaniu ust” — zauważa — są one cienkie i pokryte łuskami, jak u smoka z Komodo, gigantycznej jaszczurki.

To nie pierwszy raz, kiedy nasze przedstawienia dinozaurów zostały zakwestionowane: inne badania wykazały, że tyranozaur rex był bardziej zgarbiony, niż myśleliśmy, a dzikie welociraptory mogły mieć pióra.

Większość tego, co wiemy o dinozaurach, pochodzi z ich kości, ale trudno jest uzyskać jasne odpowiedzi na temat tkanek miękkich, takich jak skóra, które zwykle nie są zachowywane jako skamieliny.

Nowe badanie, T. Stwierdzono, że Rex prawdopodobnie miał usta zakrywające zęby.
Mark P. Whitten przez AP
Ilustracja tego, jak mogły wyglądać usta tyranozaura.
Mark P. Whitten przez AP

Dodanie ust sprawia, że ​​dinozaury wyglądają nieco bardziej groźnie, ale sprawiają, że wydają się bardziej realistyczne, powiedział Whitten.

„Tak naprawdę nie widzisz potwora” – powiedział. — Widzisz bestię.
Zaakceptuj więcej…

https://nypost.com/2023/04/02/has-t-rex-lost-its-bite-menacing-jurassic-park-snarl-may-be-wrong/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site =witryna %20przycisków

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *