Elon Musk atakuje Twittera z ofertą przejęcia gotówki w wysokości 41 miliardów dolarów

Elon Musk przemawia na Automotive World News Congress w Renaissance Center w Detroit, Michigan, 13 stycznia 2015 r. REUTERS / Rebecca Cook

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

14 kwietnia (Reuters) – Elon Musk wycelował w Twittera (TWTR.N) z ofertą gotówkową w wysokości 41 miliardów dolarów w czwartek, z dyrektorem generalnym Tesli i przedsiębiorcą miliarderem, który twierdzi, że gigant mediów społecznościowych musi zostać prywatny, aby mógł się rozwijać i stać się platformą wolności słowa.

„Twitter ma niezwykły potencjał. Odblokuję go”, powiedział Musk, który jest już drugim co do wielkości udziałowcem firmy, w środowym liście do zarządu Twittera. Oferta została podana do publicznej wiadomości w zgłoszeniu regulacyjnym w czwartek.

Cena ofertowa Muska wynosząca 54,20 USD za akcję stanowi 38% premię w stosunku do zamknięcia Twittera z 1 kwietnia, ostatniego dnia handlowego przed upublicznieniem jego 9,1% udziałów w platformie mediów społecznościowych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Musk odrzucił zaproszenie do zarządu Twittera w tym tygodniu po ujawnieniu swoich udziałów, co według analityków sygnalizowało jego zamiary przejęcia, ponieważ miejsce w zarządzie ograniczyłoby jego udziały do ​​nieco poniżej 15%. Czytaj więcej

Powiedział Twitterowi, że to jego najlepsza i ostateczna oferta i powiedział, że ponownie rozważy swoją inwestycję, jeśli zarząd ją odrzuci.

„Od czasu dokonania inwestycji zdaję sobie sprawę, że firma ani nie będzie prosperować, ani służyć temu imperatywowi społecznemu w swojej obecnej formie. Twitter musi zostać przekształcony w firmę prywatną” – powiedział Musk w liście do prezesa Twittera Breta Taylora.

Musk, który nazywa siebie absolutystą wolności słowa, był krytyczny wobec platformy mediów społecznościowych i jej polityki, a ostatnio przeprowadził na Twitterze ankietę, w której pytano użytkowników, czy uważają, że jest ona zgodna z zasadą wolności słowa.

READ  Alabama kontra Teksas zdobywa punkty, na wynos: Numer 1 Tide przetrwa niespokojną ofertę, gdy Bryce Young konstruuje spóźnione przejazdy punktowe

Twitter przeanalizuje ofertę z poradami Goldman Sachs i Wilson Sonsini Goodrich & Rosati, powiedział Reuterowi źródło.

Akcje na Twitterze wzrosły o około 5% w obrotach przedrynkowych do 48,30 USD w Nowym Jorku, gdzie handlowano nimi najaktywniej, podczas gdy akcje Tesli spadły o około 2%. Opierając się na środowej cenie zamknięcia wynoszącej 45,85 USD, reakcja cen akcji Twittera sugerowała 29% szans na zawarcie transakcji przez Muska.

Całkowita wartość transakcji w wysokości 41 miliardów dolarów została obliczona na podstawie 763,58 milionów akcji pozostających w obrocie, zgodnie z danymi Refinitiv.

Musk powiedział, że amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley działał jako doradca finansowy dla jego oferty. Nie powiedział jednak, jak sfinansuje transakcję, jeśli dojdzie do skutku.

„Uważamy, że Musk mógłby sfinansować transakcję, jeśli zostanie zatwierdzona, poprzez połączenie finansowania dłużnego i potencjalnie akcji Tesli. Biorąc pod uwagę wielkość transakcji (około 43 mld USD), uważamy, że możliwe jest, aby niektóre akcje Tesli mogły zostać sprzedane, biorąc pod uwagę znaczna część jego majątku jest związana z firmą ”- powiedział analityk CFRA Research, Angelo Zino.

Musk, najbogatszy człowiek na świecie według zestawienia Forbesa, sprzedał pod koniec zeszłego roku swoje akcje Tesli o wartości ponad 15 miliardów dolarów, czyli około 10% swoich udziałów w producencie samochodów elektrycznych, aby uregulować obowiązek podatkowy.

„SERYJNY NIŻSZY WYKONANY”

Niższe niż oczekiwano liczby użytkowników Twittera w ostatnich miesiącach wzbudziły wątpliwości co do perspektyw jego rozwoju, nawet jeśli realizuje on duże projekty, takie jak czaty audio i biuletyny.

„Wielkie pytanie dla zarządu Twittera brzmi teraz, czy przyjąć bardzo hojną ofertę dla firmy, która była seryjnie słaba i ma tendencję do traktowania swoich użytkowników z obojętnością” – powiedział po ogłoszeniu Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets. oferty Muska.

READ  Indonezja podpisuje 24 zamówienia Sikorsky Black Hawks

Musk zgromadził ponad 80 milionów obserwujących od czasu dołączenia do Twittera w 2009 roku i wykorzystał go do wysłania kilku ogłoszeń, w tym dokuczania prywatnej umowie z Teslą, która wylądowała w gorącej wodzie z regulatorami.

Został również pozwany przez byłych akcjonariuszy Twittera, którzy twierdzą, że przegapili ostatni wzrost kursu akcji, ponieważ zbyt długo zwlekał z ujawnieniem swoich udziałów. Czytaj więcej

„Jeśli naprawdę chce zachować prywatność Twittera, jego przeszłe starcia z organami regulacyjnymi mogą nie stanowić przeszkody – ale może sprawić, że potencjalne źródła finansowania będą nieufne w zapewnianiu gotówki na transakcję – chyba że jest skłonny zastawić dużą część swojej Tesli holdingi zabezpieczające dług, „Howard Fischer, partner w firmie prawniczej Moses & Singer i były starszy doradca procesowy w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Posunięcie Muska rodzi również pytanie, czy inni oferenci mogą pojawić się na Twitterze, chociaż początkowa reakcja cen akcji nie sugerowała, że ​​było to powszechnie oczekiwane.

„Trudno byłoby wyłonić się innym oferentom / konsorcjum, a zarząd Twittera będzie prawdopodobnie zmuszony do zaakceptowania tej oferty i / lub uruchomienia aktywnego procesu sprzedaży Twittera” – napisał w nocie dla klienta Daniel Ives, analityk Wedbush Securities.

„W nadchodzących dniach pojawi się wiele pytań dotyczących finansowania, regulacji, równoważenia czasu Muska (Tesla, SpaceX), ale ostatecznie w oparciu o to zgłoszenie jest to oferta, którą Twitter zaakceptuje teraz lub nigdy” – powiedział Ives.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Chavi Mehty i Udaya Sampatha w Bengaluru; Greg Romeliotis w Nowym Jorku i Chris Prentice w Waszyngtonie; Pisanie przez Annę Driver; Montaż przez Anila D’Silva i Alexandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *