Ekonomista twierdzi, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporu wyborczego „ustanawia zły precedens”

TEMPO.CO, Dżakarta Dyrektor Instytutu Badań nad Ludnością i Ubóstwem Yusuf Wibisono uważa, że ​​decyzja Prezesa Trybunału Konstytucyjnego (MK) Wybór Kontrowersje mogą stworzyć zły precedens dla demokracji w Indonezji. Uważa, że ​​upolitycznienie pomocy społecznej stanie się wówczas normalną praktyką państwa.

„Upolitycznienie pomocy społecznej i wykorzystywanie budżetów publicznych dla interesów wyborczych osób sprawujących władzę będzie w przyszłości coraz bardziej powszechne” – oznajmił Yusuf w pisemnym oświadczeniu. Tempo wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

Ekonomista stwierdził, że większość sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie znalazła dowodów na ingerencję prezydenta Joko Widodo lub Jokowi w umożliwienie Prabowo Subianto i Gibranowi Rakabumingowi wygrania Rakki. Według niego upolitycznienie pomocy społecznej ma wyraźnie na celu pozyskanie kandydata na kandydata.

„Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest tym bardziej zaskakująca, że ​​sąd wniósł o wstrzymanie pomocy społecznej przed wyborami” – stwierdził.

Yusuf wyjaśnił, że panel sędziów Trybunału Konstytucyjnego odrzucił także argument, jakoby przed wyborami rozprowadzano masową pomoc społeczną. Yusuf uważał, że budżet ubezpieczeń społecznych wyraźnie ukazuje cykliczność budżetowania wyborczego.

Mówiąc szczegółowo, budżet znacznie wzrósł podczas pandemii, z 308 bilionów rupii w 2019 r. do 498 bilionów rupii w 2020 r. Yusuf powiedział, że jest to naturalny rozwój sytuacji, gdy Indonezja stoi w obliczu kryzysu.

Wyjaśnił dalej, że budżet ubezpieczeń społecznych na lata 2021 i 2022 minął groźbę kryzysu. Jednak przed wyborami w 2024 r. budżet ponownie wzrósł z 439 bln rupii do 494 bln rupii w 2023 r., co oznacza wzrost o 12,4%. Przed wyborami znacznie zwiększono także budżet pomocy społecznej.

„Budżet pomocy społecznej wzrósł znacznie i masowo przed wyborami prezydenckimi, mimo że nie było nadzwyczajnego kryzysu gospodarczego” – powiedział.

SAVERO ARISTIA WIENANTO

Wybór nauczyciela: Gibran Rakabuming oczekuje na postanowienie Prabowa po wyroku sądu w sprawie sporu wyborczego

READ  Dżakarta zatrudni 3180 sprzątaczy na obchody Nowego Roku

Kliknij tutaj do zrobienia Dostawać Najnowsze aktualności Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *