Ekipa astronautów wraca do domu po pięciu miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

(CNN) Kim jest czwórka astronautów? Załoga Crew-5 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęła swoją podróż do domu w sobotę rano, zaznaczając pięć miesięcy w kosmosie.

Kapsuła SpaceX Crew Dragon wystartowała ze stacji kosmicznej o godzinie 2:20 czasu wschodniego, rozpoczynając ostatni etap podróży astronautów. Statek kosmiczny jest przeznaczony do rozpryskiwania W okolicach Florydy 21:02 i sobotę.

Statki ratunkowe czekają na przybycie załogi, wyciągając kapsułę z oceanu i przygotowując załogę do zejścia na ląd, dając astronautom pierwszy oddech świeżego powietrza od prawie 160 dni. Wkrótce potem załoga wyruszy do NASA Johnson Space Center w Houston.

Czterech członków załogi, astronauci NASA Nicole Mann i Josh Kasada, astronauta JAXA Koichi Wakata lub Japan Aerospace Exploration Agency oraz astronautka rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos Anna Kikhina, zostali wystrzeleni na stację kosmiczną w październiku zeszłego roku przez SpaceX Crew Dragon. . W ciągu ostatnich kilku miesięcy prowadzili eksperymenty badawcze związane z utrzymaniem i konserwacją dwudziestoletniego laboratorium orbitalnego.

A ta czwórka zmieniała właścicieli przez ostatnie kilka dni Zajęcia Crew-6 to zespół astronautów Przybył na stację kosmiczną tego dnia 3 marca.

Poznaj załogę

Mann został zapisanym członkiem plemienia Wailaki z rezerwatu Circle Valley Pierwsza rdzenna Amerykanka, która podróżowała Wokół ścieżki okrężnej. Podobnie jak inni astronauci, poświęciła czas W jego wyprawie w przestrzeń publiczną niektórzy skupili się na promowaniu plemienności Dzieci. Kiedy Wydarzenie popularnonaukowe W listopadzie 2022 r. jeleń jest Łapacz snów — tradycyjny totem rdzennych Amerykanów, który miał odpędzać złe sny — zabrała ze sobą na stację kosmiczną.

„Jestem bardzo dumny, że mogę reprezentować rdzennych Amerykanów i moje dziedzictwo” – powiedział Mann dziennikarzom przed rozpoczęciem. „Myślę, że ważne jest, aby celebrować naszą różnorodność i uświadomić sobie, jak ważna jest współpraca i zjednoczenie, dzięki czemu możemy osiągnąć niesamowite rzeczy”.

READ  Gorontalo chce dołączyć do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Santiago Uno

Udział Kikiny w locie był częścią umowy wspólnego przejazdu NASA i Roskosmos W lipcu 2022 r. W miarę eskalacji wojny na Ukrainie i pomimo napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, NASA wielokrotnie powtarzała, że ​​jej partnerstwo z Roskosmosem ma kluczowe znaczenie dla kontynuowania działalności stacji kosmicznej i cennych badań naukowych prowadzonych na pokładzie.

Wycieczka była pierwszym spacerem kosmicznym dla Manna, Kasady i Kikiny.

Wagada wcześniej latał w lotach wahadłowców kosmicznych NASA i rosyjski statek kosmiczny Sojuz. Podróż była piątą misją kosmiczną japońskiego astronauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *