Duże zwycięstwo odniosła partia premiera Estonii, która mocno popiera Ukrainę

TALLINN, Estonia (AP) — Wyborcy w Estonii W niedzielę wybrano nowy parlament, którego wstępne wyniki sprzyjają centroprawicowej Partii Reform premier Kaji Kallas.. Jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy w Europie odniósł miażdżące zwycięstwo, prawie wszystkie głosy zostały policzone.

Kallas stoi przed wyzwaniem ze strony skrajnie prawicowej, populistycznej partii EKRE, która stara się ograniczyć ekspozycję kraju bałtyckiego na kryzys ukraiński i obwinia obecny rząd za wysoką stopę inflacji w Estonii.

W sumie dziewięć partii politycznych wystawiło kandydatów do 101-osobowego parlamentu Estonii, czyli Rigikoku. Około 900 000 osób było uprawnionych do głosowania w wyborach powszechnych, z czego prawie połowa głosowała wcześniej.

Po przeliczeniu 99% głosów Partia Reform miała 31,4%, EKRE 16,1%, a Partia Centrum, tradycyjnie wspierana przez liczną mniejszość etniczno-rosyjską w Estonii, 15%.

„Ta wciąż nierozstrzygnięta decyzja da nam silny mandat do utworzenia dobrego rządu” – powiedział Kallas swoim partyjnym kolegom i rozradowanym kibicom w hotelu w stolicy, Tallinie.

„Przy tak silnym mandacie myślę, że (pomoc dla Ukrainy) się nie zmieni, bo inne partie, poza EKRE i być może centrum, wybrały tę samą drogę” – powiedział.

Wstępne wyniki sugerują, że sześć partii uzyskało wymagane 5% w parlamencie, w tym liberalna centrowa partia East 200. Według wstępnych danych zanotowano 63,7% głosów.

Wczesne wyniki pokazują, że Partia Reform ma niezwykle silną pozycję, by objąć wiodącą rolę w formowaniu kolejnego rządu Estonii. Jego poparcie przekłada się na 37 mandatów w Zgromadzeniu. Jednak utworzenie rządu wymaga od młodszych partnerów tworzenia koalicji z wygodną większością.

Kallas wykluczył możliwość rządzenia z EKRE ze względu na różnice ideologiczne, a były partner koalicyjny Partia Centrum i ustępujący partnerzy koalicyjni, mniejsi konserwatywni Partia Ojczyzny i Socjaldemokraci, prawdopodobnie przejdą na pakt.

Nowy EST 200 może zostać włączony do rządowych negocjacji z reformą.

READ  Zasięg JKN dociera do 95,77 procent populacji Indonezji: Ministerstwo

Bezpieczeństwo narodowe i kwestie społeczno-ekonomiczne, w szczególności rosnące koszty utrzymania, były głównymi tematami kampanii po inwazji sąsiedniej Rosji na Ukrainę.

45-letni Kallas został premierem w 2021 roku i stał się jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy w Europie. Podczas całorocznej wojny. Ubiega się o drugą kadencję, wzmocniony międzynarodowymi apelami o sankcje wobec Moskwy.

Estonia, liczący 1,3 miliona mieszkańców kraj bałtycki, graniczący od wschodu z Rosją, oderwała się od Związku Radzieckiego w 1991 roku i obrała zdecydowanie zachodni kurs, wstępując do NATO. i Unii Europejskiej.

Centroprawicowa Partia Reform Kallasa, która odgrywa znaczącą rolę w estońskiej polityce od połowy lat 90., pełniła funkcję premiera nieprzerwanie w latach 2005–2016 i odzyskała ją w 2021 r.

Lider partii EKRE, główny kontrkandydat premiera, obwinił Kallasa o inflację w kraju na poziomie 18,6%, jedną z najwyższych w UE, i oskarżył go o podważanie bezpieczeństwa Estonii poprzez dostarczanie Ukrainie broni.

„Nigdy nie kwestionowaliśmy poparcia dla Ukrainy. „Nigdy nie kwestionowaliśmy członkostwa Estonii w NATO” – powiedział Helm w wywiadzie dla The Associated Press. „To po prostu szalona gadka. Ale byliśmy bardzo krytyczni wobec rządu, ponieważ nie ocenił ryzyka dla bezpieczeństwa i ochrony Estonii i Estonii.

„Zasadniczo oddaliśmy Ukrainie całą naszą ciężką broń, a za dwa lub trzy lata nadejdzie następna broń. Zasadniczo jest to wezwanie do okupacji” – powiedział.

Otwarta i polaryzująca EKRE weszła do głównego nurtu estońskiej polityki w wyborach w 2019 roku, kiedy to z prawie 18% głosów wyłoniła się jako trzecia co do wielkości partia. Partia eurosceptyczna była współzałożycielem ojca Martina Helma, Martina Helma, i była częścią rządu kierowanego przez Partię Centrum w latach 2019–21.

Kałas przekonuje, że pomoc Kijowowi leży w interesie jego kraju. Pełnowymiarowa inwazja na Ukrainę podsyciła w Tallinie obawy, że zwycięstwo Rosji może skłonić Moskwę do przeniesienia uwagi na inne kraje, które kontrolowała w czasach sowieckich, w tym na kraje bałtyckie: Estonię, Łotwę i Litwę..

READ  Rząd Indonezji obniża płace w wyniku fałszywego programu mieszkalnictwa publicznego

Mówi, że obrona Estonii jest silna, ponieważ Stany Zjednoczone i inni sojusznicy z NATO dostarczyli Ukrainie i Estonii zaawansowaną broń, taką jak system rakietowy Himars.

____

Kostya Manenkov w Tallinie w Estonii przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *