Debata Prezydencka: Anis Bhasvedan, Kanchar Pranovo w sprawie rozwiązania kwestii Morza Południowochińskiego

Tempo.co, Djakarta – Kanjar Pranovo, kandydat na prezydenta Indonezyjskiej Partii Demokratycznej, zaproponował „tymczasowe porozumienie” w celu rozwiązania sporu na Morzu Południowochińskim. Tymczasem Anies Baswedan powiedział, że kluczem do rozwiązania długotrwałego problemu jest wzmocnienie roli Indonezji w ASEAN.

Chiny zajmują prawie całe Morze Południowochińskie, pokrywając się z roszczeniami terytorialnymi Filipin, Wietnamu, Indonezji, Malezji i Brunei Darussalam. Stały Trybunał Arbitrażowy w 2016 roku orzekł, że roszczenia Pekinu do Morza Południowochińskiego są bezpodstawne.

Podczas niedzielnej wieczornej debaty prezydenckiej Kanjar stwierdził, że wstępne porozumienie jest konieczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wpływy Chin. Porozumienie jest konieczne, aby uniknąć eskalacji konfliktów na Morzu Południowochińskim.

„Wojna nie toczy się w Indonezji, ale może nas dotknąć” – powiedział.

Kanjar powiedział, że indonezyjska marynarka wojenna będzie musiała patrolować pływające tankowce, co zmniejszy budżet na logistykę. Kandydat na prezydenta nr 3 uważa, że ​​takie kroki mogą zostać podjęte przez Indonezję, aby zapoczątkować korzystniejszą sytuację w regionie.

Tymczasem Anies Baswedan kwestionował brak ASEAN w strategii Kanjara. „Z jednej strony klucz do rozwiązania [South China Sea] Problemem jest ASEAN. Indonezja jest największym członkiem ASEAN i członkiem-założycielem ASEAN. Indonezja powinna ponownie być liderem ASEAN” – powiedział były gubernator Dżakarty.

Powiedział, że rola Indonezji na arenie światowej nie powinna ograniczać się do udziału w konferencjach międzynarodowych. Indonezja musi dotrzeć do bram Chin do ASEAN.

„Przykładowo na Morzu Południowochińskim będzie to Laos lub Birma w ramach porozumienia ASEAN dotyczącego Morza Południowochińskiego. Spójrzmy na problem jako zjednoczony region, a nie Indonezja naprzeciw innych krajów, ale Indonezja jako lider ASEAN – podsumował.

Daniel A. Fajri

Wybór redaktora: 5 statystyk instytucjonalnych ASEAN od Indonezji po Tajlandię

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *