Co najmniej jedna osoba zmarła po trzęsieniu ziemi o sile 7,6 stopnia u wybrzeży Pacyfiku w Meksyku.

Trzęsienie ziemi o sile 7,6 stopnia nawiedziło w poniedziałek środkowe wybrzeże Pacyfiku w Meksyku, zabijając co najmniej jedną osobę i wywołując alarm sejsmiczny w wstrząsanej stolicy w rocznicę dwóch poprzednich niszczycielskich trzęsień. Istnieją wstępne doniesienia o uszkodzeniach budynków w wyniku trzęsienia Trafienie o 13:05 czasu lokalnego, Według US Geological SurveyPoczątkowo było to 7,5.

Powiedział, że trzęsienie miało miejsce 23 mile na południowy wschód od Aquili, w pobliżu granicy stanów Colima i Michoacán, na głębokości 9,4 mil.

Prezydent Andrés Manuel López Obrador przez Twittera Sekretarz Marynarki Wojennej powiedział mu, że jedna osoba zginęła, gdy w centrum handlowym w portowym mieście Manzanillo w Colima runął mur.

W Colcoman, Michoacan, w pobliżu epicentrum, budynki zostały uszkodzone, ale nie było natychmiastowych doniesień o obrażeniach. „Zaczęło się powoli, potem stało się naprawdę silne i trwało, aż zaczęło ustępować” – powiedziała 16-letnia Carla Cardenas, która mieszka w Colcoman. Wybiegła z rodzinnego domu i czekała z sąsiadem. Powiedział, że hotel i niektóre domy na ulicy miały pęknięcia w ścianach, a części fasad i dachów były popękane. „W hotelu dach parkingu zawalił się i spadł na ziemię, a na ścianach na drugim piętrze pojawiły się pęknięcia” – powiedział. Powiedział, że szpital miejski został poważnie uszkodzony, ale do tej pory nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Meksykańska Narodowa Agencja Obrony Cywilnej stwierdziła, że ​​na podstawie danych historycznych dotyczących tsunami w Meksyku możliwe są wahania poziomu wód przybrzeżnych o 32 cale w pobliżu trzęsienia ziemi. Amerykańskie Centrum Ostrzegania przed Tsunami powiedział Niebezpieczne fale tsunami są możliwe dla wybrzeży w promieniu 186 mil od epicentrum.

Burmistrz Meksyku Claudia Scheinbaum Tweeted Nie było doniesień o zniszczeniach w stolicy.

„To było okropne” – powiedziała 37-letnia Karina Suarez po ewakuacji z budynku, w którym mieszka.

Ludzie stoją na ulicy po trzęsieniu ziemi w Meksyku w Meksyku 19 września 2022 r.
Ludzie stoją na ulicy po trzęsieniu ziemi w Meksyku w Meksyku 19 września 2022 r.

Reuters/Henry Romero


Alarmy o trzęsieniu pojawiły się w ciągu godziny od alarmu trzęsienia ziemi w ogólnokrajowej symulacji trzęsienia ziemi reprezentującej główne trzęsienia ziemi w tym samym dniu w 1985 i 2017 roku.

Trzęsienie ziemi w 1985 r. zabiło ponad 10 000 osób i zniszczyło setki budynków.

„To coś w tej dacie, 19-tej”, powiedział właściciel firmy z Mexico City, Ernesto Lanceta, podała agencja Reuters. „Dziewiętnasty to dzień strachu”.

Sejsmolog z USGS Paul Earl powiedział, że poniedziałkowe trzęsienie było zbiegiem okoliczności.

„Nie ma żadnego fizycznego powodu ani statystycznego odchylenia dla trzęsień ziemi w jakimkolwiek miesiącu w Meksyku” – powiedział Earle.

Nie ma jednego sezonu ani miesiąca na poważne trzęsienia ziemi nigdzie na świecie, powiedział Earle. Ale jest jedna rzecz do przewidzenia: ludzie szukają i czasami znajdują zbiegi okoliczności, które wyglądają jak wzory. „Wiedzieliśmy, że otrzymamy to pytanie, gdy tylko to się stanie” – powiedział Earle. „Czasami zdarzają się zbiegi okoliczności”. Trzęsienie ziemi nie jest związane ani spowodowane poprzednią symulacją i nie jest powiązane z niszczącym wstrząsem. Tajwan Wcześniej tego samego dnia, powiedział Earl.

Humberto Garza trzymał swojego 3-letniego syna przed restauracją w dzielnicy Roma w Meksyku. Garza powiedział, że alarm o trzęsieniu ziemi włączył się tak szybko po corocznej symulacji, że nie był pewien, czy to prawda, tak jak wielu ludzi wychodzi na zewnątrz po trzęsieniu ziemi.

„Usłyszałem alarm, ale zabrzmiał z daleka” – powiedział.

Przed miejskim biurem rzecznika środowiska czekało dziesiątki pracowników. Niektórzy wyraźnie drżeli. Przerwy w dostawie prądu w niektórych częściach miasta, w tym na światłach, zakłóciły i tak już słaby ruch w stolicy.

READ  Blok ASEAN rozpoczyna prace nad ramami gospodarki cyfrowej • Rejestracja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *