Chiny sygnalizują niewielkie złagodzenie polityki covidowej, bez większych zmian

grudzień 1 października 2022 r. klienci jedzą obiad w McDonald’s w Kantonie, dzień po tym, jak miasto złagodziło ograniczenia Covid dotyczące działalności restauracji.

Yin Han Chow | CNBC

PEKIN – Zmiany ograniczeń Covid w Chinach w ciągu ostatnich 24 godzin wzbudziły nadzieje na szersze złagodzenie.

Doniesienia i wydarzenia lokalnych mediów państwowych wskazywały w czwartek, że niektóre osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid-19 w Pekinie, mogą teraz otrzymać pozwolenie na samoizolację w domu zamiast wysyłania ich do scentralizowanej placówki. Nie wiadomo, w jakim zakresie te zmiany będą obowiązywać.

Na szczeblu rządu federalnego istotnym osiągnięciem jest język urzędowy, który zmniejsza nasilenie zmienności omikronów.

Wicepremier Sun Chunlan powiedział na spotkaniu w środę, że Chiny stoją w obliczu nowej sytuacji związanej z Covid-19, „ponieważ chorobotwórczość wariantu Omicron słabnie, szczepionka jest bardziej powszechna i [there’s] Nagromadzenie doświadczenia w zapobieganiu i kontroli Covid.” Jest to zgodne z tłumaczeniem CNBC raportu chińskich mediów państwowych późnym wieczorem.

W środę dzielnica miasta Kanton, która została najbardziej dotknięta przez Covid, powiedziała, że ​​pozwoli większości restauracji wznowić działalność gastronomiczną w sklepach, a lokale rozrywkowe będą stopniowo ponownie otwierane.

„Wraz ze znacznym złagodzeniem środków kontroli Covid w Kantonie wczoraj, wierzymy, że przemówienie Suna wysyła kolejny silny sygnał, że polityka zero Covid zakończy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy” – powiedział Ding Lu, główny ekonomista Chin w Nomura i jego zespół. W oświadczeniu z czwartku.

„Jednak ograniczenia i blokady mogą nie zostać naprawdę złagodzone przed marcem 2023 r. ze względu na wzrost liczby przypadków Covid i zakłócenia, ponieważ obecna narracja, że ​​Omicron jest nadal zbyt niebezpieczny dla większości chińskiej populacji, zwłaszcza w regionach słabiej rozwiniętych, ” – czytamy w raporcie.

Opis Omicron przez The Sun był zgodny z komentarzem chińskiego urzędnika we wtorek, powołując się na zagraniczne badania, że ​​udział wariantu Omicron w ciężkich przypadkach i zgonach był wyraźnie niższy niż we wcześniejszych wariantach.

READ  Strategia zaangażowania społecznego Gibrana Rakabuming Raka w Cirebon

Wcześniej Słońce było jednym z najtwardszych głosów opinii publicznej w kontrolowaniu Covida.

Ogólna polityka i stanowisko kraju pozostały nominalnie niezmienione, podkreślając, że ograniczenia są bardziej ukierunkowane niż ogólne.

Dzienna liczba przypadków Covid-19 w Chinach kontynentalnych w środę wzrosła do nowego rekordu ponad 41 000, w tym infekcji bezobjawowych. Ale liczba nowych infekcji w prowincji Guangdong nieznacznie spadła, choć wciąż w tysiącach.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Części stolicy prowincji Kanton i stolicy kraju, Pekinu, poinformowały w tym tygodniu, że osoby, które głównie przebywają w domu, nie muszą poddawać się rutynowym testom na obecność wirusa. Aby wejść do przestrzeni publicznej w Pekinie, nadal wymagany jest dowód negatywnego wyniku testu na obecność wirusa w ciągu ostatnich 48 godzin.

Surowe ograniczenia Covid w Chinach początkowo pomogły krajowi powrócić na ścieżkę wzrostu w 2020 roku.

Ale po pojawieniu się bardziej zaraźliwego wariantu Omicron lokalne władze próbowały kontrolować epidemie za pomocą bardziej rygorystycznych środków, co doprowadziło do dwumiesięcznej blokady Szanghaju, która przeciągnęła wzrost do drugiego kwartału.

Ankiety biznesowe za listopad opublikowane w tym tygodniu wykazały ogólny spadek aktywności w fabrykach.

W weekend studenci i grupy oddolne zorganizowały publiczne demonstracje w całym kraju Sprzeciw wobec polityki Zero Covid. Fala endemicznych infekcji i intensywne ograniczenia zwiększyły frustrację, która narastała przez dwa lata.

Prawie trzy tygodnie temu ogłosiły Chiny Nowe środki mające na celu skrócenie czasu izolacji, Wśród innych zmian.

Dlaczego Chiny nie wykazują oznak wycofania się ze swojej strategii „Zero-Covid”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *