Naukowcy tworzą „dziecko” tunel czasoprzestrzenny, gdy science fiction zbliża się do rzeczywistości

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.

W science fiction — pomyśl o filmach i programach telewizyjnych, takich jak „Interstellar” i „Star Trek” — tunele czasoprzestrzenne w kosmosie pozwalają statkom kosmicznym z łatwością pokonywać niewyobrażalne odległości w przestrzeni i czasie. Gdyby to było takie proste.

Naukowcy od dawna dążą do głębszego zrozumienia tuneli czasoprzestrzennych i teraz wydają się robić postępy. Naukowcy ogłosili w środę, że stworzyli dwie małe symulowane czarne dziury w komputerze kwantowym – niezwykle gęste ciała niebieskie z grawitacją – i wysłali między nimi wiadomość.

Według fizyka z Caltech, Marii Spiropulu, współautorki badań opublikowanych w czasopiśmie Nature, jest to „dziecko tunel czasoprzestrzenny”. Powiedział jednak, że naukowcy są dalecy od wysyłania ludzi lub innych gatunków przez taki portal.

„Powiem ci, że empirycznie dla mnie to bardzo, bardzo daleko. Ludzie podchodzą do mnie i pytają: „Czy możesz umieścić swojego psa w tunelu czasoprzestrzennym?” Więc nie” – powiedział Spiropulu dziennikarzom podczas wideokonferencji. „To duży skok”.

„Istnieje różnica między tym, co jest możliwe w teorii, a tym, co jest faktycznie możliwe” – powiedział Joseph Licken, fizyk z Fermilab, amerykańskiego laboratorium fizyki cząstek i akceleratorów oraz współautor badania.

Naukowcy obserwowali dynamikę tuneli czasoprzestrzennych w urządzeniu kwantowym w Google Alphabet o nazwie Sycamore Quantum Processor.

Tunel czasoprzestrzenny — pęknięcie w przestrzeni i czasie — jest uważany za pomost między dwoma odległymi regionami wszechświata. Naukowcy nazywają je mostami Einsteina-Rosena, na cześć dwóch fizyków Alberta Einsteina i Nathana Rosena.

Takie tunele czasoprzestrzenne są zgodne z ogólną teorią względności Einsteina, która koncentruje się na grawitacji jako jednej z fundamentalnych sił we wszechświecie. Termin „tunel czasoprzestrzenny” został wymyślony przez fizyka Johna Wheelera w latach pięćdziesiątych XX wieku.

READ  „Tornado czterostanowe” przemierza cztery stany w cztery godziny, rzadki grudniowy huragan

Spirobulu powiedział, że naukowcy odkryli system kwantowy, który wykazuje kluczowe właściwości grawitacji, ale jest wystarczająco mały, aby można go było wdrożyć w istniejącym sprzęcie kwantowym.

„Wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kłuje jak kaczka. W tym momencie możemy powiedzieć, że na podstawie cech, które obserwujemy, wygląda jak tunel czasoprzestrzenny” – powiedział Licken.

Chociaż tunel czasoprzestrzenny, po którym można się poruszać, pojawił się w oparciu o informacje kwantowe teleportowane za pomocą kodów kwantowych w procesorze kwantowym, w eksperymencie nie stworzono żadnego zniekształcenia przestrzeni i czasu – twierdzą naukowcy.

„Te pomysły istnieją od dawna i są to bardzo potężne pomysły” – powiedział Licken.

„Ale ostatecznie zajmujemy się nauką eksperymentalną i od bardzo dawna walczymy o znalezienie sposobu na zbadanie tych pomysłów w laboratorium. I to jest naprawdę ekscytujące. To nie tylko:„ Cóż , tunele czasoprzestrzenne są fajne. Chodzi o to, by naprawdę przyjrzeć się najbardziej fundamentalnym problemom naszego wszechświata w warunkach laboratoryjnych. Sposób”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *