Chiński statek kosmiczny otrzymał pełne obrazy Marsa

PEKIN, 29 czerwca (Reuters) – Po okrążeniu Marsa 1300 razy od początku zeszłego roku chiński statek kosmiczny otrzymał dane ze zdjęć obejmujących wszystkie części Marsa, w tym widoki jego bieguna południowego, podały w środę media państwowe.

Chiński Tianwen-1 z powodzeniem dotarł na Czerwoną Planetę w lutym 2021 roku. Na powierzchni użyto robota łazika do zbadania planety z przestrzeni orbitalnej.

Zdjęcia wykonane z kosmosu obejmują pierwsze chińskie zdjęcia bieguna południowego na Marsie, na którym zamknięte są wszystkie źródła wody na planecie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W 2018 roku sonda orbitalna prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną odkryła wodę pod lodem bieguna południowego planety. Czytaj więcej

Znalezienie lokalizacji wód gruntowych jest ważne dla określenia potencjału życia na planecie i dostarczenia trwałych dowodów dla wszelkich badań na ludziach.

Inne zdjęcia Tianwen-1 obejmują fotografie 4000-kilometrowych (2485-milowych) dolin marineris i kraterów gór na północ od Marsa, zwanych Arabia terra.

Tianwen-1 przesłał zdjęcia w wysokiej rozdzielczości krawędzi ogromnej górskiej otchłani oraz widok z góry na 18 000 metrów (59 055 stóp) Ascendant Mons, dużego wulkanu tarczowego wykrytego po raz pierwszy przez Mariner 9. Statek kosmiczny pięć dekad temu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Ryana Woo. Edytowanie przez Jerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *