Chińscy astronauci eksplodują w kosmos, gdy konstrukcja wkracza na wyższy bieg

  • Chińska stacja kosmiczna ma powstać do końca 2022 r.
  • Astronauci z Shenzhou-14 nadzorują przybycie ostatnich dwóch bloków
  • Stacja kosmiczna do oznaczenia stałego pobytu Chińczyków w kosmosie

PEKIN, 5 czerwca (Reuters) – Chiny w niedzielę wysłały trzech astronautów w sześciomiesięczną podróż, aby nadzorować kluczowy okres w budowie swojej stacji kosmicznej, a jej ostatnie moduły mają się rozpocząć w nadchodzących miesiącach.

Do końca roku stacja kosmiczna będzie znaczącym kamieniem milowym w trwającym trzy dekady chińskim programie załogowej kosmosu, zatwierdzonym po raz pierwszy w 1992 r. i początkowo pod kryptonimem „Projekt 921”. Będzie to również początek stałego pobytu Chińczyków w kosmosie.

Masowa budowa jednej piątej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jest powodem do dumy zwykłych Chińczyków.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rakieta Long March-2F, użyta w 2003 roku do wystrzelenia pierwszego chińskiego statku kosmicznego na Shenzhou-5, została wystrzelona z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan na pustyni Kobe w północno-zachodnich Chinach o godzinie 10:44 (0244 GMT). Shenzhou-14, czyli „Boski statek” i jego trzech astronautów, były transmitowane na żywo w państwowej telewizji.

„Widziałem wydanie Shenzhou-5, kiedy byłem uczniem szkoły podstawowej, a teraz mamy Shenzhou-14”, powiedziała Reuterowi Janna Zhang, twórca mediów społecznościowych.

„Oczywiście, że jestem bardzo podekscytowany i bardzo dumny, że jestem Chińczykiem. Jesteśmy o krok bliżej do stania się supermocarstwem w kosmosie” – powiedział 25-latek.

Budowa rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku od wprowadzenia pierwszego i największego z trzech bloków, Tianhe – siedziby odwiedzających go astronautów. Uruchomienie modułów laboratoryjnych Ventian i Mengion zaplanowano odpowiednio na lipiec i październik.

Dowódca misji Shenzhou-14 Chen Dong (lat 43) oraz członkowie załogi Liu Yang (lat 43) oraz Cai Xuzhe (46 lat) będą mieszkać i pracować na stacji kosmicznej przez około 180 dni, zanim w grudniu wrócą na Ziemię jako drugi chiński astronauta. Wraz z przybyciem załogi Shenzhou-15.

READ  SF DA wydaje nakaz aresztowania właściciela galerii oskarżonego o ukrywanie kobiety

„Wojna kluczowa”

Były pilot sił powietrznych Chen i Kai, którzy zadebiutowali w kosmosie z Liu, pierwszą chińską astronautką w kosmosie dziesięć lat temu, będą nadzorować spotkanie, dokowanie i koordynację z głównym kontyngentem Ventian i Mengdian.

Zamontują sprzęt wewnątrz i na zewnątrz stacji kosmicznej oraz przeprowadzą różne badania naukowe.

„Misja Shenzhou-14 to poważna bitwa w fazie budowy chińskiej stacji kosmicznej” – powiedział Chen na konferencji prasowej w Jiuquan w sobotę. „Zadanie będzie trudniejsze, będzie więcej problemów, a wyzwania będą większe”.

Po ukończeniu stacja kosmiczna w kształcie litery T pomieści do 25 półek laboratoryjnych, z których każda posłuży do przeprowadzania testów mikrolaboratorium. Wentian będzie wspierać badania z zakresu biologii, koncentrując się na eksperymentach z mikrograwitacją Mengtian.

Ventian będzie miał kabinę śluzy powietrznej, która zapewni dodatkową podróż pojazdem i krótkoterminowe zakwaterowanie dla astronautów podczas rotacji grup.

Stacja kosmiczna została zaprojektowana tak, aby miała żywotność co najmniej dekadę.

Ambicja umiędzynarodowienia stacji kosmicznej nie powstrzymała Chin od zapraszania zagranicznych astronautów.

Zastępca projektanta stacji kosmicznej powiedział chińskim mediom w zeszłym roku, że trzymodułowa stacja może zostać w przyszłości rozbudowana do struktury czteromodułowej.

Reprezentujące ISS, statki kosmiczne i moduły wystrzeliwane przez inne kraje mogą zostać dokami i długoterminowymi członkami chińskiej stacji. Badane są również komercyjne podróże kosmiczne ludzi na stację.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Ryana Woo i Elli Cao; Edytowanie przez Williama Mallarda i Muralikumara Anandaramana

READ  Indonezja, UNWTO czyni Ubud światowej klasy kierunkiem turystyki gastronomicznej

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *