Blokada „Konwoju Wolności” na granicy kanadyjsko-amerykańskiej powoduje „prawdziwą szkodę”, ostrzega Trudeau

Trudeau powiedział również, że pomaga burmistrzowi Windsoru, gdzie zamknięcie Ambassador Bridge – ważnego szlaku dostaw dla producentów samochodów z Detroit i najbardziej ruchliwego lądowego przejścia granicznego w Ameryce Północnej pod względem wolumenu handlu – zatrzymało niektóre handel motoryzacyjny. Powiedział, że urzędnicy pracują razem, aby „zapanować nad sytuacją – ponieważ wyrządza ona realne szkody pracownikom i gospodarce po obu stronach granicy”.

Burmistrz Windsoru Drew Dilkens powiedział W czwartek miasto i grupy samochodowe domagały się nakazu zakończenia blokady przez protestujących. Firmy takie jak Ford i General Motors powiedziały, że już ograniczyły produkcję i odwołały zmiany w niektórych zakładach.

Jako kryzys się pogłębia, urzędnicy w Stanach Zjednoczonych wezwali swoich kanadyjskich odpowiedników do opanowania demonstracji. Samozwańczy „Konwój Wolności”, który rozpoczął się w odwecie za mandat na szczepienia koronawirusa, wkracza teraz w trzeci weekend i sparaliżował znaczną część stolicy Kanady.

Wpływ jest również odczuwalny w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in grupa liderów biznesuw tym Izba Handlowa Stanów Zjednoczonych, wydał w czwartek oświadczenie, w którym ostrzega, że ​​blokada „zwiększa znaczne obciążenie łańcucha dostaw na producentów i inne przedsiębiorstwa w Stanach Zjednoczonych”. Izba stwierdziła, że ​​„już obserwujemy pewne cięcia produkcji, redukcje zmian i tymczasowe zamknięcia zakładów”.

Administracja Bidena powiedziała w czwartek, że monitoruje sytuację na granicy „bardzo dokładnie” i że urzędnicy gabinetu „byli zaangażowani przez całą dobę, aby szybko to zakończyć”.

Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkas i sekretarz ds. transportu Pete Buttigieg wezwali swoich kanadyjskich odpowiedników do „wykorzystania uprawnień federalnych do rozwiązania tej sytuacji” i zaoferowali wsparcie swoich departamentów, powiedział Biały Dom.

READ  Bawazlu stwierdził w całym okresie kampanii 204 naruszenia treści Ustawy o wyborach powszechnych

Oświadczenie biura Trudeau w czwartek mówi, że kanadyjscy ministrowie i urzędnicy „byli w bliskim kontakcie z przedstawicielami i urzędnikami ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, aby zjednoczyć wysiłki na rzecz rozwiązania tej sytuacji”.

Trudeau powiedział w zeszłym tygodniu, że rozmieszczenie wojska „nie było wtedy w planach”.

Chociaż policja do tej pory w dużej mierze unikała taktyk konfrontacyjnych, „wzrasta publiczne rozdrażnienie”, szczególnie w Ottawie, podczas gdy szersze „konsekwencje gospodarcze mogą być ogromne”, Roland Paris, były starszy doradca ds. polityki zagranicznej Trudeau i profesor spraw międzynarodowych na University of Ottawa, powiedział The Washington Post.

Mieszkańcy wyrażają frustrację z powodu hałasu, gdy „Konwój Wolności” okupuje ulice centrum Ottawy, mając na uwadze jeden cel: doprowadzić Trudeau do rezygnacji. (Zoeann Murphy, James Cornsilk / The Washington Post)

Gdy urzędnicy kanadyjscy zmagają się z rozproszeniem protestujących, ostrzegli również przed „potencjalna ingerencja zagraniczna”, „W tym ze Stanów Zjednoczonych.

„Chociaż te protesty są rodzime, są bardzo zachęcane przez prawicowych polityków i prominentnych konserwatywnych aktywistów i osobistości mediów w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Paris.

Dodał, że część języka amerykańskiego prawicowego dyskursu jest widoczna w kanadyjskich protestach, dodał wraz z darowizny finansowe zza granicy.

Konwój kanadyjski przyciągnął uwagę niektórych polityków amerykańskich debatujących nad własnym krajem koronawirus protokoły i sporządziła wsparcie ze strony postaci republikańskich – w tym byłego prezydenta Donalda Trumpa, który powiedział w zeszłym tygodniu, że „szaleńcze chowu mandaty” niszczą Kanadę.

W wyrazie poparcia dla kanadyjskich protestujących, niektórzy amerykańscy kierowcy ciężarówek powiedzieli, że wyślą w ten weekend dwa konwoje do czwartego przejścia granicznego, które łączy Buffalo i Fort Erie w Ontario, Reuters zgłoszone.

W innej formie widocznego zaangażowania zza granicy policja w Ottawie powiedział w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze w czwartek, że podjęto „zjednoczone wysiłki, aby zalać naszą linię zgłaszania policji 911 i innych niż awaryjne”. Wiele z tych „nadmiernych telefonów” pochodziło z adresów w Stanach Zjednoczonych, powiedział Peter Sloly, szef policji w Ottawie.

READ  Ministrze, z ofiarami katastrofy kolejowej w Bandung należy się dobrze obchodzić

Dodał, że policja w Ottawie dokonała 25 aresztowań związanych z demonstracjami pod zarzutem psot i groźnego zachowania. „Upewnimy się, że ci, którzy są odpowiedzialni, poniosą konsekwencje” – dodał Sloly podczas oświadczenia odczytanego dziennikarzom na wirtualnej konferencji prasowej. „Wiemy, że mieszkańcy Ottawy są wściekli. Wiemy, że jesteś zmęczony ”.

Blokada Ambassador Bridge rozpoczęła się na początku tego tygodnia, a dwa mniejsze przejścia graniczne – w Coutts w Albercie, które łączy się z Montaną i Emerson, między Manitobą a Dakotą Północną – zostały „zamknięte” przez protestujących i pojazdy, podała policja.

Protesty rozpoczęły się wbrew amerykańskim i kanadyjskim przepisom wymagającym, aby transgraniczni truckerzy byli w pełni zaszczepiony. Ale od tego czasu rozwinęli się w ruch przeciwko ograniczeniom pandemicznym i rządowi Trudeau.

Kanadyjskie demonstracje przyciągnęły wsparcie międzynarodowe i zainspirowały podobne protesty od Europy po Australię. Władze w Paryżu i Brukseli zapowiedziały, że będą próbowały powstrzymać planowane konwoje przed wjazdem do tych miast w weekend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *