Blokada granicy z Kanadą łagodzi, protestujący nadal blokują most

WINDSOR, Ontario (AP) – Napięty pat na amerykańsko-kanadyjskim moście granicznym nieco zelżał w sobotę po tym, jak kanadyjska policja przekonała demonstrantów do przeniesienia ciężarówek, których użyli do zabarykadowania ruchliwego przejścia międzynarodowego. Ale protestujący nadal blokowali dostęp, gdy zbliżała się noc, blokując ruch i handel między dwoma krajami przez szósty dzień.

Od poniedziałku demonstranci zdenerwowani mandatami do szczepienia COVID-19 i wściekli na premiera Justina Trudeau odcięli dostęp od kanadyjskiej strony Ambassador Bridge łączącej Detroit i Windsor w Ontario, główną arterię handlową.

Otoczony przez dziesiątki oficerów mężczyzna z napisem „Mandat Freedom” i „Trump 2024” namalowanym na swoim pojeździe wczesnym rankiem opuścił wejście na mostek, gdy inni zaczęli demontować małe, przykryte plandeką obozowisko. Kierowca ciężarówki trąbił, gdy on również odjeżdżał, by wiwatować i śpiewać „Wolność!”

Ale więcej protestujących przybyło, aby wzmocnić tłum i zgromadziło się około dwóch przecznic dalej, machając flagami i krzycząc. Chociaż nie było widocznych fizycznych konfrontacji, tłum nadal kontrolował drogę do mostu, a ruch nie wznowił się późnym popołudniem.

Demonstracje na moście, w centrum Ottawy i gdzie indziej odbiły się echem poza granicami kraju, podobnie inspirowane konwoje we Francji, Nowej Zelandii i Holandii, a Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA ostrzegł, że w Stanach Zjednoczonych mogą trwać protesty ciężarówek.

Trudeau nazwał protestujących „marginesem” kanadyjskiego społeczeństwa.

Policja Windsor napisała na Twitterze, że nikt nie został aresztowany, ale nalegał, aby ludzie trzymali się z dala od mostu: „Doceniamy współpracę demonstrantów w tej chwili i nadal będziemy koncentrować się na pokojowym rozwiązaniu demonstracji. Unikaj obszaru!”

Protestujący Daniel Koss powiedział na krótko przed nadejściem policji w sobotę rano, że demonstracja zdołała zwrócić uwagę na żądania zniesienia mandatów na COVID-19 i był szczęśliwy, że pozostało pokojowo.

„To korzystne dla obu stron” – powiedział Koss. „Pandemia właśnie się toczy, mogą usunąć mandaty, wszystkie mandaty i wszyscy są szczęśliwi. Rząd postępuje słusznie i wszyscy protestujący są szczęśliwi.”

READ  KIPP twierdzi, że na ostatecznej liście wyborców nie ma 100 000 Indonezyjczyków w Kuala Lumpur

Sędzia w piątek zarządził zakończenie blokady głównie pickupów i samochodów, a premier Ontario Doug Ford ogłosił stan wyjątkowy, pozwalający na nałożenie grzywny w wysokości 100 000 dolarów kanadyjskich i do jednego roku więzienia dla każdego, kto nielegalnie blokuje drogi, mosty, chodniki i inną infrastrukturę krytyczną.

„Nielegalne blokady wpływają na handel, łańcuchy dostaw i produkcję. Ranią kanadyjskie rodziny, pracowników i firmy. Cieszę się, że policja Windsor i jej partnerzy rozpoczęli egzekwowanie przepisów na Ambassador Bridge i w jego pobliżu” – napisał w sobotę federalny minister innowacji Francois-Philippe Champagne. „Te blokady muszą się skończyć”.

Ambassador Bridge to najbardziej ruchliwe przejście graniczne amerykańsko-kanadyjskie, obsługujące 25% całego handlu między tymi dwoma krajami, a fabryki samochodów po obu stronach zostały zmuszone w tym tygodniu do zamknięcia lub zmniejszenia produkcji. Konflikt pojawił się w czasie, gdy przemysł motoryzacyjny już walczy o utrzymanie produkcji w obliczu wywołanych pandemią niedoborów chipów komputerowych i innych zakłóceń w łańcuchu dostaw.

W stolicy, Ottawie, burmistrz Jim Watson ogłosił w zeszłym tygodniu stan wyjątkowy po tym, jak tysiące protestujących zjechało na miasto. Ich liczba zmalała, ale przed budynkami parlamentu stoją setki ciężaróweka demonstranci ustawili przenośne toalety w miejscach, gdzie kawalkada Trudeau zwykle parkuje przed gabinetem premiera.

31-letnia Stephanie Ravensbergen przyjechała do Ottawy, aby wesprzeć ciotkę i wujka, którzy od początku protestu parkowali swoją naczepę na ulicy. Sprzeciwia się wymaganiom dotyczącym szczepionek i masek i powiedziała, że ​​ważne jest, aby dzieci w wieku szkolnym mogły widzieć twarze i emocje swoich przyjaciół.

„Chcemy mieć prawo wyboru” – powiedział Ravensbergen. „Chcemy mieć prawo do tego, co mogą robić wszyscy inni”.

Protestujący w sobotę zburzyli ogrodzenie, które władze postawiły wokół National War Memorial dwa tygodnie temu po tym, jak demonstranci oddali na niego mocz. Niektórzy demonstranci skandowali później „liberte”, po francusku „wolność”, gdy policja obserwowała.

READ  Samsung wprowadza swój pierwszy wyświetlacz do gier HDR10+

„Całkowicie nie do przyjęcia” – napisał na Twitterze Lawrence MacAulay, kanadyjski minister ds. weteranów. „To zachowanie jest rozczarowujące i wzywam protestujących do poszanowania naszych pomników”.

Policja wydała oświadczenie, w którym nazwała protest w Ottawie bezprawną okupacją i stwierdziła, że ​​czekają na „wzmocnienia” przed wdrożeniem planu zakończenia demonstracji. Oświadczenie nie rozwinęło się.

Podczas gdy protestujący potępiają nakazy szczepień dla kierowców ciężarówek i inne ograniczenia związane z COVID-19, wiele kanadyjskich środków antyinfekcyjnych, takich jak zasady dotyczące masek i paszporty szczepionek, aby dostać się do restauracji i teatrów, już spada, gdy wzrost omikron się stabilizuje.

Ograniczenia pandemiczne są znacznie surowsze w Kanadzie niż w USA, ale Kanadyjczycy w dużej mierze je poparli. Zdecydowana większość Kanadyjczyków jest zaszczepiona, a śmiertelność COVID-19 wynosi jedną trzecią śmiertelności w Stanach Zjednoczonych.

Protesty inspirowane kanadyjskimi demonstracjami były widziane w sobotę w niektórych częściach Europy.

Co najmniej 500 pojazdów w kilku konwojach próbowało wjechać do Paryża kluczowymi arteriami, ale zostały przechwycone przez policję. Ponad 200 kierowców otrzymało mandaty, a gdzie indziej co najmniej dwie osoby zostały zatrzymane z powodu skonfiskowania noży, młotków i innych przedmiotów na centralnym placu.

Policja wystrzeliła gaz łzawiący przeciwko garstce ludzi, którzy demonstrowali na Champs Elysees Avenue wbrew nakazowi policji. Około 7000 funkcjonariuszy zostało zmobilizowanych dla weekendowych protestujących, którzy złorzeczą przeciwko przepustce szczepień, której Francja wymaga, aby wejść do restauracji i wielu innych miejsc.

Fotograf Associated Press został uderzony w głowę pojemnikiem z gazem łzawiącym, gdy policja usiłowała zapanować nad tłumem.

Tymczasem w Holandii dziesiątki ciężarówek i innych pojazdów, od traktorów po samochód holujący kamper, przyjechały do ​​Hagi, blokując wejście do zabytkowego kompleksu parlamentarnego. Dołączyli do nich protestujący pieszo, niosąc transparent z napisem „Miłość i wolność, bez dyktatury” po holendersku.

READ  McDonald's, Blackstone, Netflix i inne

Na początku tego tygodnia w Nowej Zelandii protestujący podjechali na teren Parlamentu w konwoju samochodów i ciężarówek i rozbili obóz. Policja podjęła podejście bez użycia rąk po początkowych próbach ich usunięcia, które doprowadziły do ​​fizycznej konfrontacji.

Przewodniczący parlamentu Trevor Mallard nakazał w piątek swoim pracownikom włączyć zraszacze trawnikowe, aby je zgasić i odtworzyć melodie Barry’ego Manilowa, a z głośników uderzył „Macarena” z lat 90., aby ich zdenerwować. Protestujący odpowiedzieli, grając własne piosenki, w tym „We’re Not Gonna Take It” Twisted Sister.

____

Gospodarz mieszkał w Windsor, a Gillies z Toronto. Thomas Adamson z Paryża i Nick Perry z Wellington w Nowej Zelandii przyczynili się do powstania tej historii.

___

Ta historia została zaktualizowana w celu poprawienia literówek w 11. grafie i linii przyczyniającej się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *