Protesty kanadyjskich kierowców ciężarówek: kanadyjska policja rozpoczyna próbę oczyszczenia demonstrantów blokujących Ambassador Bridge do USA

Policja w Windsor, Ontario, tweetował na krótko przed 8:30 ET, że „rozpoczęli egzekucję w pobliżu Ambassador Bridge”.

„Wzywamy wszystkich demonstrantów do zgodnego z prawem i pokojowego działania. Osoby dojeżdżające do pracy są nadal proszone o unikanie obszarów dotkniętych obecnie demonstracjami” – czytamy na Twitterze.

Sędzia z Ontario wydał w piątek nakaz sądowy dla Windsor, zezwalając policji na rozpoczęcie sprzątania mostu. Sędzia dał demonstrantom do 19:00 w piątek, aby zakończyć blokadę.

Liczba demonstrantów zmalała w ciągu nocy, ale około 50 pojazdów pozostało, gdy w sobotę wzeszło słońce, powiedziała tamtejsza załoga CNN. Niektórzy protestujący, opatuleni przed ujemnymi temperaturami, stali lub siedzieli na krzesłach na zewnątrz.

Demonstranci mogą zostać aresztowani, jeśli są zaangażowani w blokowanie mostu, a pojazdy mogą zostać zajęte i mogą zostać utracone w przypadku wyroku skazującego, powiedziała policja Windsor.

„Jeden po drugim zaczniemy holować samochody, jeśli zajdzie taka potrzeba” – powiedział w piątek burmistrz Windsor Drew Dilkens, na kilka godzin przed ostatecznym terminem sędziego.

Premier Ontario, Doug Ford, również ogłosił w piątek stan wyjątkowy, obiecując „poważne” konsekwencje dla tych, którzy biorą udział w blokadach na moście iw innych częściach prowincji, w tym demonstracjach w stolicy kraju Ottawie.

Osobom, które nie wyjdą z blokad, grozi kara do 100 tys. dolarów i do roku więzienia, powiedział.

„Więc pozwól, że powiem tak jasno, jak tylko mogę, będą konsekwencje dla tych działań i będą one poważne. Już zaczęliśmy szukać pieniędzy na nielegalną okupację” – powiedział Ford.

Demonstracje w Kanadzie rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, zaczynając od truckerów którzy konwojowali z zachodu do Ottawy, by zaprotestować przeciwko nowym przepisom zmuszającym kanadyjskich kierowców ciężarówek przekraczających granicę amerykańsko-kanadyjską do pełnego zaszczepienia się przeciwko Covid-19 lub poddania się kwarantannie w swoich domach przez dwa tygodnie po powrocie.

Protest ten przyciągnął innych demonstrantów w całym kraju, sprzeciwiając się innym środkom zapobiegawczym Covid-19, w tym ograniczeniom dotyczącym zgromadzeń i mandatów na maskowanie – zwłaszcza w szkołach.

READ  Alabama kontra Teksas zdobywa punkty, na wynos: Numer 1 Tide przetrwa niespokojną ofertę, gdy Bryce Young konstruuje spóźnione przejazdy punktowe

Kanada ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień na świecie – według danych z Johns Hopkins University w pełni zaszczepionych jest około 4 na 5 Kanadyjczyków. Według kanadyjskiego rządu prawie 90% kierowców ciężarówek w kraju jest w pełni zaszczepionych i uprawnionych do przekroczenia granicy.

Jednak przez dwa tygodnie demonstranci zablokowali centrum Ottawy, co skłoniło tam sędziego rządzić w poniedziałek że muszą przestać trąbić.

A Ambassador Bridge między Windsorem a Detroit nie jest jedynym przejściem granicznym, którego dotyczy problem. Demonstranci używali również naczep – a czasem sprzętu rolniczego i innych pojazdów – do blokowania przejazdów między Emerson, Manitoba i Pembina w Północnej Dakocie, a także w punkcie dostępowym Coutts między Albertą i Montaną.

Burmistrz Ottawy Jim Watson powiedział CNN, że spodziewa się większej liczby demonstrantów w ten weekend.

„To całkowicie nie do przyjęcia” – powiedział Watson. „Zwłaszcza w dzielnicach, w których niektórzy protestujący chodzą do restauracji i odmawiają noszenia masek, nękania personelu i są naprawdę wojowniczymi mieszkańcami naszego miasta”.

Protestujący wykrzykuje hasła podczas protestu kierowców ciężarówek w sprawie pandemii przepisów sanitarnych w Ottawie 11 lutego.

Jak kanadyjscy urzędnicy reagują na impas

Urzędnicy generalnie nie ustępowali w swoich apelach o zakończenie blokady, chociaż te wezwania nie zostały wysłuchane.

Premier Justin Trudeau powtórzył, że demonstracje się skończą.

„Jeśli dołączyłeś do protestów, ponieważ jesteś zmęczony Covidem, musisz teraz zrozumieć, że łamiesz prawo” – powiedział Trudeau na piątkowej konferencji prasowej. „Nie chcesz stracić prawa jazdy, skończyć z przeszłość karną, co wpłynie na twoją pracę, twoje źródło utrzymania”.

Rząd Trudeau zapowiedział, że wyśle ​​więcej funkcjonariuszy do protestów w całym kraju, dodając, że Królewska Kanadyjska Policja Konna, krajowa policja Kanady, kontynuuje zdecydowane działania.

Urzędnicy amerykańscy ostrzegają, że podobne protesty są możliwe

Kanadyjskie protesty wzbudzają wśród urzędników amerykańskich obawy, że podobne demonstracje mogą wybuchnąć za granicą. Prawicowe media informacyjne podniosły perspektywę podobnie myślących wieców w USA i zaproponowały pozytywny zasięg tych w Kanadzie.

Protesty są już „niesamowicie szkodliwe” dla wielu ludzi na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych w stanie Michigan Gov. Gretchen Whitmer powiedziała CNN w piątek, dodając, że protesty „ranią nas w Michigan od pierwszego dnia”.

Liderzy biznesu USA biją na alarm w związku z blokadą granicy amerykańsko-kanadyjskiej

„Jesteśmy w kryzysie gospodarczym z powodu tej nielegalnej blokady”, która staje się problemem bezpieczeństwa wewnętrznego, powiedział Whitmer.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzegł urzędników państwowych i lokalnych w biuletynie że konwój kierowców ciężarówek protestujących przeciwko obowiązkowi szczepień przeciwko Covid-19 może wkrótce rozpocząć się w USA i potencjalnie wpłynąć na Super Bowl w południowej Kalifornii.

„Konwój potencjalnie rozpocznie się w Kalifornii już w połowie lutego i przybędzie do Waszyngtonu dopiero w połowie marca, potencjalnie wpływając na Super Bowl LVI zaplanowany na 13 lutego i orędzie o stanie Unii zaplanowane na 1 marca, „Napisano w biuletynie.

READ  6 zginęło w burzy na autostradzie Montana

Ponadto grupa w USA poinformowała, że ​​organizuje dwa konwoje kierowców ciężarówek, które w sobotę i niedzielę udadzą się do granicy amerykańsko-kanadyjskiej w Buffalo.

Jednak miasto podało w piątek, że grupa nie wystąpiła o pozwolenie na organizowanie imprez.

„Organizatorzy nie skontaktowali się również z naszym Biurem Wydarzeń Specjalnych, aby zorganizować odpowiednie ubezpieczenie i planowanie bezpieczeństwa publicznego, które jest wymagane dla wszystkich wydarzeń w mieście, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i gości” – powiedział CNN rzecznik miasta Buffalo, Michael DeGeorge. „Zawsze jest problemem, gdy przepisy, które mają chronić ludzi i własność, są świadomie ignorowane”.

Paula Newton z CNN, Paradise Afshar, Paul P. Murphy, Sharif Paget, Josh Campbell, Tanika Gray, Miguel Marquez, Christina Maxouris, Eric Levenson, Steve Almasy, Chris Isidore, Lucy Kafanov i Geneva Sands przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *