Biden mówi, że siły amerykańskie będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 18 września (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden powiedział, że siły amerykańskie będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji, co jest jego najbardziej wyraźnym oświadczeniem i komentarzami, które z pewnością rozgniewają Pekin.

W wyemitowanym w niedzielę wywiadzie CBS 60 Minutes, zapytanym, czy siły amerykańskie będą bronić demokratycznie rządzonej wyspy, której roszczenia Chiny, odpowiedział: „Tak, rzeczywiście, jeśli doszłoby do bezprecedensowego ataku”.

Poproszony o wyjaśnienie, czy mówi, że siły amerykańskie – amerykańscy mężczyźni i kobiety – będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji, w przeciwieństwie do Ukrainy, Biden odpowiedział: „Tak”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wywiad był ostatnim momentem, w którym Biden wydawał się odchodzić od długoletniej amerykańskiej polityki wobec Tajwanu, ale jego oświadczenie było jaśniejsze niż wcześniej w kwestii rozmieszczenia wojsk amerykańskich do obrony wyspy.

Stany Zjednoczone od dawna stosują politykę „strategicznej niejednoznaczności” i nie wyjaśniły, czy zareagują militarnie na atak na Tajwan.

Poproszony o komentarz rzecznik Białego Domu powiedział, że polityka USA wobec Tajwanu nie uległa zmianie.

„Prezydent powiedział to wcześniej, w tym w Tokio na początku tego roku. Wyjaśnił również, że nasza polityka wobec Tajwanu się nie zmieniła. Pozostaje taka sama” – powiedział rzecznik.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu podziękowało Bidenowi za potwierdzenie „solidnego zaangażowania rządu USA w bezpieczeństwo Tajwanu”.

Tajwan będzie nadal wzmacniał swoje zdolności obronne i pogłębiał bliskie partnerstwo obronne między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, poinformował w oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu przeprowadzono wywiad CBS z Bidenem. Prezydent Wielkiej Brytanii udał się w poniedziałek na pogrzeb królowej Elżbiety.

W maju zapytano Bidena, czy chciałby użyć wojska do obrony Tajwanu: „Tak… to zobowiązanie, które podjęliśmy” – odpowiedział.

READ  Dyrektor generalny Freeport komentuje proces negocjacji w sprawie akcji

W wywiadzie 60 Minutes Biden powtórzył, że Stany Zjednoczone nie popierają niepodległości Tajwanu i że Waszyngton jest zaangażowany w politykę „jednych Chin”, która oficjalnie uznaje Pekin, a nie Tajpej.

Komentarze Bidena z pewnością rozwścieczą Pekin. Tajwan był bardzo rozgniewany wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w sierpniu.

Wizyta zachęciła Chiny do przeprowadzenia największych ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu, a Chiny zaprotestowały przeciwko działaniom amerykańskich prawodawców zmierzających do opracowania przepisów, które poprawiłyby amerykańskie wsparcie wojskowe dla Tajwanu. Czytaj więcej

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział oddanie Tajwanu pod kontrolę Pekinu i nie wykluczył użycia siły. Tajwan zdecydowanie sprzeciwia się roszczeniom suwerenności Chin.

Nie było natychmiastowej odpowiedzi na prośbę o komentarz ze strony chińskiej ambasady w Waszyngtonie.

W rozmowie telefonicznej z Bidenem w lipcu Xi ostrzegł przed zabawą z ogniem na Tajwanie, mówiąc, że „ci, którzy bawią się ogniem, w nim zginą”. Czytaj więcej

Zapytany w październiku ubiegłego roku, czy Stany Zjednoczone staną w obronie Tajwanu, wymagając prawnie od Stanów Zjednoczonych zapewnienia środków do obrony, Biden powiedział: „Tak, jesteśmy do tego zobowiązani”.

W tym czasie rzecznik Białego Domu powiedział, że Biden nie zapowiada żadnych zmian w polityce USA, a niektórzy eksperci nazwali ten komentarz „gafą”. Czytaj więcej

Bonnie Glaser, ekspert ds. Azji w German Marshall Fund w Ameryce, powiedział, że jeśli Biden składa takie obietnice, musi upewnić się, że może je poprzeć.

„Jeśli prezydent Biden planuje bronić Tajwanu, musi zapewnić, że amerykańskie wojsko będzie w stanie to zrobić” – powiedział. „Wsparcie retoryczne niepoparte rzeczywistymi możliwościami raczej nie wzmocni odstraszania”.

Car polityki azjatyckiej Bidena, Kurt Campbell, w przeszłości odrzucał wszelkie kroki w kierunku „strategicznej jasności” w sprawie Tajwanu, mówiąc, że takie podejście ma „znaczne wady”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

READ  Nocne patrole zwiększają bezpieczeństwo turystów w popularnym kurorcie na Bali

Sprawozdania Davida Branstroma, Kostasa Pitasa, Trevora Hunnicutta; Dodatkowa sprawozdawczość Bena Blancharda w Tajpej; Montaż przez Jerry’ego Doyle’a i Lincoln Feast

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *