Alarm wulkaniczny w Indonezji osiągnął szczyt po wybuchu góry Semaru, co spowodowało ewakuację 90 osób

Dżakarta, 4 grudnia (Reuters) – Władze Indonezji wydały ostrzeżenie przed wulkanem Semeru na wyspie Jawa po jego erupcji i wypluciu dużej ilości popiołu w niedzielę.

Rozpoczęła się ewakuacja ludzi, w tym dzieci i osób starszych, mieszkających w pobliżu wulkanu w prowincji Jawa Wschodnia.

Pióropusz z wulkanu osiągnął wysokość 50 000 stóp (15 km), podała japońska agencja meteorologiczna, gdzie monitoruje możliwość wystąpienia tsunami.

We wschodniej Jawie, około 640 km (400 mil) na wschód od stolicy Dżakarty, ponad 300 osób zginęło w zeszłym miesiącu w wyniku serii trzęsień ziemi na zachodzie wyspy.

Indonezyjskie Centrum Ograniczania Zagrożeń Wulkanicznych i Geologicznych, PVMBG, podniosło poziom aktywności wulkanicznej z III do IV, poinformował jego szef w wiadomości tekstowej.

Po podniesieniu poziomu alarmu urzędnicy ostrzegli mieszkańców, aby nie podejmowali żadnych działań w promieniu 8 km (5 mil) od epicentrum Semaru, a chmury gorącego pyłu osiągnęły odległość do 11,8 mil (19 km) od epicentrum.

Szef PVMBG, Hendra Gunavan, powiedział, że agencja dostrzegła potencjał większej podaży magmy w tym roku w porównaniu z poprzednimi erupcjami w 2021 i 2020 roku.

„Tak więc chmury upałów Semaru mogą sięgać dalej (w tym roku) i jest wiele osad w tej odległości” – powiedział.

Mniej więcej o tej porze w zeszłym roku erupcja Semaru, najwyższej góry Jawy, zabiła ponad 50 osób i pozostawiła o wiele więcej zaginionych, wypierając tysiące.

Według oświadczenia rządu regionalnego Lumajang, gdzie znajduje się Semeru, niektórzy pobliscy mieszkańcy swobodnie ewakuowali się do bezpieczniejszych budynków, takich jak meczety i szkoły.

„Większość dróg jest zamknięta od dzisiejszego ranka. Teraz spadł pył wulkaniczny i zasłonił widok na górę” – powiedział Reuterowi telefonicznie Bayu Deny Alfianto, lokalny wolontariusz.

Powiedział, że małe erupcje wulkanów trwają, a w okolicy pada deszcz.

Wulkan zaczął wybuchać o 2:46 rano (sobota 1946 GMT), podał BNPB w oświadczeniu. Filmy opublikowane w mediach społecznościowych pokazywały chmury pyłu w pobliskich obszarach.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: Co zrobić, gdy rynek bessy nasila się; Bitcoin przełamuje $20 000

Ze 142 wulkanami Indonezja ma największą populację mieszkającą w pobliżu wulkanu na świecie, z 8,6 miliona ludzi mieszkających w promieniu 10 km (6 mil).

Niszczycielskie trzęsienie ziemi w Siangjur na zachodniej Jawie pod koniec listopada było płytkim trzęsieniem ziemi o sile 5,6 w skali Richtera. Bardzo głębokie trzęsienie ziemi o sile 6,1 stopnia w skali Richtera nawiedziło Kurat w sobotę, zmuszając ludzi do ucieczki z budynków, ale nie powodując większych szkód.

Reportaż Stefano Suleimana i Angie Deo w Dżakarcie; Dodatkowe raporty Tetsushi Kajimoto w Tokio; Montaż przez Williama Mallarda i Lincolna Feista

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *