Aktywiści klimatyczni blokują start prywatnych odrzutowców na lotnisku Schiphol

AMSTERDAM, 5 listopada (Reuters) – Ponad 100 ubranych na biało aktywistów ekologicznych zaatakowało w sobotę prywatny obszar odrzutowy na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, zatrzymując kilka samolotów przed startem, siedząc przed ich kołami.

Protest był częścią całodniowej demonstracji zorganizowanej przez grupy ekologiczne Greenpeace i Extinction Rebellion przeciwko emisji gazów cieplarnianych i innym zanieczyszczeniom powodowanym przez lotniska i przemysł lotniczy.

W lotach komercyjnych nie było opóźnień do późnego popołudnia.

„Potrzebujemy mniej lotów, więcej pociągów i zakazu zbędnych lotów krótkodystansowych i prywatnych odrzutowców” – powiedział lider kampanii Greenpeace Netherlands Dewi Sloch.

Według grupy ekologicznej Schiphol jest największym źródłem emisji dwutlenku węgla w Holandii, emitując 12 miliardów kilogramów rocznie.

Setki demonstrantów wi wokół głównej hali lotniska trzymało plakaty z napisami „Ogranicz ruch lotniczy” i „Więcej pociągów”.

W odpowiedzi na protest Schiphol powiedział, że zamierza stać się lotniskiem o zerowej emisji do 2030 r. i wspiera cele branży lotniczej, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

Żandarmeria wojskowa, której zadaniem jest ochrona lotniska, powiedziała w oświadczeniu, że „zatrzymała kilka osób, które bez pozwolenia przebywały na terenie lotniska”.

Holenderski rząd ogłosił w czerwcu plany ograniczenia rocznych pasażerów na lotnisku do 440 000, około 11% poniżej poziomu z 2019 r., powołując się na zanieczyszczenie powietrza i obawy dotyczące klimatu.

Minister transportu Mark Harpers powiedział w zeszłym miesiącu parlamentowi, że jego biuro nie może kontrolować rosnącego ruchu prywatnych samolotów, a rząd rozważa włączenie tej kwestii do swojej polityki klimatycznej.

Reportaż Toby’ego Sterlinga Edycja Toby’ego Chopry i Helen Popper

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *