Akcje Netflixa spadły o ponad 35% po utracie przez streamera ponad 200 000 subskrybentów | Netflix

Akcje Netflixa straciły w środę ponad 35% swojej wartości w Nowym Jorku, po tym, jak gigant streamingowy ogłosił, że tak się stało stracił ponad 200 000 subskrybentów w pierwszych trzech miesiącach roku i powiedział to i spodziewa się stracić 2 miliony więcej w następnym kwartale.

Gwałtowny spadek obniżył wartość Netflix o 50 miliardów dolarów i pojawił się, gdy abonenci ponownie przemyśleli swoje zaangażowanie w usługi przesyłania strumieniowego, które gwałtownie zwiększyły ich liczbę podczas miesięcy szczytu blokady. Netflix przewidywał, że w pierwszym kwartale przybędzie 2,5 miliona klientów.

Na rynek weszło również wiele konkurencyjnych usług, w tym Disney, Warner Bros Discovery i Paramount, często z głębszymi bibliotekami treści, z których można korzystać. Akcje Netflix, które w ciągu roku spadły już o 40%, teraz spadły z 700 USD w listopadzie do 244 USD w momencie otwarcia rynku, co oznacza spadek zbliżający się do dwóch trzecich.

Firma poinformowała we wtorek, że doświadczyła „problemów w zakresie wzrostu przychodów”. Niedawno podniósł ceny subskrypcji pomimo oznak spowolnienia wzrostu konsumentów, a podstawowy pakiet miesięczny kosztuje obecnie klientów w USA 15,49 USD.

„Zdecydowanie odczuwamy wyższy poziom penetracji rynku i zwiększoną konkurencję” – powiedział Ted Sarandos, współdyrektor generalny.

Pod względem kapitalizacji Netflix jest teraz wart 1009 miliardów dolarów, co utrudni kierownictwu z Los Gatos w Kalifornii zebranie pieniędzy na sfinansowanie inwestycji w produkcję treści, od której zależał wzrost liczby abonentów.

Zbieg negatywnych sił, wywołany zniesieniem pandemii, utratą 700 000 abonentów w Rosji, wysoka inflacja konsumencka na wielu wiodących rynkach, zmuszająca gospodarstwa domowe do przemyślenia swoich budżetów, uderzyła w tę usługę.

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, który obecnie składa wrogą ofertę przejęcia Twittera, twierdzi, że za spadkiem akcji Netflix stoi „wirus obudzonych umysłów”, a nie konkurencja, łamanie haseł czy spadek inflacji. „Wirus obudzonych umysłów uniemożliwia oglądanie Netflixa” – napisał na Twitterze Musk.

READ  BMKG prognozuje od rana opady deszczu w niektórych częściach Dżakarty

Środowy krach następuje po okresie spektakularnego wzrostu spółki w połączeniu z popytem inwestorów na akcje. Netflix, podobnie jak Peloton i GameStop, był beneficjentem gotówki, która przepłynęła przez gospodarki podczas pandemii, napędzając popyt na akcje.

„To nie koniec Netflixa, ale będzie to wymagać zmiany narzędzi, być może w gry wideo i inne źródła przyszłego wzrostu”, mówi Eric Schiffer z firmy private equity z siedzibą w Los Angeles, The Patriarch Organization. „Zdobyli ogromną liczbę subskrybentów, ponieważ ludzie utknęli w swoich domach, ale teraz osiągnęli pewne nasycenie i mają do czynienia z prawdziwą konkurencją”.

Akcje Netflix wzrosły o 86% od końca 2019 do 2021 roku, podczas gdy S&P 500 wzrósł o 48%.

Reed Hastings, jeden z dyrektorów naczelnych, powiedział, że walka z udostępnianiem kont jest teraz priorytetem dla firmy. Szacuje się, że 100 mln gospodarstw domowych korzysta z kont, za które nie płacą. „Kiedy szybko się rozwijaliśmy, nie było to priorytetem, ale teraz bardzo ciężko nad tym pracujemy” – powiedział Hastings.

Firma poinformowała również, że podejmie próbę przyspieszenia wzrostu poprzez poprawę „jakości naszego oprogramowania” i rozważy wprowadzenie tańszej opcji subskrypcji obsługiwanej przez reklamodawców.

„Byłem przeciwny złożoności reklamy i wielkim fanem prostoty subskrypcji” – powiedział we wtorek Hastings. „Ale chociaż jestem ich fanem, jestem większym fanem wyborów konsumenckich”.

„Nikt nie spodziewał się, że Netflix ogłosi utratę subskrybentów. Spodziewali się spowolnienia subskrypcji, ale zobaczenie utraty subskrybentów przez Netflix to wielka sprawa ”- Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk w Swissquote Bank, brokerze internetowym, powiedział Wall Street Journal.

„Ludzie pytają: „Czy to jest tego warte?” – powiedziała Ozkardeskaya. „Gdy ceny rosną, próg wartości jest podnoszony, a to popycha ludzi do wyjścia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *