Akcje amerykańskie mieszają się po tym, jak Putin twierdzi, że postępują rozmowy na Ukrainie

Akcje amerykańskie zachwiały się w piątek, a ceny ropy wzrosły, zwiększając niestabilność rynków, gdy inwestorzy oceniali rozwój sytuacji wojna na Ukrainie.

Poranny indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 205 punktów, czyli 0,6%. S&P 500 zyskał około 0,1%, podczas gdy Nasdaq Composite spadł o 0,6%. Kontrakty terminowe na akcje znacznie wzrosły po rosyjskim prezydencie

Władimir Putin

powiedział w wypowiedziach telewizyjnych, że podczas rozmów z Ukrainą doszło do pozytywnych zmian, nawet w przypadku sił rosyjskich”. dalej bić ukraińskie miasta.

Główne indeksy są na dobrej drodze do zamknięcia tygodnia niżej, ponieważ panowała zmienność i wzrosły obawy o inflację. Indeksy Dow spadły ostatnio o 0,7% w ciągu tygodnia, co oznaczałoby piątą z rzędu stratę tygodniową. S&P 500 i Nasdaq Composite mogą stracić w ciągu tygodnia odpowiednio 1,4% i 1,6%, co oznaczałoby ograniczenie czwartej tygodniowej straty w ciągu ostatnich pięciu tygodni dla obu indeksów.

Duże wahania są teraz powszechne dla głównych indeksów giełdowych, ale nawet jak na te standardy, skoki i spadki w tym tygodniu były ekstremalne, twierdzą niektórzy inwestorzy i handlowcy. W poniedziałek gwałtownie rosnące ceny ropy spowodowały spadek cen akcji, a indeks S&P 500 odnotował najgorszy dzień od ponad roku. Dwa dni później indeks benchmarkowy skoczył o 2,6%, co jest największym wzrostem od 2020 roku.

Wśród najgorszych wykonawców w tym tygodniu: firmy technologiczne. Zaawansowany technologicznie Nasdaq Composite wszedł w poniedziałek na rynek niedźwiedzi, określony jako spadek o 20% w stosunku do ostatniego szczytu. Rosnąca inflacja wywiera presję na akcje spółek technologicznych, twierdzą handlowcy.

„Oczekiwania dotyczące wzrostu dochodów dramatycznie spadają, a jednocześnie inflacja szaleje. Oznacza to, że akcje spółek technologicznych, które zależą od dużego wzrostu zysków, mocno ucierpią ”- powiedział Dan Morgan, starszy menedżer portfela w Synovus Trust Co., który jest właścicielem akcji kilku gigantów technologicznych.

READ  W Indonezji – na świecie – otwarto pierwszy na świecie szybki pociąg w Azji Południowo-Wschodniej

W piątek kontrakty terminowe na ropę Brent, międzynarodowy benchmark ropy naftowej, wzrosły o 1,1% do 110,52 USD, po odliczeniu pewnych zysków po Mr. Komentarze Putina. Ceny ropy oscylują w pobliżu najwyższego poziomu od lat, pomimo spadku w ostatnich dniach. Na początku tego tygodnia Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że popchną Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową pompować więcej olejupomagając złagodzić obawy związane z zapaścią podaży.

W porannym handlu w Nowym Jorku akcje

DocuSign

spadł o 20% po wydaniu producenta oprogramowania bardziej miękkie niż oczekiwano wskazówki. Spadły akcje spółek energetycznych, z

Halliburton,

Szewron

oraz

Exxon Mobil

wszystkie transakcje są niższe.

W Europie pankontynentalny Stoxx Europe 600 dodał 1,8%, co pozwoliło osiągnąć tygodniowy wzrost. Indeks DAX w Niemczech wzrósł o 3,4%. Akcje włoskiego producenta lotniczego

Leonardo

i firma odzieżowa Adidas znalazły się wśród największych zysków w Europie, osiągając odpowiednio 11% i 6,3%.

osoba

podskoczył o 21% po tym, jak Apollo Global Management powiedział, że ocenia ewentualna oferta gotówkowa dla wydawcy podręczników.

Inwestorzy kredą wzrost na giełdach kredą do rajdu ulgowego, zauważając, że pan. Komentarze Putina zawierały niewiele szczegółów. Aby odbicie się utrzymało, „potrzebuje się czegoś całkiem znaczącego, co sugeruje, że jest w tym naprawdę pozytywny kierunek”, powiedział Seema Shah, główny strateg w Principal Global Investors. „W przyszłości będzie mnóstwo zmienności”.

Ceny towarów są teraz gorące. Ale ceny, jakie inwestorzy płacą na otwartym rynku za towary takie jak kawa, miedź czy kukurydza, mogą mieć niewiele wspólnego z ceną, jaką klienci płacą w sklepie. Dion Rabouin z WSJ wyjaśnia. Ilustracja: Adele Morgan

Giełda w Rosji pozostała zamknięta w piątek. W handlu zagranicznym rubel wzrósł w stosunku do dolara, osiągając poziom około 114 rubli za dolara. Ocena ceny rubla stała się trudna odkąd Rosja nałożyła środki mające na celu powstrzymanie wyprzedaży waluty, a zachodnie banki unikały rosyjskich aktywów.

Inwestorzy uważnie śledzą konflikt. Tymczasem szybko zmieniające się sankcje nałożone na Rosję przez Zachód osłabiły zdolność handlowców do przewidywania, w jaki sposób mogą zostać zakłócone łańcuchy handlowe i dostawcze. Prezydent Biden powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone dołączą do głównych sojuszników, a Unia Europejska zmierza do: zerwać normalne stosunki handlowe z Rosją.

Konflikt sprawił, że światowe rynki szaleją. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że wojna zahamuje globalny wzrost gospodarczy i utrzyma inflację na kilkudziesięcioletnich wzlotach. Czwartkowe dane o indeksie cen konsumenckich w USA pokazały, że inflacja w ubiegłym miesiącu była w dużej mierze napędzana przez wzrost cen energii. Dane nie uwzględniały marca, kiedy skoczyły ceny ropy.

W tym tygodniu światowe rynki akcji gwałtownie się zmieniły.


Zdjęcie:

Allie Joseph / Associated Press

Zmienność spowodowała, że ​​inwestorzy zaczęli starać się zrównoważyć portfele. Inwestorzy w ostatnich tygodniach wchodzili i wychodzili z bezpieczniejszych aktywów, ponieważ doniesienia prasowe o konflikcie szybko się zmieniały. Na przykład indeks dolara amerykańskiego ICE, który mierzy dolara względem koszyka innych walut, stracił 0,1% po Mr. Komentarze Putina, kasujące zyski z wcześniejszego dnia.

Tymczasem rentowność benchmarku 10-letniego skarbu również zmieniła kurs, wzrastając do 2,015% w piątek z 2,008% w czwartek. Rentowności rosną, gdy ceny obligacji spadają.

W Azji rynki akcji były mieszane, przy czym japoński Nikkei 225 stracił około 2,1%, podczas gdy indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,6%, zamykając się na najniższym poziomie od lipca 2016 r. Z kolei Shanghai Composite dodał 0,4%. Wszystkie trzy indeksy w ujęciu tygodniowym kończyły się niżej.

Nastąpiło to po Komisji Papierów Wartościowych i Giełd tymczasowo nazwany w czwartek pięć chińskich spółek notowanych na giełdzie w Nowym Jorku, w tym Yum China Holdings i BeiGene, jako firmy, których dokumenty robocze audytu nie mogły być skontrolowane przez amerykańskie organy regulacyjne. To spowodowało gwałtowną wyprzedaż chińskich akcji notowanych na giełdzie w USA, a indeks Nasdaq Golden Dragon China spadł o 10%.

— Aleksander Osipowicz przyczynił się do powstania tego artykułu.

Napisz do Caitlin McCabe na [email protected] i Corrie Driebusch na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *