Akcje spadają z powodu rosnącej inflacji, Ukraina ryzykuje; Rynki chińskie ożywają

Gość noszący maskę ochronną, po wybuchu koronawirusa, przechodzi przed tablicą notowań giełdowych przed domem maklerskim w Tokio, Japonia 2 marca 2020 r. REUTERS / Issei Kato / Pliki

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • > Azjatyckie giełdy:
  • Azja podąża za USA, europejskie akcje spadają
  • Hongkong stracił 1,6%, Nikkei stracił 2%
  • Indeksy giełdowe Korei Południowej i Australii również spadły

TOKIO, 11 marca (Reuters) – Akcje azjatyckie przedłużyły globalny spadek w piątek po tym, jak najszybsza stopa inflacji w USA od czterech dekad wzmocniła oczekiwania na bardziej agresywne podwyżki stóp, podczas gdy chińskie rynki akcji odzyskały wczesne straty z tytułu gwarancji regulacyjnych nad spółkami notowanymi na kontynencie amerykańskim.

Ucierpiały także obawy związane z wojną Rosji z Ukrainą, po czwartkowych rozmowach ministrów spraw zagranicznych, które nie przyniosły wytchnienia w konflikcie między oboma krajami.

„Mamy straszne tło makro (z) poważnym problemem inflacyjnym, co oznacza, że ​​czeka nas znacznie, znacznie zaostrzona polityka monetarna”, powiedział Rob Carnell, główny ekonomista ING w Singapurze.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wojna Rosji z Ukrainą prawdopodobnie sprawi, że wszystko, od energii i metali po towary rolne, będzie znacznie droższe, dodał Cornell.

„Dochody wszystkich ulegną erozji. Globalny wzrost zostanie zahamowany. Czego więcej potrzebujesz?

„Na pewnym etapie prawdopodobnie cofniesz się znacznie bardziej, ale w tej chwili na rynkach wciąż trwa odmowa”.

Stany Zjednoczone, wraz z Grupą Siedmiu narodów i Unią Europejską, podejmą działania w piątek, aby odebrać Rosji status „najbardziej uprzywilejowanego narodu” po inwazji na Ukrainę, powiedziało agencji Reuters wiele osób zaznajomionych z tą sytuacją.

Pozbawienie Rosji statusu uprzywilejowanego narodu toruje drogę Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom do nałożenia ceł na szeroki wachlarz rosyjskich towarów, co jeszcze bardziej zwiększy presję na gospodarkę, która już zmierza w „głęboką recesję”. Czytaj więcej

READ  – Tylko wejście. Brak wyjścia: „Pekin widzi więcej zamknięć rządowych, ponieważ gniew narasta w Szanghaju”

Późnym popołudniem w Azji najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) spadł o 1,3%, po tym, jak odwrót na Wall Street przełożył się na wiele wskaźników referencyjnych tego regionu.

Po załamaniu się na początku dnia w związku z obawami regulacyjnymi, rynek akcji w Hongkongu częściowo odrobił straty, jako źródło z bezpośrednią wiedzą o sytuacji powiedział Reuterowi, że konsultacje między chińskimi i amerykańskimi regulatorami w sprawie audytu i współpracy regulacyjnej przebiegają „stosunkowo płynnie”.

Indeks Hang Seng (.JEGO) zakończył się spadkiem o 1,6%, zamykając się na najniższym poziomie od połowy 2016 r., mimo że odbił się po ostrzejszych stratach na początku dnia po wskazaniu pierwszych chińskich firm, które potencjalnie mogą zostać wycofane z giełdy w Stanach Zjednoczonych.

Poza Hongkongiem chiński indeks blue chipów (.CSI300) zdołał odrobić straty po wczesnych stratach, zamykając się na zielonym obszarze z 0,3% zyskiem.

W innym miejscu japoński Nikkei (.N225) stracił 2,0%, podczas gdy akcje Korei Południowej (.KS11) rzucić 0,7% i akcje australijskie (.AXJO) spadła o 0,9%.

Inflacja konsumencka w USA podskoczyła w lutym o 7,9% w ujęciu rocznym, największy wzrost od 40 lat, jak pokazały dane w czwartek. Wzrost ten sugerował, że FOMC może działać „bardziej agresywnie”, aby ograniczyć inflację, jak obiecał w zeszłym tygodniu prezes Fed Jerome Powell. Czytaj więcej

Rynki już teraz oczekują, że Rezerwa Federalna podniesie docelową stopę funduszy Fed o 25 punktów bazowych na zakończenie przyszłotygodniowego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej.

Oczekiwania na zacieśnienie polityki pieniężnej były również podsycane przez jastrzębi ton ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który powiedział w czwartek, że przestanie skupować obligacje w trzecim kwartale. Czytaj więcej

„Posiedzenie EBC było wyraźnie bardziej jastrzębie niż oczekiwano” – powiedział Chris Weston, szef działu badań w domu maklerskim Pepperstone w Melbourne.

READ  UE zawiera umowę gazową ze Stanami Zjednoczonymi, które chcą zmniejszyć swoją zależność od Rosji

„Widzimy 11 punktów bazowych podwyżek wycenionych na stopy UE przed lipcowym posiedzeniem EBC.”

Na rynku walutowym euro było o 0,05% wyższe i wyniosło 1,0988 USD, ponieważ jastrzębi ton z EBC nie zdołał znacząco zwiększyć dynamiki dla wspólnej waluty.

„EBC dał więcej jasności swoim planom wyjścia ze środków stymulacyjnych, ale jest mało prawdopodobne, aby zapewniło euro trwałe wzmocnienie, nie w czasie, gdy trwa konflikt rosyjsko-ukraiński” – powiedzieli analitycy z Westpac w porannym komunikacie.

Jen osłabił się do najsłabszego poziomu w stosunku do dolara od stycznia 2017 r., ostatnio notując 116,83 za dolara.

Indeks dolara (.DXY) utrzymał się na stałym poziomie 98,578, poniżej ponad 1-1 / 2 roku maksimum 99,418 trafienia w poniedziałek.

Na rynku obligacji rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 1,9794%, podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Japonii wyniosła 0,185%.

Na rynkach towarowych ropa amerykańska wzrosła o 2,2% do 108,38 USD za baryłkę. Ropa Brent była o 2,6% wyższa i wyniosła 112,22 USD za baryłkę.

Złoto spadło o 0,3%. Złoto spot było sprzedawane po 1 989,68 USD za uncję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Daniela Leussinka w Tokio Montaż autorstwa Shri Navaratnam, Kim Coghill i Raissy Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *