Akcje spadają z powodu rosnącej inflacji, Ukraina ryzykuje; Rynki chińskie ożywają

Gość noszący maskę ochronną, po wybuchu koronawirusa, przechodzi przed tablicą notowań giełdowych przed domem maklerskim w Tokio, Japonia 2 marca 2020 r. REUTERS / Issei Kato / Pliki

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • > Azjatyckie giełdy:
  • Azja podąża za USA, europejskie akcje spadają
  • Hongkong stracił 1,6%, Nikkei stracił 2%
  • Indeksy giełdowe Korei Południowej i Australii również spadły

TOKIO, 11 marca (Reuters) – Akcje azjatyckie przedłużyły globalny spadek w piątek po tym, jak najszybsza stopa inflacji w USA od czterech dekad wzmocniła oczekiwania na bardziej agresywne podwyżki stóp, podczas gdy chińskie rynki akcji odzyskały wczesne straty z tytułu gwarancji regulacyjnych nad spółkami notowanymi na kontynencie amerykańskim.

Ucierpiały także obawy związane z wojną Rosji z Ukrainą, po czwartkowych rozmowach ministrów spraw zagranicznych, które nie przyniosły wytchnienia w konflikcie między oboma krajami.

„Mamy straszne tło makro (z) poważnym problemem inflacyjnym, co oznacza, że ​​czeka nas znacznie, znacznie zaostrzona polityka monetarna”, powiedział Rob Carnell, główny ekonomista ING w Singapurze.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wojna Rosji z Ukrainą prawdopodobnie sprawi, że wszystko, od energii i metali po towary rolne, będzie znacznie droższe, dodał Cornell.

„Dochody wszystkich ulegną erozji. Globalny wzrost zostanie zahamowany. Czego więcej potrzebujesz?

„Na pewnym etapie prawdopodobnie cofniesz się znacznie bardziej, ale w tej chwili na rynkach wciąż trwa odmowa”.

Stany Zjednoczone, wraz z Grupą Siedmiu narodów i Unią Europejską, podejmą działania w piątek, aby odebrać Rosji status „najbardziej uprzywilejowanego narodu” po inwazji na Ukrainę, powiedziało agencji Reuters wiele osób zaznajomionych z tą sytuacją.

Pozbawienie Rosji statusu uprzywilejowanego narodu toruje drogę Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom do nałożenia ceł na szeroki wachlarz rosyjskich towarów, co jeszcze bardziej zwiększy presję na gospodarkę, która już zmierza w „głęboką recesję”. Czytaj więcej

READ  Przygotuj się na wzmocnienie wpływu El Niño, ostrzega szef BMKG

Późnym popołudniem w Azji najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) spadł o 1,3%, po tym, jak odwrót na Wall Street przełożył się na wiele wskaźników referencyjnych tego regionu.

Po załamaniu się na początku dnia w związku z obawami regulacyjnymi, rynek akcji w Hongkongu częściowo odrobił straty, jako źródło z bezpośrednią wiedzą o sytuacji powiedział Reuterowi, że konsultacje między chińskimi i amerykańskimi regulatorami w sprawie audytu i współpracy regulacyjnej przebiegają „stosunkowo płynnie”.

Indeks Hang Seng (.JEGO) zakończył się spadkiem o 1,6%, zamykając się na najniższym poziomie od połowy 2016 r., mimo że odbił się po ostrzejszych stratach na początku dnia po wskazaniu pierwszych chińskich firm, które potencjalnie mogą zostać wycofane z giełdy w Stanach Zjednoczonych.

Poza Hongkongiem chiński indeks blue chipów (.CSI300) zdołał odrobić straty po wczesnych stratach, zamykając się na zielonym obszarze z 0,3% zyskiem.

W innym miejscu japoński Nikkei (.N225) stracił 2,0%, podczas gdy akcje Korei Południowej (.KS11) rzucić 0,7% i akcje australijskie (.AXJO) spadła o 0,9%.

Inflacja konsumencka w USA podskoczyła w lutym o 7,9% w ujęciu rocznym, największy wzrost od 40 lat, jak pokazały dane w czwartek. Wzrost ten sugerował, że FOMC może działać „bardziej agresywnie”, aby ograniczyć inflację, jak obiecał w zeszłym tygodniu prezes Fed Jerome Powell. Czytaj więcej

Rynki już teraz oczekują, że Rezerwa Federalna podniesie docelową stopę funduszy Fed o 25 punktów bazowych na zakończenie przyszłotygodniowego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej.

Oczekiwania na zacieśnienie polityki pieniężnej były również podsycane przez jastrzębi ton ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który powiedział w czwartek, że przestanie skupować obligacje w trzecim kwartale. Czytaj więcej

„Posiedzenie EBC było wyraźnie bardziej jastrzębie niż oczekiwano” – powiedział Chris Weston, szef działu badań w domu maklerskim Pepperstone w Melbourne.

READ  Przewodniczący Izby Reprezentantów USA, Kevin McCarthy, obiecuje zająć się imigracją, „przebudzoną” polityką edukacyjną i finansowaniem IRS

„Widzimy 11 punktów bazowych podwyżek wycenionych na stopy UE przed lipcowym posiedzeniem EBC.”

Na rynku walutowym euro było o 0,05% wyższe i wyniosło 1,0988 USD, ponieważ jastrzębi ton z EBC nie zdołał znacząco zwiększyć dynamiki dla wspólnej waluty.

„EBC dał więcej jasności swoim planom wyjścia ze środków stymulacyjnych, ale jest mało prawdopodobne, aby zapewniło euro trwałe wzmocnienie, nie w czasie, gdy trwa konflikt rosyjsko-ukraiński” – powiedzieli analitycy z Westpac w porannym komunikacie.

Jen osłabił się do najsłabszego poziomu w stosunku do dolara od stycznia 2017 r., ostatnio notując 116,83 za dolara.

Indeks dolara (.DXY) utrzymał się na stałym poziomie 98,578, poniżej ponad 1-1 / 2 roku maksimum 99,418 trafienia w poniedziałek.

Na rynku obligacji rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 1,9794%, podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Japonii wyniosła 0,185%.

Na rynkach towarowych ropa amerykańska wzrosła o 2,2% do 108,38 USD za baryłkę. Ropa Brent była o 2,6% wyższa i wyniosła 112,22 USD za baryłkę.

Złoto spadło o 0,3%. Złoto spot było sprzedawane po 1 989,68 USD za uncję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Daniela Leussinka w Tokio Montaż autorstwa Shri Navaratnam, Kim Coghill i Raissy Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *