26 czerwca 2023 r
Djakarta – Prezydent Joko „Jokowi” Widodo i jego najwyżsi ministrowie wielokrotnie powtarzali, że Chiny otrzymają kontrakt na budowę linii kolei dużych prędkości Dżakarta-Surabaya. Ukończenie było opóźnione o cztery lata, a koszty poszybowały w górę w wyniku kiepskich studiów wykonalności i chaotycznego sporządzania umów.
Chiny od lat są najważniejszym partnerem handlowym i inwestorem Indonezji i oba kraje cieszą się serdecznymi stosunkami pomimo kilku incydentów na Morzu Północnym Naduna, które Chiny uważają za tradycyjne łowisko.
Ale czy Jokowi powinien spieszyć się z ukończeniem 800-kilometrowej linii kolei dużych prędkości po bezpośrednim umówieniu się, zanim odejdzie ze stanowiska w październiku przyszłego roku w związku z dwustronnymi stosunkami Indonezji i Chin i jego ambicjami? Skupienie się na budowie nowej stolicy, Nusantary, bardzo by mu się przydało. Obawiam się, że prezydent bierze projekt kolejowy do siebie tylko po to, żeby udowodnić, że on ma rację, a inni się mylą.
Ktokolwiek zastąpi Jokowi, jestem pewien, że nowy program kapitałowy będzie kontynuowany, choć może nie tak szybko, jak Jokowi ma nadzieję. A co z projektem pociągu Dżakarta-Surabaya? Nowy prezydent dwa razy się zastanowi.
Jeśli zapytać zwykłych ludzi o nowy projekt kolejowy, wielu jest przeciwnych mechanizmowi bezpośredniej nominacji, ponieważ uważają, że wynik będzie katastrofalny, podobnie jak kolej Dżakarta-Bandung.
Jak mówi stare przysłowie, nawet osioł nigdy nie wpadnie dwa razy do tej samej dziury. Mądrzejszy niż projekt kolejowy Dżakarta-Bandung, rząd powinien otworzyć międzynarodowy przetarg na szybką kolej Dżakarta-Surabaya.
W przypadku takiego planu strategicznego kluczowa jest uczciwość i przejrzystość. Nawet jeśli Chiny wygrają przetarg, będzie to sprawiedliwe dla wszystkich.
Procedura przetargowa może potrwać co najmniej rok. Mamy nadzieję ogłosić wykonawcę tego projektu przed październikiem 2024 roku. Krajowy plan nie spowoduje dodatkowych problemów przed końcem kadencji Jokowi.
Pociąg Dżakarta-Bandung będzie nadal prześladował Jokowi, gdy nie będzie u władzy, nie dlatego, że pociąg nie spełnił oczekiwań opinii publicznej, ale z powodu polityki stojącej za projektem.
Chiny wygrały kontrakt ze względu na sprawdzoną technologię. Podobało mi się chińskie połączenie kolejowe kilka lat temu, kiedy pojechałem superszybkim pociągiem z Szanghaju do Pekinu. Nie różni się od korzystania z japońskiego pociągu Shinkansen. Oba są zaawansowane technologicznie.
Ale nie chodzi tylko o technologię.
Pozwólcie, że podzielę się moją niedawną rozmową z młodym urzędnikiem państwowym, który ukończył studia magisterskie i podyplomowe, a teraz robi doktorat na prestiżowym uniwersytecie w Chinach. Według urzędnika Indonezja od początku wszelkich negocjacji biznesowych musi mieć pewność, że opanowaliśmy chińskie prawo i systemy oraz wiedzieć, jak komunikować się z chińskim rządem w przypadku naruszenia prawa.
„Chińczycy są przestrzegającymi prawa obywatelami, ponieważ znają konsekwencje łamania zasad” – powiedział. Powiedział, że ze względu na dużą populację chiński rząd powinien działać żelazną ręką.
Z rozmowy wywnioskowałem, że Indonezja nie była wystarczająco przygotowana do negocjacji umowy o kolej dużych prędkości Dżakarta-Bandung w 2015 roku. Myślę, że w umowie było wiele luk.
Prezydent Jokowi odrzucił ofertę Japonii. Jokowi był niezadowolony, gdy Japonia zażądała od rządu gwarancji, swojej wieloletniej pozycji. W tym czasie Jokowi wybrał Chiny, aby pokazać swoją charakterystyczną politykę zagraniczną.
W 2014 r. Japonia zaoferowała pokrycie 75 proc. kosztów pożyczek długoterminowych i preferencyjnych. Koszt projektu oszacowano na 6,2 mld USD. Jego oprocentowanie wynosi zaledwie 0,1 procent, a okres kredytowania wynosi 40 lat. Spłaty rozpoczną się po 11 latach eksploatacji kolei.
Wtedy premier Japonii Shinzo Abe nie krył rozczarowania, gdy Jokowi zdecydował się na Chiny. Wybór Jokowi wywołał ogólnokrajowe oburzenie w Japonii. Później zaoferował nagrodę pocieszenia, obiecując, że pozwoli Japonii przeprowadzić studium wykonalności projektu kolejowego Dżakarta-Surabaya.
„Czy Dżakarta-Surabaya jest nadal atrakcyjna komercyjnie?” Japoński przyjaciel odpowiedział, gdy zapytałem, czy Japonia jest nadal zainteresowana projektem kolejowym. Za dużo wie o planie, więc mogę tylko stwierdzić, że Japonia nie chce stawić czoła kolejnemu aktowi zdrady.
Chiny zaoferowały plan typu business-to-business, ale ostatecznie wymagały gwarancji rządowej. Co gorsza, Chiny nie miały wówczas żadnego sensownego studium wykonalności.
Wyniki? Projekt Dżakarta-Bandung został opóźniony o cztery lata w stosunku do pierwotnego harmonogramu z 2019 roku. Błędne obliczenia i inne problemy spowodowały, że koszt przekroczył pierwotny budżet w wysokości 6,07 miliarda dolarów o 20 procent.
Oczekuje się, że pociąg Dżakarta-Surabaya skróci czas podróży między dwoma największymi miastami kraju z 10-13 godzin do czterech godzin. Jest to przedłużenie linii Dżakarta-Bandung. Trasa Dżakarta-Karawang-Bandung-Kertajati-Purwokerto-Yogikarta-Surakarta-Madiun-Surabaya.
W styczniu tego roku minister gospodarki morskiej i inwestycji Luhud Panjaitan powiedział, że prezydent Jokowi chce, aby Chiny pracowały nad rozbudową kolei dużych prędkości.
Rząd nalegał, aby połączenie Dżakarta-Bandang ruszyło w sierpniu tego roku. Nie jest on jednak w pełni sprawny.
Powołując się na wewnętrzny dokument, raport Reutera mówi, że ministerstwo transportu i trzej doradcy zalecili przesunięcie terminu operacji komercyjnej na styczeń 2024 r., ponieważ prace nie zostały ukończone.
Rząd natomiast chce otworzyć kolejkę wokół wrześniowego szczytu ASEAN w Dżakarcie, w którym wezmą udział zagraniczni przywódcy spoza bloku, w tym Chiny. Jokowi może też ogłosić bezpośrednie wyznaczenie Chin na wykonawcę projektu kolejowego Dżakarta-Surabaya.
Kiedy zapytałem o planowaną wizytę prezydenta Chin Xi Jinpinga w celu wzięcia udziału w drugim szczycie ASEAN we wrześniu, chiński ambasador Hu Yanqi powiedział, że premier Li Qiang będzie reprezentował Chiny.
Przed przystąpieniem do realizacji projektu kolejowego Dżakarta-Surabaya Jokowi będzie musiał obliczyć długoterminowy wpływ swojej decyzji, w tym kontrolę publiczną, gdy nie będzie u władzy.
***
Pisarz jest starszym nauczycielem Poczta Dżakarta.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.