HRW wzywa rząd Indonezji do ochrony dziennikarstwa studenckiego – Jurist

Opublikowane przez Human Rights Watch (HRW). Raport Rząd Indonezji powiedział w poniedziałek, że wdroży silniejszą ochronę dla studentów-dziennikarzy w tym kraju.

HRW wezwała rząd do powołania grupy zadaniowej w celu „opracowania i wdrożenia porozumienia w sprawie ochrony studentów-dziennikarzy i ich publikacji”. HRW wezwała do zawarcia nowego porozumienia między indonezyjską policją a narodową radą prasową Indonezji, Diwan Pers, w celu ochrony studentów-dziennikarzy przed trywialnymi zarzutami o zniesławienie.

Indonezyjskie Stowarzyszenie Prasy Studenckiej (PPMI) udokumentowało 185 wydarzenia Studenci-dziennikarze byli rzekomo wykorzystywani w latach 2020-2021, przy czym znaczna liczba przypadków miała miejsce na wyspie Jawa. Jednym z przypadków, który przyciągnął uwagę międzynarodowych mediów, jest strona internetowa z wiadomościami dla studentów Uniwersytetu Ahmad Dahlan w Yogyakarcie: The Boros. Anhar Anshori, szef uniwersyteckich wydawnictw książkowych, twierdził Wymuszony Witryna służąca do usunięcia krytycznego eseju profesora, który ma na celu nakłonienie studentów do kupienia jego książki.

The Indonezyjskie prawo prasowe, która założyła Dewan Pers, definiuje wydawnictwa prasowe według ich niezależnego statusu prawnego, co oznacza, że ​​studenckie organizacje prasowe nie są chronione poprzez afiliację z uczelnią. Ta niepewność rozciąga się na sprawy o zniesławienie wobec studentów-dziennikarzy. Punkty prasowe regulowane przez Dewana Persa są chronione na podstawie a Memorandum z 2017 r Diwan Pers zastrzega sobie prawo do rozstrzygania wszelkich sporów dotyczących zniesławienia bez interwencji policji. Jednak studenci byli przedmiotem interwencji policji w sprawach o zniesławienie, ponieważ studenci-dziennikarze nie są chronieni przez Dewan Bars.

Według raportu Reporterzy bez Granic (RSF) 2023 Press Freedom Index, opublikowanego 3 maja, Indonezja RSF określiło sytuację w zakresie wolności prasy w Indonezji jako „trudną” i umieściło ją na 108. miejscu na 180 pod względem ogólnej wolności prasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *