Premier Luxon przyznaje, że zastosował przekonujące podejście do uwolnienia porwanego pilota z Nowej Zelandii

JAKARTA (ANTARA) – Premier Nowej Zelandii Christopher Lacson zgadza się z przekonującym podejściem rządu Indonezji do uwolnienia nowozelandzkiego pilota Philipa Marka Mehrtensa, powiedział wiceprezydent Maroof Amin.

Mehrtens jest zakładnikiem uzbrojonej grupy separatystów od lutego 2023 r.

Amin złożył oświadczenie po odbyciu we wtorek dwustronnego spotkania z Lacsonem w budynkach parlamentu Nowej Zelandii w Wellington.

„Przekazałem, że Indonezja jest zdecydowana uwolnić go (Mehrtensa), ale dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo pilota. Robimy to zatem w sposób przekonujący” – zauważył.

Zauważył, że rząd Indonezji czyni wysiłki, aby do incydentów nie dochodziło.

„On (Lakson) zgodził się, że podejście powinno być przekonujące, ponieważ są to sprawy delikatne” – zauważył wiceprezydent.

Powiedział, że rząd Indonezji rozumie obawy rządu Nowej Zelandii, ponieważ Mehertens nadal jest zakładnikiem.

Amin podkreślił, że rząd Indonezji w dalszym ciągu stosuje podejście przekonujące, angażując przywódców społeczności i kościołów.

Dodał, że w takim przypadku należy ponownie rozważyć możliwość zaangażowania podmiotów zagranicznych w inne wysiłki mające na celu uwolnienie zakładników ze względu na drażliwy charakter tej kwestii.

Amin ma również nadzieję, że między rządami Indonezji i Nowej Zelandii będzie kontynuowana intensywna komunikacja w sprawie wysiłków na rzecz uwolnienia pilota.

Mehertens, pilot Susi Air, został porwany przez grupę zbrojną dowodzoną przez Aegeans Kokoya 7 lutego 2023 r., wkrótce po wylądowaniu w Paro w prowincji Begunungan w Papui.

Rząd Indonezji dzień po incydencie powiadomił ambasadę Nowej Zelandii w Dżakarcie i udzielił misji dyplomatycznej dostępu od 12 lutego 2023 r.

Indonezja umożliwiła także ambasadzie Nowej Zelandii spotkanie z kilkoma indonezyjskimi urzędnikami w sprawie wysiłków na rzecz uwolnienia Mehrtensa.

READ  Jameela Jameel krytykuje Met Galę po uhonorowaniu Karla Lagerfelda za „kulturę selektywnego anulowania” – Deadline

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *