Zmiany w prowadzeniu mikroprzedsiębiorczości kobiet w Lombok w Indonezji

Autor książki: Gwiazda Alia

Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Shri Mustika Devi, oficer terenowy, spółdzielnia Mitra Tufa (KOMIDA), oddział w Praya. Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Po ukończeniu szkoły średniej Sri Mustika Devi jako jedyna kobieta ze swojej jednostki rekrutacyjnej została zatrudniona jako funkcjonariuszka w Instytucie Spółdzielczym Mitra Tuafa (KOMIDA) w Praya, North Lombok, West Nusa Tenggara w Indonezji. Obecnie pracuje jako specjalistka terenowa wspierająca kobiety będące poważnymi mikroprzedsiębiorcami w zakładaniu i rozwijaniu firm dzięki przyjaznym kobietom pożyczkom od KOMIDA.

„Zainteresowała mnie praca oficera terenowego, ponieważ moim celem była nauka i zdobywanie wiedzy, abym też mógł pewnego dnia założyć własną firmę”.

Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Mustika przygotowuje się do wyjścia na Mingon. Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

W przebudowanym biurze na obrzeżach Lombok Mustika i 21 innych funkcjonariuszy oddziału Komida Praia rozpoczynają poranek od odprawy, po czym zakładają swoje charakterystyczne zielone mundury i wyruszają na odbiór rat od członków KOMIDA. ) zapewnia spółdzielcze usługi kredytowe i oszczędnościowe kobietom o niskich dochodach, aby mogły rozpocząć lub rozwijać swoją działalność gospodarczą.

Mustika codziennie odwiedza grupy przedsiębiorców na swoim czarnym motocyklu: „Zwykle odwiedzam 7 ośrodków dziennie, a podróż zajmuje 40 minut. W ośrodku zazwyczaj pracują 2 grupy po 8-11 osób. Kończę około 14:00, robię sobie przerwę na lunch i po południu rozpoczynam program” – powiedziała.

Zmiany w prowadzeniu mikroprzedsiębiorczości kobiet w Lombok w Indonezji

Mustika jedzie do Mingon na swoim czarnym motocyklu. Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Mustika jest odpowiedzialna za 200 członkiń w 7 ośrodkach. Kobiety prowadzą różne rodzaje i rozmiary przedsiębiorstw, od tkania rękodzieła i tkanin po otwieranie kiosków lub sprzedaż żywności. Podczas programu popołudniowego odwiedza niektóre grupy i pomaga im w zarządzaniu biznesem.

„Uczę. Wyjaśniam, że muszą zarządzać swoim kapitałem i dochodami z działalności, aby rozwijać swoją firmę. Zatem, gdy mają kapitał na kontynuację działalności, mogą odłożyć część środków na spłatę rat” – mówi Mustika.

READ  Kwiat raflezji kwitnący w zachodniej Sumatrze

Wspólnie z Indonezyjskim Rządowym Centrum Inwestycyjnym (PIP) nauczyła kobiety-przedsiębiorcy, jak rejestrować swoją historię finansową i wykorzystywać Internet do promowania swoich produktów, ucząc się dzięki szkoleniom Together Digital na temat równości płci, przedsiębiorczości i umiejętności cyfrowych prowadzonych przez UN Women. ) była jedną z organizacji finansowanych przez PIP w celu szkolenia funkcjonariuszy terenowych KOMIDY.

Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Mustika na szkoleniu Together Digital dla funkcjonariuszy terenowych Komidy w Lombok w zachodniej Nusa Tenggara. Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Jeden z takich beneficjentów, Siddi Aisa, tkaczka z Tenun, powiedział: „Mustika przez trzy miesiące prowadziła dla nas szkolenia biznesowe dotyczące sprzedaży naszych produktów online i za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przebyliśmy już długą drogę. Nasza sprzedaż online i offline wzrosła. łatwo spłacić nasze cotygodniowe raty.”

Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Siddhi Isa, tkacz. Jego biznes kwitnie dzięki coachingowi Mustiki. Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Projekt „Together Digital”, finansowany przez fundację Ant i realizowany w Chinach i Indonezji, ma na celu wspieranie mikroprzedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety oraz małych i średnich przedsiębiorstw, aby mogły uczestniczyć i rozwijać się w gospodarce cyfrowej. Projekt rozpoczął się w styczniu 2022 roku.

Podczas jednego ze swoich popołudniowych spotkań pomogła grupie tkaczek uruchomić platformę internetową dla ich firmy: „Pomogłam im zrobić zdjęcia ich produktów. W ten sposób mogą stworzyć katalog online i logo swojej firmy, dzięki czemu więcej osób będzie mogło zobaczyć ich produkty i zamówić je, zwiększając w ten sposób swoje zyski.

Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

Mustika nauczyła dwie tkaczki, jak tworzyć internetowy katalog swoich produktów. Zdjęcie: UN Women/Putra Johan

„Mam nadzieję, że moje członkinie pomogą mi zdobyć wiedzę niezbędną do zostania przedsiębiorcą. Mam nadzieję, że przedsiębiorczynie, które wyszkoliłam, będą nadal prosperować, dzięki czemu zagraniczni turyści będą mogli poznać ich produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *