Zysk netto w pierwszym kwartale zderzaka, ogromna strata w Rosji

Logo BP zostanie wystawione w Londynie we wtorek 2 lutego 2021 r.

Chris J. Radcliffe | Bloomberg | Obrazy Getty

PP We wtorek zderzak zwiększył zyski za pierwszy kwartał i skup akcji, mimo że spowodował ogromne straty po tym, jak kontrolowana przez Rosję spółka naftowa Rosnieft straciła prawie 20% swoich udziałów.

Zyski z konwersji bazowej spółek naftowych i gazowych w pierwszym kwartale zostały wykorzystane jako przybliżenie zysku netto, który osiągnął 6,2 miliarda dolarów, najwyższy poziom od ponad dekady.

W porównaniu z zyskiem 4,1 miliarda dolarów Czwarta ćwiartka I 2,6 miliarda dolarów Pierwszy kwartał 2021. Według Refinitiv analitycy spodziewają się, że zysk BP w pierwszym kwartale wyniesie 4,5 miliarda dolarów.

Firma naftowo-gazowa ogłosiła, że ​​kupi kolejne 2,5 miliarda dolarów w akcjach.

Jednak BP odnotowało stratę w wysokości 20,4 miliarda dolarów za kwartał. Należą do nich 24 mld USD i 1,5 mld USD płatności przed opodatkowaniem związanych z wycofaniem akcji Rosniefti w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.

„Podjęliśmy decyzję o opuszczeniu Rosji w ciągu 96 godzin od inwazji, a dziś widzicie finansowe konsekwencje tej decyzji” – powiedział we wtorek prezes BP Bernard Looney dla CNBC Squawk Box Europe.

Looney powiedział, że biznes miał „bardzo dobry” początek roku, a dług netto, który spadł do 27,5 miliarda dolarów, spadł w ósmym kwartale.

„Ogólnie rzecz biorąc, dobry kwartał dla firmy” – dodał.

Poproszony o podanie dalszych szczegółów, w jaki sposób firma planuje wydalić się z Rosji, Looney odpowiedział: „Byliśmy bardzo, bardzo klarowni. Ogłaszamy zamiar opuszczenia kraju. Podjęliśmy tę decyzję bardzo szybko, jak powiedziałem. nie zamierzam tego komentować dziś rano.”

Wyniki za pierwszy kwartał pojawiają się, gdy UE przygotowuje szósty zestaw sankcji wobec Rosji; Federacja jest podzielona co do sposobu zakończenia uzależnienia Rosji od dostaw energii.

READ  Wiceprezes wyjeżdża do Nowej Zelandii w ramach dyplomacji halal na rzecz społeczności globalnej

Tymczasem brytyjskie firmy zajmujące się ropą i gazem stoją w obliczu potencjalnego podatku nadzwyczajnego, który mógłby pomóc w sfinansowaniu krajowego pakietu wsparcia dla rodzin w zakresie odnawialnych rachunków za energię.

Mówi się, że brytyjski minister finansów Rishi Sunak otworzył drzwi do potencjalnego podatku od dostawców ropy i gazu po wielokrotnym odrzuceniu tej polityki, powołując się na obawy, że może to zachęcić do inwestycji.

Ceny ropy oscylują powyżej 100 dolarów za baryłkę po osiągnięciu wieloletnich szczytów na początku tego roku.

Międzynarodowy standard Brent Podczas porannego handlu w Londynie kontrakty futures na ropę kosztowały 106,95 USD, co oznacza spadek o 0,6% w trakcie sesji. Zachodni Teksas średniozaawansowany Przyszłość wynosiła 104,62 USD. O 0,5% mniej.

Akcje notowanego w Londynie BP wzrosły po godzinie otwarcia o 2%. Cena akcji firmy wzrosła o ponad 18% rok do roku.

BP ogłosiło ogromny wzrost całorocznego zysku netto za 2021 r., najwyższy od ośmiu lat. Globalne zapotrzebowanie konsumentów na benzynę i olej napędowy ponownie wzrosło w zeszłym roku, ponieważ konsumenci wznowili swoją podróż, a działalność biznesowa ożywiła się po epidemii koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *