Biskup dr Robinson Buderbutar, Ephorus z protestanckiego chrześcijańskiego kościoła Batak (HKBP) i przewodniczący KN-LWF wraz z Sekretarzem Generalnym ŚFL zastanawiali się nad znaczeniem zrzeszania się jako Kościoły w Indonezji.
Wspominając wizytę ówczesnego Sekretarza Generalnego ŚFL Ismaila Nogo w 1999 r. – która pomogła położyć podwaliny pod utworzenie 2000 KN-ŚFL – Budarbudar stwierdził, że efektem tej wizyty było zbliżenie Kościołów w Indonezji niż wcześniej. i wyraził nadzieję, że obecna wizyta Sekretarza Generalnego Burghardta może mieć podobny skutek. Wyraził także nadzieję, że wizyta wzmocni przywództwo kobiet w kościołach luterańskich w Indonezji.
Buderbuder zauważył, że w ostatnich latach praca komitetu krajowego wzmocniła się i dziś relacje Kościoła luterańskiego nabierają wymiaru globalnego.
„Kiedy wiesz, że 150 kościołów członkowskich na całym świecie modli się razem i modli się za ciebie, jesteś wzmocniony, zachęcony i napełniony nadzieją. Cieszycie się, że nie jesteście sami” – powiedział Bush.
Wzmocnienie tożsamości luterańskiej jest priorytetem indonezyjskich kościołów
„Dla kościołów w Indonezji kwestię wzmocnienia wspólnej tożsamości luterańskiej postrzegamy jako kluczowy priorytet w nadchodzących latach” – dyrektor KN-ŚFL ks. – powiedział Teddy Bardozzi. „Nie mówimy, że dążymy do jednolitości, ale do silnego poczucia wspólnej tożsamości”.
Dodatkowe priorytety dla kościołów obejmują budowanie potencjału w zakresie sprawiedliwości płci oraz włączenia do kościołów i społeczeństwa, wyjaśniła Bartosi.
„Ale zmiana klimatu i gotowość na klęski żywiołowe. Każdego roku nasze społeczności doświadczają katastrof, takich jak powodzie, osunięcia ziemi i trzęsienia ziemi, dlatego teraz współpracujemy, aby wzmocnić naszą zdolność do radzenia sobie z kryzysami” – dodał.
Szef Biura Ekumenicznego HKBP, ks. Dla Miki Purby chodzi o zbadanie możliwości wspólnej akcji afirmatywnej wśród indonezyjskich kościołów członkowskich, aby zapewnić lepszą służbę i służbę społecznościom, którym służą.
„To prawda, jesteśmy różnymi kościołami, ale mamy te same problemy, na przykład związane ze środowiskiem” – zauważył Burba. „Jak możemy wspólnie rozwiązać te problemy i za pomocą naszych głosów przemawiać publicznie, aby znaleźć rozwiązania tych problemów?” zapytała.
„Jako chrześcijanie w Indonezji jesteśmy mniejszością, ale chcemy pokazać, że jesteśmy razem i chcemy dać nadzieję przyszłym pokoleniom” – podsumowała Purba.
Sekretarz Generalny Chrześcijańskiego Kościoła Protestanckiego w Indonezji (GKPI), ks. Doktor Humala Lumbantobing – kościół liczący około 268 000 członków w 1126 parafiach – wyróżniał się wkładem Burghardta w dialog.
„Ważne jest, aby słuchać o kwestiach globalnych, które odnoszą się do naszej pracy jako Kościołów lokalnych i zobaczyć, jak wszyscy możemy współpracować, aby urzeczywistnić wizję i misję ŚFL” – powiedział.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.