Wyłącznie: Elon Musk chce obniżyć o 10% liczbę miejsc pracy Tesli

  • Tesla do końca 2021 roku zatrudni około 100 tys. osób
  • Musk ostrzegł pracowników we wtorek, aby wrócili do biura lub odeszli
  • Dyrektorzy amerykańscy coraz ciemniej mówią o gospodarce

San Francisco, 3 czerwca (Reuters) – Tesla (TSLA.O) Dyrektor generalny Elon Musk ma „bardzo złe przeczucia” na temat gospodarki i powiedział dyrektorom, których widział w Reuters w e-mailu, że producent samochodów elektrycznych powinien zmniejszyć liczbę miejsc pracy o 10%.

Wiadomość, wysłana w czwartek, pojawiła się dwa dni po tym, jak milioner pod nagłówkiem „Przestań zatrudniać na całym świecie” nakazał pracownikom wrócić lub opuścić miejsce pracy i podniósł rosnące ostrzeżenia ze strony liderów biznesu przed ryzykiem recesji.

Z corocznego zgłoszenia do SEC wynika, że ​​do końca 2021 r. Tesla i jej spółki zależne zatrudnią prawie 100 000 osób.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Firma nie była od razu dostępna do komentowania.

Akcje Tesli spadły w piątek o prawie 3% w handlu przed USA, a jej akcje notowane na giełdzie we Frankfurcie spadły o 3,6% po raporcie Reutersa. Kontrakty terminowe Nasdaq w USA okazały się ujemne i spadły o 0,6%.

Musk ostrzegał przed niebezpieczeństwami recesji w ostatnich tygodniach, ale e-mail o zamrożeniu zatrudnienia i nakazu zwolnienia personelu to bardzo bezpośrednia i wysokiej jakości wiadomość od szefa producenta samochodów.

Jak dotąd popyt na samochody Tesla i inne pojazdy elektryczne (EV) był silny, a wiele tradycyjnych wskaźników spadku – w tym rosnący asortyment dealerów i zachęty w Stanach Zjednoczonych – nie zadziałało.

Ale po tym, jak blokady COVID-19 wymusiły kosztowne awarie, Tesla walczyła o ponowne uruchomienie produkcji w fabryce w Szanghaju.

„Zły nastrój Muskin’a jest podzielany przez wielu”, powiedział Carsten Preski, globalny szef badań makroekonomicznych w holenderskim banku ING. „Ale nie mówimy o globalnej recesji. Spodziewamy się, że do końca tego roku światowa gospodarka ostygnie. Stany Zjednoczone są zimne, a Chiny i Europa już nie wracają.”

READ  Rosja atakuje Ukrainę, NATO potępia atak, Zełenski wprowadza stan wojenny

Mroczna wizja Muska odzwierciedla niedawne komentarze dyrektorów, w tym dyrektora generalnego JPMorgan Chase & Co, Jamiego Dimona i prezesa Goldman Sachs, Johna Waltrona.

„Na naszej drodze jest huragan” – powiedział Timon w tym tygodniu. Czytaj więcej

Inflacja w Stanach Zjednoczonych jest najwyższa od 40 lat i spowodowała wzrost kosztów życia Amerykanów, podczas gdy Rezerwa Federalna stoi przed trudnym zadaniem ograniczenia inflacji na tyle, aby kontrolować inflację bez powodowania recesji.

Musk, najbogatszy człowiek na świecie, według Forbesa, w krótkim e-mailu do Reutera nie wyjaśnił powodów swojego „najgorszego odczucia” co do perspektyw gospodarczych.

Nie było od razu jasne, jaki wpływ będzie miała wizja Muska na 44-miliardową ofertę na Twittera. (TWTR.N).

Wielu analityków ostatnio obniżyło ceny docelowe dla Tesli, która prognozuje spadek produkcji w fabryce w Szanghaju, która jest centrum dostaw i eksportu pojazdów elektrycznych do Chin.

Według danych firmy i opublikowanych tam danych dotyczących sprzedaży, do 2021 r. Chiny będą odpowiadać za jedną trzecią globalnych dostaw Tesli. W czwartek Daiwa Capital Markets oszacował, że około 32 000 zamówień czekało na dostawę w Tesli, w porównaniu do 600 000 pojazdów dla BYD (002594.SZ)Jej największy konkurent EV na tym rynku.

Analityk Whitebush Securities, Daniel Yves, powiedział w tweecie, że Musk i Tesla „starają się w tym roku wyprzedzić powolny wzrost dostaw i chronić marże przed recesją”.

Grafika Reuters Grafika Reuters

„Przestań zatrudniać”

Przed ostrzeżeniem Muska, Tesla miał około 5000 ofert pracy na LinkedIn, od sprzedaży w Tokio i inżynierów w nowej berlińskiej Gigafactory po naukowców zajmujących się dogłębną nauką w Palo Alto. Na 9 czerwca na swoim kanale WeChat zaplanowała internetowe spotkanie rekrutacyjne w Szanghaju.

Żądanie Muska, aby pracownicy powrócili do biura, już spotkało się z reakcją w Niemczech. Czytaj więcej Przywódca związkowy powiedział, że jego plan redukcji miejsc pracy w Holandii, gdzie Tesla ma siedzibę w Europie, spotyka się z opozycją.

READ  Sprawdź NASA ujawnia miejsca lądowania dla powrotu ludzi na Księżyc

„Nie można tak po prostu zwolnić holenderskich pracowników”, powiedział Hans Walti, rzecznik związkowy FNV.

We wtorkowym e-mailu Musk powiedział, że pracownicy Tesli muszą przebywać w biurze co najmniej 40 godzin tygodniowo i zamykać drzwi przed jakąkolwiek pracą zdalną. Jeśli nie przyjdziesz, założymy, że zrezygnowałeś – powiedział.

Musk w ostatnich komentarzach wielokrotnie wspominał o ryzyku recesji.

Przemawiając na telewizyjnej konferencji w połowie maja w Miami Beach, powiedział: „Prawdopodobnie będziemy mieli recesję i ta recesja będzie się pogłębiać”.

Pod koniec maja, zapytany na Twitterze, czy nadejdzie recesja, Musk powiedział: „Tak, ale to naprawdę dobra rzecz. Od dłuższego czasu leją pieniądze na idiotów.

Grafika Reuters Grafika Reuters

Inne firmy ograniczają zatrudnienie lub zwalniają lub wstrzymują zatrudnianie z powodu spadającego popytu.

W zeszłym miesiącu Netflix (NFLX.O) Zwolnił około 150 osób, głównie w Stanach Zjednoczonych, a Below powiedział, że w lutym zlikwiduje 2800 miejsc pracy. Meta platformy (FB.O)Uber (UBER.N) Inne firmy technologiczne spowolniły zatrudnianie. Czytaj więcej

W czerwcu 2018 r. Tesla ogłosiła 9% redukcję zatrudnienia, podczas gdy przynosząca straty firma walczyła o zwiększenie emisji elektrycznych sedanów Modelu 3, chociaż wykazała cięcia danych w swoich zgłoszeniach SEC. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Johna O’Donnell, Jo-Min Park i Joey Jong Editing John Stone Street i Mark Potter autorstwa Hoon Joo Jin Report

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *