Wybory w Indonezji 2024: Rywale Kanjar i Baswedan starają się pokrzyżować plan sukcesji Widodo

Dwa IndonezjaKandydaci na prezydenta prowadzą intensywne rozmowy w celu utworzenia koalicji, która ma pokonać faworyta Prabowo Subianto, co pokazuje, że różnice polityczne są na drugim miejscu po zwycięstwie w wyścigu o przewodnictwo największej gospodarce Azji Południowo-Wschodniej.

W ostatnich tygodniach urzędnicy popierający byłego gubernatora Jawy Środkowej Kanjara Pranovo i byłego gubernatora Dżakarty Anisa Baswedana kilkakrotnie spotkali się dyskretnie, aby omówić możliwe porozumienie. Próby osłabienia głosu Prabowa obejmują intensyfikację kampanii na terenach zdominowanych przez Prabowo i wymuszenie drugich wyborów, zdaniem przedstawicieli obu obozów, którzy nie chcieli ujawniać swoich nazwisk ze względu na drażliwość sprawy.

W ramach proponowanego sojuszu Kanjar lub Basveden – prowadzące kampanię na przeciwstawnych platformach politycznych – poprzeją się wzajemnie, jeśli wybory zaplanowane na 14 lutego odbędą się w czerwcu. Minister obrony w swojej trzeciej kandydaturze na prezydenta prowadzi obecnie w sondażach ze znaczną przewagą, a Kanjar i Basveden pozostają w tyle.

Niektórzy twierdzili, że jakikolwiek sojusz między Kanjarem a Basvedenem będzie trwały tylko pod warunkiem przeprowadzenia reelekcji. Negocjacje osiągnęły taki etap, że obie strony dyskutują już, jak podzielić stanowiska w rządzie, jeśli któryś z nich zostanie kolejnym prezydentem.

Pomimo zamieszania Gibrana, Prabowo nadal jest „najlepszym” wyborem dla większości indonezyjskich wyborców

Baswedan odmówił we wtorek podania szczegółów na temat jakichkolwiek rozmów mających na celu utworzenie sojuszu, ale nie wykluczył takiej możliwości.

„Nie wyprzedzajcie siebie – nie znamy jeszcze wyniku” – powiedział przed wydarzeniem związanym z kampanią na wschodniej wyspie Sulawesi. „Skupiamy się na 14 lutego. Chcemy uzyskać jak największe wsparcie”.

Przedstawiciele obozu Kanjara nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. 9 stycznia sam Kanjar powiedział reporterom, że „wszystko jest możliwe” zapytany o krążące od kilku dni w lokalnych mediach pogłoski o rozmowach.

Choć celem jest Prabowo, porozumienie ma na celu odstraszenie prezydenta Joko Widodo Mówiono, że chce rozszerzyć swoje wpływy polityczne poprzez swojego najstarszego syna, zastępcę Prabowa.

Rozmowy nabrały tempa po 5 stycznia, kiedy urzędujący prezydent Jokowi został sfotografowany podczas wspólnej kolacji z Prabowem.

07:00

Dlaczego żona Jokowiego odgrywa rolę złoczyńcy w indonezyjskiej kandydaturze syna na wiceprezydenta?

Dlaczego żona Jokowiego odgrywa rolę złoczyńcy w indonezyjskiej kandydaturze syna na wiceprezydenta?

Podczas tej kolacji, a także poprzednich spotkań z ministrem obrony od końca 2022 r., prezydent udzielił wsparcia Prabowo, wytrącając z równowagi ludzi z obu rywalizujących ze sobą obozów i utwierdzając ich w przekonaniu, że Jokowi za kulisami działa, aby chronić Prabowo. Ludzie powiedzieli zwycięstwo.

Niecały dzień po kolacji Jokowi zaczął zapraszać czołowych członków partii politycznych wspierających Prabowo do pałacu prezydenckiego, gdzie omawiali przebieg wyborów – powiedział lokalnym mediom lider.

Choć Jokowi nie poparł otwarcie żadnego kandydata, jego syn Gibran Rakabuming, kandydat na kandydata Raki Prabowo, sprawił, że minister obrony narodowej jest powszechnie postrzegany jako preferowany kandydat przez prezydenta.

Od Indii po Indonezję rok 2024 jest w Azji rokiem wyborów. Ale czy coś się zmieni?

Utorował drogę Gibranowi jako najmłodszemu kandydatowi na wiceprezydenta w kraju. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego Kierowany przez szwagra Jokowiego, został później usunięty ze stanowiska w niesławie z powodu tej decyzji.

Indonezja pozostaje niecały miesiąc do wyborów, kiedy ponad 204 miliony uprawnionych do głosowania wybierze przywódcę, który będzie nadzorował gospodarkę o wartości 1,3 biliona dolarów. Kolejny przywódca przejmie pałeczkę od Jokowiego, który po niemal dekadzie sprawowania władzy kończy swoją kadencję.

To będzie długi sezon wyborczy – jeśli żaden z trzech kandydatów nie zdobędzie co najmniej połowy głosów, w czerwcu odbędzie się tura wyborcza.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: Na razie wzrosty rynkowe nawet przy wzroście rentowności; Tesla Rywal Xpeng z kranu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *