Blingen poinformował, że Stany Zjednoczone udzieliły Rosji pisemnych odpowiedzi w sprawie kryzysu na Ukrainie

Odpowiedzią USA na Rosję jest to, że „Rosja kształtuje poważną ścieżkę dyplomatyczną, jeśli zdecyduje się to zrobić” – powiedział Blingen dziennikarzom w środę. Nie mogę się doczekać dalszej dyskusji nad dokumentem z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w nadchodzących dniach. Źródło w Moskwie.

Ambasador USA w Rosji John Sullivan osobiście odpowiedział rosyjskiemu MSZ. Dokument ma na celu odniesienie się do publicznych obaw Moskwy i nakreślenie obszarów, w których Stany Zjednoczone uważają, że widzą potencjał postępu w stosunkach z Rosją – kontrola zbrojeń, przejrzystość i stabilność – powiedział dziennikarzom jeden z czołowych urzędników ambasady USA.

„Dostarczony przez nas dokument zawiera obawy Stanów Zjednoczonych oraz naszych sojuszników i partnerów dotyczące działań Rosji podważających bezpieczeństwo, politykę i praktyczną ocenę obaw zgłaszanych przez Rosję oraz nasze własne propozycje obszarów, w których możemy. ”, powiedział Blingen.

Na razie nie wiadomo, co zrobi po opuszczeniu stanowiska. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Rosja nie wykazuje oznak eskalacji i ostrzegli, że inwazja będzie nieuchronna, ponieważ Moskwa skoncentruje dziesiątki tysięcy żołnierzy na granicy z Ukrainą.

Stany Zjednoczone wielokrotnie powtarzały, że główny postulat rosyjskiego prezydenta Władimira Putina – by USA i NATO nigdy nie dopuściły Ukrainy do sojuszu – nie jest po prostu początkiem. Chociaż Blinken odmówił rozwinięcia szczegółów przedstawionych Moskwie, powiedział, że ogólną reakcją Zachodu było odrzucenie żądań Moskwy, aby NATO zagwarantowało, że nigdy nie zgodzi się na Ukrainę, oraz utrzymanie polityki otwartych drzwi NATO.

„Nie będzie zmian. Nie będzie zmian” – powiedział Blingen o poparciu USA i NATO dla polityki otwartych drzwi koalicji.

„Dajemy jasno do zrozumienia, że ​​mamy ważną politykę, która gwarantuje suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz że państwa mają prawo do wyboru i wyboru własnych rozwiązań i sojuszy bezpieczeństwa” – dodał.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w poniedziałek, 7 lutego

Blingen powiedział w środę, że piłka jest teraz na boisku Rosji.

„Myślę, że są ważne rzeczy, jeśli Rosja poważnie myśli o pracy. To zależy od prezydenta Putina. Zobaczmy, jak zareagują” – powiedział.

„Nie jest to formalny dokument negocjacyjny”

W pisemnej odpowiedzi USA skierowanej do Moskwy Blinken powiedział, że prezydent Joe Biden był „ściśle zaangażowany”.

Odpowiadając na pytanie Kylie Atwood z CNN, Blinken powiedział: „Wiesz, jak zdobywanie pomysłów, wkładów, pomysłów od partnerów i współpracowników, wielokrotnie je przeglądaliśmy w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Blingen argumentował, że dokument wydany w środę „nie był formalnym dokumentem negocjacyjnym”.

„To nie są jednoznaczne propozycje. Jeśli to jest poważne, możemy zebrać obszary i pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa zbiorowego” – powiedział.

Blinken podkreślił, że odpowiedź USA była „w pełni zintegrowana z Ukrainą oraz naszymi europejskimi sojusznikami i partnerami” i zacytował źródło, które wiedziało, że Ukraina otrzymała kopię amerykańskiego dokumentu.

Blingen powiedział, że dokument został udostępniony Kongresowi i zostanie wyjaśniony przywódcom Kongresu w późniejszą środę.

Powiedział, że Stany Zjednoczone nie wydadzą swojego dokumentu, ponieważ uważają, że dyplomacja ma większe szanse powodzenia, jeśli pozwoli na tajne rozmowy.

„Mamy nadzieję i oczekujemy, że Rosja będzie miała taką samą perspektywę i poważnie potraktuje nasz plan” – powiedział Blinken.

Jednak urzędnicy amerykańscy przyznali, że pełny dokument prawdopodobnie zostanie wydany po otrzymaniu go przez Rosję.

Rosyjskie MSZ potwierdziło odpowiedź. „Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander W. Chruszczow powitał na jego prośbę ambasadora USA w Moskwie Johna Sullivana” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Sekretarz generalny koalicji Jens Stoltenberg powiedział w środę, że NATO wysłało pisemną odpowiedź na żądania Moskwy w zakresie bezpieczeństwa. Na konferencji prasowej w Brukseli w Belgii powiedział, że propozycja NATO została wysłana „równolegle do Stanów Zjednoczonych”.

READ  Rządowe ogłoszenia na żywo: wiadomości o migracji, szczepionkach i dopalaczach

Chociaż stanowiska Moskwy i sojuszu były „dalekie”, przywódca NATO nakreślił trzy kluczowe obszary, w których NATO postrzega „przestrzeń dla postępu”. Wezwał Moskwę i NATO do ponownego otwarcia „odpowiednich biur w Moskwie i Brukseli”.

„Musimy w pełni wykorzystać istniejącą komunikację wojskowo-wojskową, aby poprawić przejrzystość i zmniejszyć ryzyko” – powiedział. „Patrz także utworzenie cywilnej gorącej linii do użytku w nagłych wypadkach”.

Nadal mam nadzieję, że zainspiruję dyplomację

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że zdecydowali się odpowiedzieć na piśmie – z prośbą Rosji o przedstawienie pomysłów napisanych w grudniu – próbując sprowokować amerykańską dyplomację do przekonania, że ​​zapobiegnie to rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Przedstawiamy te pomysły, ponieważ jeśli negocjują w dobrej wierze, mają potencjał, aby rozwiązać wyrażone przez Rosję obawy poprzez wzajemne zobowiązania, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo nas i naszych sojuszników i sojuszników” – powiedział w środę Flinken.

„Jesteśmy gotowi do dialogu. Chcemy dyplomacji. Jeśli Rosja złagodzi agresję na Ukrainę i przestanie swoją denerwującą retorykę i podejdzie do dyskusji na temat przyszłego bezpieczeństwa, jesteśmy gotowi iść naprzód tam, gdzie jest potencjał komunikacji i współpracy. Przy wzajemnym zrozumieniu w Europie ,” powiedział.

Jednak niektórzy sojusznicy i eksperci sceptycznie podchodzą do tego, jak duży nacisk należy położyć na ten dokument ze strony Stanów Zjednoczonych, ponieważ nie przewiduje się, aby zawierał on rozmowy na temat kluczowych żądań Rosji, a Moskwa obawia się, że reakcja USA może być wykorzystana jako wymówka. Można powiedzieć, że dyplomacja zawiodła.

Czołowy dyplomata USA przyznał, że „Rosja może w ogóle nie podchodzić do tego poważnie”.

„Ale mamy obowiązek przetestować tę propozycję, podążać ścieżką dyplomatyczną i nie zostawiać żadnego dyplomatycznego kamienia, ponieważ polubowne rozwiązanie tych różnic za pomocą naszej polityki jest bardziej pożądane niż ponowna agresja, ponowny konflikt i wszystko, co z tego wynika, ” powiedział.

READ  Bawazlu ujawnia powód usunięcia reklamy Anis Baswedan

„Ale chodzi o to, że jesteśmy gotowi na wszystko”, powiedział Blingen.

Historia została zaktualizowana w środę z tłem i dodatkowymi ulepszeniami.

Casey Riddle z CNN, Ellie Kaufman, Darya Tarasova, Lauren Kent i Lindsay Isaac przyczynili się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *