Wielka Brytania dostarczy czołgi Ukrainie, gdy rosyjskie pociski uderzą w Kijów

LONDYN (AP) – brytyjski premier Rishi Sunak zobowiązał się w sobotę do dostarczenia Ukrainie czołgów i systemów artyleryjskich w związku z ponownymi atakami rakietowymi Moskwy wymierzonymi w stolicę Ukrainy i inne miasta.

Biuro Sunaka na Downing Street poinformowało w oświadczeniu, że po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sobotę zobowiązał się do dostarczenia czołgów Challenger 2 i innych systemów artyleryjskich.

Nie wiadomo, kiedy czołgi zostaną dostarczone ani ile zostanie dostarczonych. Cztery czołgi Challenger 2 armii brytyjskiej zostaną natychmiast wysłane do Europy Wschodniej, a wkrótce kolejne osiem – poinformowały brytyjskie media, nie powołując się na źródła.

W sobotnim tweecie Zełenski podziękował Sunakowi za „decyzje, które nie tylko wzmacniają nas na polu walki, ale także wysyłają właściwy sygnał innym partnerom”.

Ukraina od miesięcy próbuje dostarczyć czołgi ciężkie, w tym amerykańskie Abramsy i niemieckie czołgi Leopard 2, ale zachodni przywódcy postępują ostrożnie.

Czechy i Polska dostarczyły siłom ukraińskim radzieckie czołgi T-72. Polska jest również gotowa dostarczyć kompanię czołgów Leopard, ale prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty we Lwowie na Ukrainie podkreślał, że ruch ten będzie możliwy tylko w ramach większej międzynarodowej pomocy czołgowej dla Kijowa.

Na początku tego miesiąca Francja zobowiązała się do dostarczenia na Ukrainę opancerzonych wozów bojowych AMX-10 RC — zwanych po francusku „lekkimi czołgami”.

Oświadczenie Sunaka pojawiło się kilka godzin po serii eksplozji, które wstrząsnęły Kijowem w sobotę rano. Infrastruktura była celem tego, co według ukraińskich urzędników było atakiem rakietowym.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że eksplozję słychać było w rejonie dniprowskim, dzielnicy mieszkalnej na lewym brzegu Dniepru. Kliczko powiedział, że fragmenty pocisku wylądowały w obszarze niezabudowanym w dzielnicy Holozivskyi na prawym brzegu Brzegu, a tam na krótko wybuchł pożar w budynku. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach.

READ  Studenci architektury krajobrazu uczestniczyli w krótkim kursie Uniwersytetu Muhammadiyaha Makassara 2023.

Nie było od razu jasne, czy celem było kilka obiektów w Kijowie, czy też ten, który miał zostać trafiony. Stolica Ukrainy nie została trafiona rakietami od sylwestra, 1 stycznia.

Tymoszenko powiedziała, że ​​na obrzeżach Kijowa trafiono w budynek mieszkalny we wsi Kopiliv, a okna w pobliskich domach zostały wysadzone.

Według gubernatora obwodu Ołeksija Kuleby w regionie uszkodzonych zostało łącznie 18 prywatnych domów. „Są uszkodzone dachy i okna”, ale nie ma ofiar, powiedział Kuleba w poście w Telegramie. Powiedział, że pożar został opanowany w „obiekcie infrastruktury krytycznej” w regionie.

Wcześniej w sobotę dwie rosyjskie rakiety uderzyły w Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy – poinformował gubernator obwodu charkowskiego.

Ołeh Syniehubow powiedział, że siły rosyjskie wystrzeliły dwa pociski S-300 nad dzielnicą przemysłową Charkowa. Strajki „celowały w obiekty energetyczne i przemysłowe Charkowa i regionu (peryferyjnego)” – powiedział Sinihubov. Nie zgłoszono żadnych ofiar, ale możliwe są awaryjne przerwy w dostawie prądu w innych osadach w mieście i regionie, powiedział urzędnik.

Ataki nastąpiły po sprzecznych doniesieniach o losie zaciekle spornego miasta Soledor na wschodzie Ukrainy. Rosja twierdzi, że jej siły zdobyły miasto, co oznacza rzadkie zwycięstwo Kremla po serii upokarzających niepowodzeń na polu bitwy.

Ukraińscy urzędnicy i prezydent Zełenski twierdzą, że walka o Solidar trwa.

Przedstawia głównie bitwę o miasto Moskwę i pobliskie miasto Pakmut w celu zdobycia wschodniej części Donbasu, w tym częściowo okupowanych obwodów donieckiego i ługańskiego, oraz zniszczenia najlepszych sił ukraińskich, aby je powstrzymać. Kontrataki gdzie indziej.

Ale to działa w obie strony, ponieważ Ukraina twierdzi, że jej ciężka obrona we wschodnich twierdzach pomogła związać siły rosyjskie. Zachodni urzędnicy i analitycy twierdzą, że znaczenie tych dwóch miast jest bardziej symboliczne niż strategiczne.

___

Arhirova relacjonowała z Kijowa na Ukrainie.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

READ  Przeprowadzasz się z Indonezji do Singapuru?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *