Wiceprezes o natychmiastowej ewakuacji ofiar erupcji wulkanu Marabi

Nusa Dua, Bali (Antara) – Wiceprezydent Krajowej Agencji Łagodzenia Katastrof (PNPP) Maruf Amin nalegał, aby współpracować z odpowiednimi agencjami w celu natychmiastowej ewakuacji wszystkich ofiar erupcji góry Marabi w zachodniej Sumatrze.

„Bardzo ważna jest współpraca Programu PNPP z PPPD (Regionalną Agencją ds. Łagodzenia Katastrof) oraz rządami okręgów Agam i Tanah Tatar w celu natychmiastowej ewakuacji ofiar” – powiedział Amin podczas wydarzenia rządowego w Nusa Dua na Bali.

Stanowczo zakazał także ludziom wspinania się do miejsc obecnie uznawanych za niebezpieczne, zaznaczając jednocześnie, że góra Marabi, położona na terenie okręgów administracyjnych Agam i Tanah Dadar, jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na Sumatrze.

Następnie wiceprezydent koordynował BPBD Agam i Tanah Dadar z Centrum Łagodzenia Zagrożeń Wulkanicznych i Geologicznych (PVMBG), aby zintensyfikować monitorowanie i zapewnić transmisję wczesnych ostrzeżeń o potencjalnych katastrofach.

Amin wydał oświadczenie w odpowiedzi na doniesienia o powtarzających się kradzieżach detektorów w Obserwatorium Wulkanu Marabi.

„Dowiedziałem się, że część (sprzętu) została skradziona, dlatego konieczne jest wzmocnienie nadzoru. Bardzo ważne jest zajęcie się takim problemem, aby uniemożliwić wspinaczom wspinanie się w niebezpiecznych sytuacjach” – powiedział.

Tymczasem minister spraw wewnętrznych Tito Karnavian powiedział, że wkrótce zorganizuje spotkanie ze wszystkimi przywódcami regionalnymi, aby zwiększyć odpowiedzialność regionów za potencjalne zagrożenia katastrofami.

„Będziemy oceniać systemy wczesnego ostrzegania i podejmować działania mające na celu zabezpieczenie sprzętu wykrywającego przed kradzieżą, w tym współpracować z policją i osobami zarządzającymi obszarami bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Podkreślił, że wszystkie regiony muszą wzorować się na Zachodniej Sumatrze w przeprowadzaniu symulacji mających na celu zwiększenie ryzyka katastrof, poza systemami wczesnego ostrzegania.

„Każdy region powinien przeprowadzać ćwiczenia w nadziei, że uda mu się zaradzić katastrofom. W ten sposób regiony przygotują plany radzenia sobie z niepożądanymi zdarzeniami” – zauważył Karnavian.

Według regionalnej policji Zachodniej Sumatry we wtorek (5 grudnia) o godzinie 20:22 czasu lokalnego w wyniku erupcji góry Marabi zginęły łącznie 23 osoby. Spośród 23 ofiar policyjny zespół ds. identyfikacji ofiar katastrof zidentyfikował 11.

READ  Do agroturystyki wybrano 50 wsi Alborz

Nadal trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza z udziałem wspólnego zespołu.

Według raportu BNPB do wtorkowego poranka wulkan wybuchł 46 razy.

Ostatnią erupcję o maksymalnej amplitudzie 25,1 mm i czasie trwania 80 sekund zarejestrowano we wtorek o godzinie 6:24 czasu lokalnego. Wulkan, który znajduje się na wysokości 2981 metrów nad poziomem morza, nadal znajduje się w stanie pogotowia.

BPBD Agama i Tanah Datar wraz ze wspólnym zespołem w dalszym ciągu monitorują rozwój sytuacji w nadziei na podjęcie szybkich działań wobec lokalnej ludności w przypadku dalszej katastrofalnej aktywności wulkanicznej.

Mieszkańcom mieszkającym w pobliżu wulkanu, w promieniu 3 kilometrów od szczytu, zalecono, aby nie podejmowali żadnych działań.

Rząd zachęcił mieszkańców czterech podokręgów znajdujących się w pobliżu stref niebezpiecznych do ograniczenia aktywności na świeżym powietrzu. Namawiano ich również do noszenia masek, jeśli muszą wyjść na zewnątrz.

Powiązane wiadomości: Riau traci trzech wspinaczy w wyniku erupcji góry Marabi: Oficer
POWIĄZANE WIADOMOŚCI: Wybuch w Marabi – 11 osób nie żyje wśród 23 turystów ID: Policja
Powiązane wiadomości: Erupcja Marabi: potwierdzono śmierć 3 turystów, 4 leczono z powodu oparzeń

Przetłumaczone przez: Yashinta Difa, Tegar Noorpitra
Redaktor: Aziz Kurmala
Prawa autorskie © ANTARA 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *