Wiceprezes o natychmiastowej ewakuacji ofiar erupcji wulkanu Marabi

Nusa Dua, Bali (Antara) – Wiceprezydent Krajowej Agencji Łagodzenia Katastrof (PNPP) Maruf Amin nalegał, aby współpracować z odpowiednimi agencjami w celu natychmiastowej ewakuacji wszystkich ofiar erupcji góry Marabi w zachodniej Sumatrze.

„Bardzo ważna jest współpraca Programu PNPP z PPPD (Regionalną Agencją ds. Łagodzenia Katastrof) oraz rządami okręgów Agam i Tanah Tatar w celu natychmiastowej ewakuacji ofiar” – powiedział Amin podczas wydarzenia rządowego w Nusa Dua na Bali.

Stanowczo zakazał także ludziom wspinania się do miejsc obecnie uznawanych za niebezpieczne, zaznaczając jednocześnie, że góra Marabi, położona na terenie okręgów administracyjnych Agam i Tanah Dadar, jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na Sumatrze.

Następnie wiceprezydent koordynował BPBD Agam i Tanah Dadar z Centrum Łagodzenia Zagrożeń Wulkanicznych i Geologicznych (PVMBG), aby zintensyfikować monitorowanie i zapewnić transmisję wczesnych ostrzeżeń o potencjalnych katastrofach.

Amin wydał oświadczenie w odpowiedzi na doniesienia o powtarzających się kradzieżach detektorów w Obserwatorium Wulkanu Marabi.

„Dowiedziałem się, że część (sprzętu) została skradziona, dlatego konieczne jest wzmocnienie nadzoru. Bardzo ważne jest zajęcie się takim problemem, aby uniemożliwić wspinaczom wspinanie się w niebezpiecznych sytuacjach” – powiedział.

Tymczasem minister spraw wewnętrznych Tito Karnavian powiedział, że wkrótce zorganizuje spotkanie ze wszystkimi przywódcami regionalnymi, aby zwiększyć odpowiedzialność regionów za potencjalne zagrożenia katastrofami.

„Będziemy oceniać systemy wczesnego ostrzegania i podejmować działania mające na celu zabezpieczenie sprzętu wykrywającego przed kradzieżą, w tym współpracować z policją i osobami zarządzającymi obszarami bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Podkreślił, że wszystkie regiony muszą wzorować się na Zachodniej Sumatrze w przeprowadzaniu symulacji mających na celu zwiększenie ryzyka katastrof, poza systemami wczesnego ostrzegania.

„Każdy region powinien przeprowadzać ćwiczenia w nadziei, że uda mu się zaradzić katastrofom. W ten sposób regiony przygotują plany radzenia sobie z niepożądanymi zdarzeniami” – zauważył Karnavian.

Według regionalnej policji Zachodniej Sumatry we wtorek (5 grudnia) o godzinie 20:22 czasu lokalnego w wyniku erupcji góry Marabi zginęły łącznie 23 osoby. Spośród 23 ofiar policyjny zespół ds. identyfikacji ofiar katastrof zidentyfikował 11.

READ  Prezydent Jokowi podczas szczytu R20 podkreślił znaczenie religii

Nadal trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza z udziałem wspólnego zespołu.

Według raportu BNPB do wtorkowego poranka wulkan wybuchł 46 razy.

Ostatnią erupcję o maksymalnej amplitudzie 25,1 mm i czasie trwania 80 sekund zarejestrowano we wtorek o godzinie 6:24 czasu lokalnego. Wulkan, który znajduje się na wysokości 2981 metrów nad poziomem morza, nadal znajduje się w stanie pogotowia.

BPBD Agama i Tanah Datar wraz ze wspólnym zespołem w dalszym ciągu monitorują rozwój sytuacji w nadziei na podjęcie szybkich działań wobec lokalnej ludności w przypadku dalszej katastrofalnej aktywności wulkanicznej.

Mieszkańcom mieszkającym w pobliżu wulkanu, w promieniu 3 kilometrów od szczytu, zalecono, aby nie podejmowali żadnych działań.

Rząd zachęcił mieszkańców czterech podokręgów znajdujących się w pobliżu stref niebezpiecznych do ograniczenia aktywności na świeżym powietrzu. Namawiano ich również do noszenia masek, jeśli muszą wyjść na zewnątrz.

Powiązane wiadomości: Riau traci trzech wspinaczy w wyniku erupcji góry Marabi: Oficer
POWIĄZANE WIADOMOŚCI: Wybuch w Marabi – 11 osób nie żyje wśród 23 turystów ID: Policja
Powiązane wiadomości: Erupcja Marabi: potwierdzono śmierć 3 turystów, 4 leczono z powodu oparzeń

Przetłumaczone przez: Yashinta Difa, Tegar Noorpitra
Redaktor: Aziz Kurmala
Prawa autorskie © ANTARA 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *