W pojednawczym tonie SBY nalega na kontynuację dziedzictwa Jokowiego

Djakarta. Były prezydent Susilo Bambang Yudhoyono, powszechnie znany jako SBY, nawoływał członków Partii Demokratycznej do kontynuowania pozytywnych osiągnięć jego następcy, Joko „Jokowi” Widodo, ostro odwracając wcześniejsze wezwania do zmian i oskarżenia o próby destabilizacji partii .

Wtorkowe uwagi SBY pojawiły się dzień po jego prywatnym spotkaniu z prezydentem w pałacu Bogor.

Zwracając się do członków Partii Demokratycznej w regencji Zachodniej Jawy w Bandungu, SBY nalegało, aby ktokolwiek zwyciężył w lutowych wyborach prezydenckich, aby kontynuował pozytywne osiągnięcia rządu Jokowi.

„Należy kontynuować wszystkie pozytywne osiągnięcia, a Partia Demokratyczna jest zaangażowana w utrzymanie pozytywnych programów i korygowanie wszelkich niedociągnięć” – podała siostrzana publikacja Jakarta Globe, Peritasadu.

SBY wyraziła także uznanie dla wysiłków Prezydenta Jokowiego w rozwiązywaniu problemów poprzedniej administracji – prezydentury SBY.

„Prezydent Jokowi też poprawił wiele rzeczy [from the previous administration] Uważał, że nie zostało to właściwie wdrożone i nie ma w tym nic złego. Robi, co musi” – stwierdził SBY.

SBY odwiedziło w poniedziałek oficjalną rezydencję Jokowiego w celu przeprowadzenia rozmów za zamkniętymi drzwiami, których szczegóły nie zostały ujawnione.

Zapytany przez reporterów o środowe spotkanie Jokowi powiedział, że rozmowy mają charakter poufny.

„Spotkaliśmy się przez około godzinę i omawialiśmy wiele spraw, szczególnie te dotyczące wyborów w 2024 r. To, co dokładnie omówiliśmy, pozostanie poufne” – Jokowi powiedział w odpowiedzi na wydarzenie w Jakarta Convention Center.

Wcześniej rzecznik Partii Demokratycznej Hersaki Mahendra wyjaśnił, że podczas spotkania SBY starała się wyjaśnić dążenie partii do „zmian”. Według Herzokiego SBY przekonało Jokowi, że partia „będzie kontynuowała swoje pozytywne osiągnięcia i poprawi to, co wymaga poprawy”.

SBY i jego najstarszy syn, Agus Harimurti Yudhoyono, od czasu objęcia urzędu przez Jokowi w 2014 r. wprowadzili Partię Demokratyczną do obozu opozycji na rzecz koalicji rządowej w Izbie Reprezentantów. Agus, który jest obecnie liderem partii, wielokrotnie obwiniał bliskiego współpracownika. O prezydencie, który „próbuje przejąć kontrolę nad Partią Demokratyczną”.

READ  Republikanie walczą o zakończenie impasu w związku ze słabą ofertą mówcy McCarthy'ego

Szef sztabu prezydenta zakwestionował legitymację przywództwa Moldogo Agusa i zorganizował konferencję niezadowolonych członków Partii Demokratycznej, aby ją zakwestionować. Na tej konferencji Moiltogo został mianowany przewodniczącym, co SBY i Agus skrytykowali jako nielegalne. Spór skłonił także Agusa do postawienia pytania, czy prezydent aprobuje manewr Mołdawii.

Jokowi konsekwentnie utrzymuje, że konflikty wewnętrzne w Partii Demokratycznej nie są sprawą jego prezydentury. Zarówno Sąd Najwyższy, jak i Ministerstwo Sprawiedliwości pod rządami Jokowiego odmówiły uznania przejęcia partii przez Mołdawię.

Przed wyborami prezydenckimi w 2024 r. Partia Demokratyczna wraz z dwiema innymi partiami utworzyła Koalicję na rzecz Przemian na rzecz Jedności, opowiadającą się za odejściem od status quo i znaczącymi zmianami w polityce rządu.

Jednak w nieoczekiwanym momencie Partia Demokratyczna wycofała się z sojuszu w zeszłym miesiącu po tym, jak kandydatka na prezydenta Anis Baswedan wybrała obcokrajowca na swojego kandydata na kandydata.

Rozwój sytuacji doprowadził do wskoczenia Partii Demokratycznej do konkurencyjnej koalicji wspierającej prezydenckie ambicje ministra obrony Parbovo Subianto.

Tagi: Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *