W niedzielę rano jakość powietrza w Dhace została uznana za niezdrową dla grup wrażliwych.
Według AQI, ze wskaźnikiem jakości powietrza (AQI) wynoszącym 114 o godzinie 8:40, Dhaka zajmuje 13. miejsce na liście miast o najgorszej jakości powietrza na świecie.
Na szczycie listy znalazły się Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pekin w Chinach i Dżakarta w Indonezji z wynikami AQI odpowiednio 160, 160 i 154.
Jakość powietrza jest uważana za niezdrową dla grup wrażliwych, gdy wartość AQI dla zanieczyszczeń cząstkami wynosi od 101 do 150, od 150 do 200 jest niezdrowa, 201-300 jest uważana za bardzo niezdrową, a odczyt 301+ jest uważany za niebezpieczny. Poważne zagrożenie zdrowia mieszkańców.
W Bangladeszu wynik AQI opiera się na pięciu kryteriach substancji zanieczyszczających – cząstkach stałych (PM10 i PM2,5), NO2, CO, SO2 i ozonie.
Dhaka od dawna boryka się z problemami zanieczyszczenia powietrza. Jakość powietrza na ogół staje się niezdrowa zimą i poprawia się podczas monsunów.
Zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu znajduje się wśród głównych czynników ryzyka śmierci i niepełnosprawności na całym świecie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć siedmiu milionów ludzi na całym świecie, głównie z powodu zgonów z powodu udaru, chorób serca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka płuc i ostrych infekcji dróg oddechowych.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.