W niedzielny poranek powietrze w Dhace jest niezdrowe dla grup wrażliwych

W niedzielę rano jakość powietrza w Dhace została uznana za niezdrową dla grup wrażliwych.

Według AQI, ze wskaźnikiem jakości powietrza (AQI) wynoszącym 114 o godzinie 8:40, Dhaka zajmuje 13. miejsce na liście miast o najgorszej jakości powietrza na świecie.

Na szczycie listy znalazły się Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pekin w Chinach i Dżakarta w Indonezji z wynikami AQI odpowiednio 160, 160 i 154.

Jakość powietrza jest uważana za niezdrową dla grup wrażliwych, gdy wartość AQI dla zanieczyszczeń cząstkami wynosi od 101 do 150, od 150 do 200 jest niezdrowa, 201-300 jest uważana za bardzo niezdrową, a odczyt 301+ jest uważany za niebezpieczny. Poważne zagrożenie zdrowia mieszkańców.

W Bangladeszu wynik AQI opiera się na pięciu kryteriach substancji zanieczyszczających – cząstkach stałych (PM10 i PM2,5), NO2, CO, SO2 i ozonie.

Dhaka od dawna boryka się z problemami zanieczyszczenia powietrza. Jakość powietrza na ogół staje się niezdrowa zimą i poprawia się podczas monsunów.

Zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu znajduje się wśród głównych czynników ryzyka śmierci i niepełnosprawności na całym świecie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć siedmiu milionów ludzi na całym świecie, głównie z powodu zgonów z powodu udaru, chorób serca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka płuc i ostrych infekcji dróg oddechowych.

READ  Gwiazda „Beverly Hills, 90210” Joe E. Tata zmarła w wieku 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *