Ekonomista ostro krytykuje Jokowi za pozwolenia na wydobycie dla zagranicznych inwestorów; Ostrzega, że ​​ruch separatystyczny jest możliwy

Tempo.co, DjakartaUniwersytet Indonezji (UI), starszy ekonomista Faisal Basri, Prezydent Joko Widodo lub JokowiTryb wydawania zezwoleń na wydobycie inwestorom zagranicznym.

Według niego spowoduje to konflikty prowadzące do ruchów separatystycznych na obszarach dotkniętych szkodami dla środowiska w wyniku masowej eksploatacji. „W tej sytuacji nie ma innego wyjścia niż głosowanie” – powiedział w sobotę 4 maja 2024 r. w parku Ismaila Marzukiego podczas dyskusji na temat filmu „Krwawy nikiel”.

Mówiąc najprościej, referendum w sprawie niepodległości to krok polityczny, podczas którego mieszkańcy regionu głosują, aby zdecydować, czy jego terytorium stanie się suwerenne, czy też częścią innego kraju.

Badacz Instytutu Rozwoju Gospodarczego i Finansowego (INDEF) zaproponował, aby Jokowi również stanął przed sądem za spowodowanie różnych szkód w środowisku naturalnym na terenach górniczych. Poruszył kwestię możliwości zwołania nadzwyczajnej rozprawy przed sądem wojskowym w celu postawienia Jokowi przed sądem, ponieważ „spowodował on miliardowe biliony strat ekologicznych”.

Nadzwyczajny sąd wojskowy jest organem sądowym wojskowym uprawnionym do orzekania w szczególnych sprawach o poważnym wpływie na kraj. Przed tym sądem sądzono centralne osobistości Indonezyjskiej Partii Komunistycznej (PKI) za zdradę stanu.

Faisal powiedział także, że inwestorzy zagraniczni najbardziej skorzystali na wydobyciu w Indonezji. Oszacował, że 90 proc. zysków krajowego przemysłu niklowego należą do chińskich przedsiębiorców. „Prawie wszystkie firmy (w przemyśle niklowym) pochodzą z Chin, a zyski z (wydobycia) będą trafiać do Chin” – powiedział.

Faisal wątpił także, czy prezydent-elekt Prabowo Subianto doprowadzi do zmiany sytuacji. Według niego działania Prabowa dotyczące górnictwa są w dużej mierze kontynuacją stanowiska politycznego Jokowi. „Nie możemy ufać Prabowo, jeśli nadal ma powiązania ze zbrodniarzem górniczym Jokowi” – ​​stwierdził.

SAVERO ARISTIA WIENANTO

Wybór nauczyciela: Prabowo nalegał, aby nie włączać do rządu osób „toksycznych”.

READ  Komisja wydała sprawę przeciwko Donaldowi Trumpowi

Kliknij tutaj do zrobienia Dostawać Najnowsze aktualności Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *