Kolczaste stworzenie wyspiarskie – z „wielkimi” oczami – staje się nowym gatunkiem w Indonezji

Siedząc na liściu przy wodospadzie na indonezyjskiej wyspie, „wielkie” oczy małego stworzenia spoglądały w ciemność. Być może zauważywszy blask jego oczu lub zwabiony jego kontrastowym ubarwieniem, naukowcy zauważyli zwierzę – i odkryli nowy gatunek.

Badacze próbowali Rezerwat przyrody Lemba All na Sumatrze w 2020 r., wynika z badania opublikowanego 4 lipca w czasopiśmie ZooKeys. Szukali szeroko rozpowszechnionego gatunku jaszczurki, który według doniesień żył na Sumatrze, ale którego lokalne populacje nigdy nie były badane.

Przeszukując nocą las w pobliżu wodospadów i wiosek, naukowcy znaleźli 18 jaszczurek na gałęziach i liściach.

Przyglądając się bliżej jaszczurkom, naukowcy zdali sobie sprawę, że schwytali zupełnie nowy gatunek: Certodactylus avalriantoi, czyli gekona krzywopalczastego Aval rianto.

Gekony z krzywymi palcami Aval Riando mogą osiągnąć rozmiar około 4,3 cala i są „najmniejszymi” gatunkami gekonów z krzywymi palcami występującymi na wyspie Sumatra – stwierdzili naukowcy. Ma „trójkątną” głowę i „duże” oczy.

Krzywy palec u nogi samicy Riando siedzi na liściu gekona.

W badaniu stwierdzono, że gekon ma kolor „ciemnoszary do brązowego” z „nieregularnymi” ciemnymi plamami na ciele. Ma kolczaste guzki biegnące po grzbiecie.

Fotografie przedstawiają dwa gekony z krzywymi palcami Aval Riando siedzące na roślinie. Ciemne ciało jaszczurki i niebiesko-fioletowy ogon w paski wyróżniają się na tle zielonych liści.

Kolejny gekon Awal Riyanto ze zgiętymi nogami rozciąga się na dwóch liściach.

Kolejny gekon Aval Riando ze zgiętymi nogami rozciąga się na dwóch liściach.

Nowy gatunek został rozpoznany osobno na podstawie jego wielkości, wzoru wielkości, koloru i kolców, jak stwierdzono w badaniu. Analiza DNA potwierdziła, że ​​nowy gatunek ma od 20% do 24% rozbieżności genetycznej z innymi gatunkami gekonów.

Krzywonogi gekon Avala Riando nosi imię indonezyjskiego herpetologa. „Wkład Aval Riando w badania płazów i innych gadów jest znaczący dla wiedzy i ochrony indonezyjskiej herpetologii” – stwierdzili naukowcy.

READ  85-latka zabita przez krokodyla na Florydzie

Odkrycie nowego, wcześniej niezrozumiałego gatunku „podkreśla znaczenie wyjaśnienia szeroko rozpowszechnionych gatunków” – czytamy w badaniu.

W skład zespołu badawczego weszli Yuni Ahta, Fitra Arya TV Nugraha, Zhang Han Zhang, Nia Kurniawan, Unico Amardi, Muhammad Alif Fauzi i Chi-Min Lin.

Wielu z tych badaczy jest również zaangażowanych w odkrycie Nowy gatunek gekona W nizinnych lasach Sumatry.

Rezerwat przyrody Lempa Anai znajduje się w zachodniej części wyspy Sumatra, około 1200 km na północny zachód od stolicy Dżakarty na wyspie Jawa.

Złoty górski stwór – o miedzianych oczach – staje się nowym gatunkiem w Wenezueli

„Krokodyl” znaleziony w górach Wietnamu. Badanie mówi, że jest to nowy, kolorowy gatunek

„Przyjazne” stworzenie z folkloru znalezione na skalistej pustyni Somalii. To nowy gatunek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *