Virgin Orbit Richarda Bransona ogłasza upadłość i szuka kupca

WASHINGTON, 4 kwietnia (Reuters) – Virgin Orbit Holdings (VORB.O) Richarda Bransona złożył we wtorek wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11 po tym, jak firma wystrzeliwująca satelitę nie zapewniła długoterminowego finansowania potrzebnego do odzyskania sił po styczniowej awarii rakiety.

Firma z Long Beach w Kalifornii złożyła wniosek do Sądu Upadłościowego dla Dystryktu Delaware o sprzedaż swoich aktywów po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, że zwolni około 85% z 750 pracowników.

„Uważamy, że proces z rozdziału 11 stanowi najlepszą ścieżkę do identyfikacji i sfinalizowania skutecznej i zwiększającej wartość sprzedaży” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Virgin Orbit, Dan Hart.

We wrześniu firma miała aktywa o wartości około 243 milionów dolarów i całkowite zadłużenie w wysokości 153,5 miliona dolarów.

Virgin Orbit wszedł na giełdę w 2021 roku w ramach umowy z pustym czekiem, zbierając 255 milionów dolarów mniej niż oczekiwano. W 2017 roku Virgin Orbit, należąca do Bransona firma turystyki kosmicznej Virgin Galactic, wystrzeliła rakiety ze spodu zmodyfikowanego Boeinga (BA.N) 747, aby wysłać satelity na orbitę.

Strategia Virgin Orbit polega na wystrzeliwaniu małych rakiet z samolotu 747, które umożliwiłyby starty z dowolnego miejsca w krótkim czasie.

Jednak popyt na większe rakiety startowe i bardziej opłacalne współdzielone loty rakietą Falcon 9 firmy SpaceX w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększył konkurencyjność Virgin Orbit, twierdzą analitycy i przedstawiciele branży.

Podczas szóstej misji Virgin Orbit w styczniu jej centralna rakieta LauncherOne, pierwsza rakieta wystrzelona z Wielkiej Brytanii, nie dotarła na orbitę, a jej ładunek pogrążył amerykańskie i brytyjskie satelity wywiadowcze w oceanie.

Firma starała się znaleźć nowe fundusze po awarii rakiety, wstrzymała działalność i 15 marca zwolniła wszystkich swoich pracowników, aby zaoszczędzić pieniądze.

Finanse grupy Virgin

Branson’s Virgin Group, która jest właścicielem około 75% firmy wydawniczej, powiedziała, że ​​od listopada zainwestowała w jednostkę ponad 1 miliard dolarów, w tym 60 milionów dolarów w pożyczki zabezpieczone.

Państwowy fundusz majątkowy Abu Zabi Mubadala był drugim co do wielkości inwestorem z 17,9% udziałów w Virgin Orbit.

Virgin Investments, jednostka należąca do Virgin Group, zapewni Virgin Orbit 31,6 miliona dolarów w nowej gotówce poprzez działalność finansową za pośrednictwem funduszu dłużnego, podały firmy.

Pomimo sukcesu swoich biznesów związanych z podróżami i telekomunikacją, miliarder Branson był kojarzony z kilkoma głośnymi niepowodzeniami biznesowymi w karierze przedsiębiorcy od lat 70.

Reuters poinformował w zeszłym miesiącu, że mieszkający w Teksasie Matthew Brown rozmawiał o zainwestowaniu w firmę 200 milionów dolarów. Rozmowy te upadły, jak poinformowały Reutera źródła w zeszłym tygodniu.

Wartość rynkowa Virgin Orbit wyniosła 65 milionów dolarów na podstawie poniedziałkowej ceny zamknięcia, w porównaniu z ponad 3 miliardami dolarów dwa lata temu. We wtorek akcje spadły o 12% w obrocie przedsesyjnym.

Zgłoszenie upadłości Virgin Orbit wykazało, że największe zadłużenie ma londyńska firma Arkit Ltd., która była jej winna prawie 10 milionów dolarów z tytułu usług i depozytów klientów. Arkith odmówił komentarza, gdy skontaktował się z nim Reuters.

W 2021 roku Arkit Quantum (ARQQ.O) i Virgin Orbit ogłosiły zawarcie umowy na wystrzelenie dwóch satelitów w celu świadczenia usług szyfrowania dla krajów „Five Eyes”: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Arqit Quantum powiedział w grudniu, że rezygnuje z prac nad rozwojem satelitów i znajduje sposób na zapewnienie bezpiecznego szyfrowania przez nieokreśloną „infrastrukturę naziemną”.

Drugim co do wielkości wierzycielem Virgin Orbit są Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, które mają prawie 6,8 miliona dolarów depozytów na przyszłe starty.

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, ramię armii USA, nie miały natychmiastowego komentarza.

READ  Znakomita tenisowa kariera Sereny Williams prawdopodobnie dobiegnie końca po przegranej w trzeciej rundzie singli na US Open

Sprawozdania Joeya Rowletta z Waszyngtonu, Jahnaviego Nidumolu z Bangalore i Kevina Grolickiego z Singapuru; Montaż przez Jamiego Freeda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *