USA przyznały Indonezji dotację w wysokości 2,49 mln dolarów dla stolicy – ​​BenarNews

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek przyznanie Indonezji dotacji w wysokości 2,49 mln dolarów (38,9 mld rupii) na przekształcenie jej nowej stolicy w inteligentne miasto, co oznacza pierwszy udział Waszyngtonu w planie tego kraju Azji Południowo-Wschodniej mającym na celu przeniesienie stolicy z Dżakarty do wschodniego Kalimantanu.

Tymczasem doniesienia prasowe z tego tygodnia wymieniły Chiny jako jednego z czterech największych potencjalnych inwestorów zagranicznych, a indonezyjski urzędnik powiedział w czwartek, że chińskie konsorcjum wkrótce stanie się głównym oferentem w przypadku dużego projektu mieszkaniowego w nowej stolicy.

Oświadczenie USA jest postrzegane jako próba przeciwdziałania rosnącym wpływom regionalnym Rywalizującym supermocarstwem są ChinyDokonała znacznych inwestycji w Indonezji, szczególnie w infrastrukturę i technologię.

Amerykańska Agencja ds. Handlu i Rozwoju „jest tutaj, aby wspierać wysiłki Indonezji na rzecz zbudowania nowej stolicy światowej klasy” – powiedział dyrektor agencji Eno D. Epong powiedział podczas forum biznesowego w Dżakarcie. „To partnerstwo pozwala nam dzielić się najnowocześniejszą technologią i wiedzą specjalistyczną w celu opracowania zrównoważonej infrastruktury, która przyniesie korzyści mieszkańcom Indonezji”.

Forum zgromadziło 200 urzędników rządowych i liderów biznesu z obu krajów, aby zbadać współpracę w zakresie nowych projektów kapitałowych.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 7 marca 2024 r., podczas której ogłoszono dotację w wysokości 2,49 mln dolarów na projekt New Capital City, dyrektor Agencji Handlu i Rozwoju Stanów Zjednoczonych Enoch T. Epong (po lewej) wita przewodniczącego Urzędu Stolicy Kraju Nusantara, Bambanga Susantono. [Photo courtesy U.S. Embassy in Jakarta]

Ogłoszono projekt o wartości 33 miliardów dolarów Prezydent Joko „Jokowi” Widodo W 2019 r. ma na celu przeniesienie centrum administracyjno-politycznego kraju z rozległej i zatłoczonej 10-milionowej metropolii do nowej bazy we wschodnim Kalimantanie na wyspie Borneo.

The Nowy kapitałNazywa się Nusantara i będzie obejmować 260 000 hektarów, czyli około 1000 mil kwadratowych, i zostanie zaprojektowany tak, aby był ekologiczny, odporny i inteligentny przy użyciu zaawansowanych technologii – twierdzi rząd.

Budowa infrastruktury, w tym dróg, zapór, mostów i budynków rządowych, rozpocznie się w 2021 r. i ma zakończyć się do końca roku. Rząd ma nadzieję przenieść do Nusantary około 1800 urzędników służby cywilnej do sierpnia, na dwa miesiące przed końcem drugiej i ostatniej kadencji Jokowiego.

READ  Tiger Woods przegrywa w trzeciej rundzie na Masters

The Pełny plan Oczekuje się, że ma zostać ukończony do 2045 roku.

Władze Nusantara Capital Authority, agencja odpowiedzialna za projekt, będą również poszukiwać międzynarodowych partnerstw w celu wsparcia technicznych i finansowych potrzeb projektu, powiedział przewodniczący Bambang Susantono.

„Potrzebujemy ich wiedzy specjalistycznej, aby zbudować inteligentną, odporną i zrównoważoną stolicę. Ameryka jest mistrzem w technologii” – powiedział Bampang reporterom.

ostatni rok, Prezydent Chin Xi Jinping Podpisano protokół ustaleń dotyczący realizacji projektu.

Oczekuje się, że konsorcja firm chińskich i malezyjskich rozpoczną prace nad projektami mieszkaniowymi w tym roku, powiedział Agung Wigaksono, zastępca dyrektora Komisji Finansów i Inwestycji.

Powiedział BenarNews, że ministerstwo finansów dokonuje przeglądu studiów wykonalności projektów inwestycyjnych o wartości około 40 bilionów rupii (2,56 miliarda dolarów).

Czterej najlepsi inwestorzy

Singapur, Japonia, Malezja i Chiny to cztery największe kraje, które wyraziły zainteresowanie inwestycjami w nowym mieście, podało Voice of America, powołując się na Komisję Capital.

Agencja Handlu i Rozwoju Stanów Zjednoczonych podała, że ​​przeprowadziła warsztaty szkoleniowe dla urzędników indonezyjskich na temat zarządzania projektami i najlepszych praktyk w zakresie międzynarodowych zamówień na towary i usługi.

W lutym agencja zaprosiła grupę indonezyjskich urzędników ds. zamówień publicznych do złożenia wizyty i wymiany informacji z ich amerykańskimi odpowiednikami na temat innowacyjnych modeli zarządzania miastem.

07 ID-US-capital3.JPG
Ciężarówki widać w pobliżu plantacji oleju palmowego w Sepaku, we wschodniej prowincji Kalimantan w Indonezji, 8 marca 2023 r., w wiosce położonej w pobliżu planowanej nowej stolicy Indonezji, znanej jako Stolica Narodowa Nusantara. [Willy Kurniawan/Reuters]

Andry Satrio Nugroho, analityk Instytutu Rozwoju Gospodarczego i Finansowego, think tanku w Dżakarcie, powiedział, że zaangażowanie USA miało na celu przeciwstawienie się wpływom Chin.

„Preferowane są Chiny, które nie dominują w inwestycjach. Mam nadzieję, że Ameryka również będzie w tym uczestniczyć” – powiedział. „Inwestycje Chin w Indonezji większe niż w USA”

Stwierdził, że klimat polityczny w Indonezji może mieć wpływ na inwestycje, a wyniki wyborów pokazują, że minister obrony Prabowo Subianto zastąpi Jokowi na stanowisku prezydenta.

„Inwestorzy w dalszym ciągu wypatrują polityki, która zostanie poddana przeglądowi, zmieniona lub utrzymana przez nową administrację” – powiedział.

READ  Minister Zulqibli Hasan powiedział, że proces licencjonowania w TikTok Shop jest mile widziany

Niektórzy analitycy kwestionują wykonalność i zasadność budowy nowej stolicy, powołując się na skutki środowiskowe i społeczne oraz brak konsultacji społecznych.

Yayad Subriyatna, badacz miejski na Uniwersytecie Trishakti w Dżakarcie, powiedział, że docelowa data 2045 jest nierealistyczna, ponieważ w mieście brakuje podstawowej infrastruktury.

„To nie jest możliwe. Priorytetem jest sprawienie, aby miasto nadawało się do zamieszkania. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest budowa transportu publicznego, autobusów elektrycznych i autostrad” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *