Unijne prawo przeciwdziałające wylesianiu przynosi korzyści rolnikom, utrudnia korporacje, mówi SPKS

Tempo.co, Djakarta – Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Plantatorów Palmy Olejowej (SPKS), Manchutus Tardo, uważa, że ​​niedawno przyjęte unijne prawo przeciwdziałające wylesianiu przeszkadza firmom, a nie rolnikom. Według Mansuetusa rozporządzenie to przyniesie korzyści hodowcom palm olejowych i miejscowej ludności wokół plantacji, ponieważ wielu rolników może zobaczyć swoje plantacje na obrazach satelitarnych.

„Korporacjom będzie to trudne. Rolnikom będzie łatwiej, ponieważ ich ziemia może osiągnąć maksymalnie 4 hektary. Określ tylko jeden punkt na wielokącie lub współrzędnych”, powiedział Mansudas podczas spotkania w centralnej Dżakarcie we wtorek, 18 lipca 2023 r. .

Ponieważ ustawa o przeciwdziałaniu wylesianiu nakazywała korporacjom zakładanie plantacji plazmy jako obowiązek wobec okolicznych mieszkańców wsi, Mansudas uważał, że ustawa będzie korzystna dla ludzi i rolników. Tymczasem według SPKS tylko 20% firm skorzystało z tego schematu.

Dodatkowo ustawa zalecała również odkrywanie firm produkujących olej palmowy. Mansuetus uważał, że to pozytywna rzecz, ponieważ firmy nie były przejrzyste w swoich łańcuchach dostaw. „Nigdy nie znamy źródła ich palmy olejowej, czy to z legalnych plantacji, czy z terenów wylesionych” – powiedział.

Wcześniej minister handlu Zulkifli Hasan powiedział, że rozporządzenie nakłada na eksporterów obowiązek uzyskania certyfikatu stwierdzającego, że nie są one szkodliwe dla środowiska. „Niesprawiedliwe jest domaganie się np. zaświadczenia, że ​​nasza kawa nie jest szkodliwa dla środowiska. Rolnicy wiedzą, jak zdobyć zaświadczenie, a to jest niemożliwe” – powiedział minister w internetowym przesłuchaniu przed Komisją VI Izby Reprezentantów . we wtorek, 6 czerwca 2023 r.

Tymczasem prezydent Joko „Jokowi” Widodo ocenił ustawę przeciw wylesianiu jako zagrożenie dla eksportu surowego oleju palmowego (CPO) w Indonezji. Jokowi wezwał Malezję do odrzucenia „dyskryminującego” prawa przeciwko podstawowym towarom obu krajów. Zarówno Indonezja, jak i Malezja są największymi na świecie eksporterami i importerami oleju palmowego z wynikiem 85%. „Musimy zacieśnić naszą współpracę. Nie chcemy, aby produkty indonezyjskie i malezyjskie były dyskryminowane przez inne kraje” – powiedział Jokowi na konferencji prasowej w Kuala Lumpur po spotkaniu z premierem Malezji Anwarem Ibrahimem w czerwcu ubiegłego roku.

READ  Jak Prabowo z Indonezji widzi świat

We wspólnym oświadczeniu obaj przywódcy zobowiązali się do współpracy w celu rozwiązania problemu. Indonezja i Malezja wysłały w zeszłym tygodniu wspólną misję do Brunei, aby spotkać się z przywódcami UE w celu omówienia przepisów dotyczących przeciwdziałania wylesianiu.

Księżniczka Riani Sanusi

Kliknij tutaj Otrzymuj najnowsze aktualności z Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *