Ukraiński dowódca domaga się międzynarodowej ewakuacji w zakładzie Mariupol, ponieważ sytuacja jest „krytyczna”

mjr. Serhij Wołyna, dowódca 36. Oddzielnej Brygady Morskiej Ukrainy, rozmawiał telefonicznie z CNN z oblężonego miasta Mariupol we wtorek wieczorem i poprosił kraj trzeci o zapewnienie ewakuacji żołnierzy i cywilów uwięzionych w hucie Azowstal pod ciężkim rosyjskim bombardowaniem.

„Mam oświadczenie dla świata”, powiedział Wołyna. „Może to moje ostatnie oświadczenie, bo zostało nam tylko kilka dni, a nawet godzin. Apelujemy do światowych przywódców o zastosowanie procedury wydobywczej do wojska garnizonu Mariupol, do cywilów, którzy są z nami tutaj w zakład.Prosimy o przewiezienie nas na terytorium państwa trzeciego i zapewnienie nam bezpieczeństwa.”

Siły ukraińskie wewnątrz oblężonego miasta skonsolidowały się wokół ogromnej fabryki stali Azovstal.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że setki cywilów ukrywa się w piwnicach ogromnej huty. Funkcjonariusz policji w Mariupolu powiedział CNN, że dostawy żywności i wody kurczą się z powodu ciężkich bombardowań.

Zapytany, w jaki sposób można ułatwić ewakuację, Wołyna powiedział: „Powinno to nastąpić na poziomie umów. Jeśli mówimy o praktycznym zastosowaniu, może to być statek z helikopterami, który mógłby nas zabrać. Lub międzynarodowa misja humanitarna , który może przyjść do nas i zagwarantować nam bezpieczeństwo oraz towarzyszyć nam w drodze do państwa, które podejmie takie zobowiązania.”

Wołyna określił sytuację w zakładzie jako „krytyczną”, z dużą liczbą rannych żołnierzy i ograniczoną opieką medyczną.

„Jesteśmy całkowicie otoczeni” – powiedział. „Jest około 500 rannych wojskowych, bardzo trudno jest im zapewnić opiekę medyczną. Dosłownie gniją. Na terytorium są cywile. Cierpią też na nich wybuchy, wybuchy na nich, obok nich. [the Russians] użyć przeciwko nam ciężkich bomb lotniczych i uderzyć artylerią.”

„To się dzieje cały czas. Miasto jest zniszczone. Grupy wroga przewyższają nas dziesiątki razy, mają całkowitą przewagę w powietrzu, artylerii, sprzęcie, sile roboczej. Walczymy do końca, ale zostało nam bardzo mało czasu” nieprzerwany.

READ  Błyskawica kontra Rangers Game 5 Wynik: Michael Cherkachev, Andrzej Ballad Power Tamba Bay Masowe zwycięstwo w Nowym Jorku.

Ukraiński dowódca ocenił, że na terenie zakładu schroniły się „setki cywilów”.

„Apelujemy do absolutnie wszystkich światowych liderów: kto będzie w stanie podjąć takie zobowiązania, kto będzie w stanie w krótkim czasie odnieść sukces w uzgodnieniu takiej procedury” – powiedział. „Wiemy, że są pewne wydarzenia i rozmowy ze stroną turecką, że występuje ona jako gwarant. Zapewne Stany Zjednoczone, bo uważamy, że to bardzo potężne państwo z silnym przywódcą, [President Joe] Bidena i że może osobiście rozwiązać tę kwestię w możliwie najkrótszym czasie. Lub ten problem można rozwiązać z jego pomocą w krótkim czasie.”

Wołyna odmówił komentarza na temat liczby wojskowych broniących się w Azovstal.

„Jeśli świat nas usłyszy, jeśli światowi przywódcy nas słyszą, to mamy wielką nadzieję, że procedura wydobycia zostanie przeprowadzona, to wszyscy zrozumieją skład ilościowy ludzi, którzy byli w niewoli” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *