Sędzia federalny usuwa mandat maski dotyczący samolotów i transportu publicznego

WASZYNGTON – W poniedziałek, niecały tydzień później, sędzia federalny na Florydzie zniósł wymóg masek federalnych w samolotach, pociągach, autobusach i innych środkach transportu publicznego Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom przedłużyły go do maja 3.

W 59-stronicowa decyzjasędzia Kathryn Kimball Mizelle, nominowana przez byłego prezydenta Donalda J. Trumpa, unieważniła mandat – który dotyczy również lotnisk, dworców i innych węzłów komunikacyjnych – w całym kraju z kilku powodów, w tym orzeczenia, że ​​agencja przekroczyła swoje uprawnienia prawne na mocy ustawa o publicznej służbie zdrowia z 1944 r.

Departament Sprawiedliwości nie miał natychmiastowego komentarza na temat tego, czy administracja Bidena wniesie apelację – a jeśli tak, czy poprosi sędzię Mizelle lub sąd apelacyjny o wstrzymanie wydania orzeczenia do czasu dalszego postępowania sądowego, aby przepis mógł być nadal egzekwowany. Rzeczniczka CDC odmówiła komentarza.

Nie było jasne, czy linie lotnicze będą nadal wymagać od pasażerów noszenia masek bez tego przepisu. Ale w zeszłym miesiącu szefowie głównych linii lotniczych – w tym American Airlines, Delta Air Lines i United Airlines – poprosili administrację Bidena o zezwolenie na maskowanie mandatu w samolotach i na lotniskach wygasa we wspólnym piśmie.

Mimo to orzeczenie pojawia się również w czasie, gdy liczba nowych przypadków koronawirusa ponownie gwałtownie rośnie. W zeszłym tygodniu CDC przedłużyło regułę maski do 3 maja, powołując się na chęć oceny potencjalnej dotkliwości podwariantu Omicron znanego jako BA.2, która ostatnio stała się dominującą wersją wśród nowych przypadków w USA. W poniedziałek miasto Filadelfia zostało przywrócone mandat maski w odpowiedzistając się pierwszym dużym miastem, które to zrobiło.

W poniedziałek po południu Sara Nelson, prezes Association of Flight Attendants, związku reprezentującego około 50 000 pracowników w 20 liniach lotniczych, powiedziała w oświadczeniu, że czeka na „więcej analizy prawnej, co to oznacza” i że zajmie to minimum 24 godziny. do 48 godzin na wdrożenie i zakomunikowanie nowych procedur.

READ  Aktualne informacje na temat wyborów legislacyjnych i prezydenckich w Indonezji; Rozpoczął się okres kampanii

„Apelujemy do wszystkich, aby ćwiczyli cierpliwość, zachowali spokój i nadal postępowali zgodnie z instrukcjami członków załogi” – powiedziała. „Przypominamy pasażerom, że przestrzeganie instrukcji członków załogi jest prawnie wymagane, a destrukcyjne zachowanie ma poważne konsekwencje, ponieważ naraża wszystkich na ryzyko”.

Tim Minton, rzecznik Metropolitan Transportation Authority, które nadzoruje nowojorskie metro i niektóre pociągi podmiejskie wjeżdżające do miasta, powiedział w poniedziałek: „Kontynuujemy postępowanie zgodnie z wytycznymi CDC i zapoznamy się z nakazem sądu na Florydzie”.

Prezydent Biden wezwał CDC do wydania mandatu na maskowanie podróżnych wkrótce po jego inauguracji, a agencja zrobiła to w lutym. 2, 2021 r. Kilkakrotnie przedłużał ten mandat, a w lipcu Health Freedom Defense Fund, grupa rzecznicza z siedzibą w Wyoming, złożył pozew kwestionując jego legalność.

Próby skontaktowania się z grupą w celu uzyskania komentarza w poniedziałek nie od razu zakończyły się sukcesem. Ale sędzia Mizelle w dużej mierze zaakceptował jej argumenty, orzekając, że agencja przekroczyła uprawnienia przyznane jej przez Kongres do przepisywania środków zdrowia publicznego, takich jak „odkażanie”, mówiąc, że władza ogranicza się do sprzątania mienia – nie wymagając od ludzi podejmowania kroków higienicznych.

„Gdyby Kongres miał zamiar zastosować tę definicję, władza przekazana CDC byłaby zapierająca dech w piersiach” – napisała. „I z pewnością nie ograniczałoby się to do skromnych środków „sanitarnych”, takich jak maski”.

Dodała, że ​​jeśli rządowa interpretacja uprawnień agencji byłaby dokładna, CDC może wymagać od firm instalowania systemów filtracji powietrza, nakazać ludziom przyjmowanie szczepionek, a nawet wymagać „kaszelania w łokcie i codziennych multiwitamin”.

Prezydent Donald J. Trump powołał sędziego Mizelle do składu orzekającego w listopadzie 2021 r., po tym, jak przegrał reelekcję. Była urzędniczka sędziego Clarence Thomasa, miała wtedy 33 lata, co czyni ją najmłodsza osoba Pan. Trump mianowany na sędziego dożywotniego; ogłosiło ją American Bar Association nie zakwalifikowana z powodu braku doświadczeniaale została potwierdzona w dniu głosowanie na linii partyjnej.

READ  Wyniki na żywo w boksie, najważniejsze momenty dla George Composes Jr. vs. Devin Honey, Stephen Fulton vs. Daniel Roman

Lawrence Gostin, profesor globalnego prawa zdrowotnego na Georgetown University, powiedział, że administracja Bidena będzie musiała odwołać się od decyzji, jeśli chce, aby mandat był kontynuowany. Bronił również uprawnień agencji do wydawania wymogu masek.

„Jeśli kiedykolwiek zdarzył się przypadek, w którym CDC ma uprawnienia do działania, klasycznym przypadkiem jest zapobieganie międzystanowemu przenoszeniu niebezpiecznej choroby zakaźnej” – powiedział.

Sędzia Mizelle zarzuciła agencji również wydanie mandatu w trybie „awaryjnym” bez opóźniania publicznego komentarza na temat wniosku – odrzucając pomysł, że nie ma na to czasu, ponieważ pandemia miała już rok.

„CDC wydał mandat w lutym 2021 r., prawie dwa tygodnie po tym, jak prezydent zażądał mandatu, 11 miesięcy po tym, jak prezydent ogłosił Covid-19 stanem wyjątkowym w kraju, i prawie 13 miesięcy od ogłoszenia przez sekretarza ds. zdrowia i opieki społecznej stan zagrożenia zdrowia publicznego ”- zauważyła. „Ta historia sugeruje, że sama CDC nie uważała upływu czasu za szczególnie poważny”.

Podkreślając, że minęło 11 miesięcy od ogłoszenia przez „prezydenta” stanu wyjątkowego, sędzia Mizelle nie odniósł się do faktu, że urząd właśnie objęła inna administracja.

Od niedzieli było średnio ponad 37 000 nowych przypadków dziennie, co stanowi wzrost o 39 procent w porównaniu z dwoma tygodniami, według bazy danych New York Times. Chociaż liczba ta pozostaje znacznie niższa niż szczyt zimowego wzrostu napędzanego przez wariant Omicron, eksperci uważają, że nowe przypadki są coraz bardziej niedoszacowane wzrost testów w domu.

W niedzielę dr. Ashish K. Jha, nowy koordynator odpowiedzi na Covid-19 w Białym Domu, powiedział, że CDC „bardzo jasno dało do zrozumienia, że ​​potrzebuje 15 dni na ocenę wpływu BA.2 na hospitalizacje, zgony, aby sprawdzić, czy nastąpił znaczny wzrost liczby ciężka choroba ”.

READ  W pożarze w Dżakarcie w Indonezji zginęło 7 osób

„Oczekuję, że zbierzemy te dane iw ciągu kilku tygodni podejmiemy trwalszą decyzję”, powiedział w programie ABC „This Week”.

Sędzia Mizelle miał osobiste powiązania z administracją Trumpa. Jest żoną Chada Mizelle, który był prawnikiem w Białym Domu Trumpa. W 2019 r. Biały Dom oczyszczony większość najwyższe kierownictwo Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ramach tego wstrząsu, panie Mizelle został zainstalowany jako pełniący obowiązki doradcy generalnego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie się wypisał restrykcyjna nowość utrudnienie migrantom uzyskania azylu.

Noe Weiland, Ana Ley oraz Adeel Hassan przyczyniły się do raportowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *