Ukraina widzi ryzyko wycieku promieniowania w Czarnobylu, MAEA nie widzi „nie ma krytycznego wpływu” na bezpieczeństwo

Ogólny widok przedstawia strukturę New Safe Confinement (NSC) nad starym sarkofagiem pokrywającym uszkodzony czwarty reaktor w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w Czarnobylu na Ukrainie 22 listopada 2018 r. Zdjęcie zrobione 22 listopada 2018 r. REUTERS / Gleb Garanich / File Zdjęcie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Siły rosyjskie utrzymują elektrownię atomową w Czarnobylu
  • Ukraina twierdzi, że przerwa w dostawie prądu zagraża jej bezpieczeństwu
  • MAEA widzi „brak krytycznego wpływu na bezpieczeństwo”

LVIV, Ukraina, 9 marca (Reuters) – Ukraina powiedziała w środę, że istnieje niebezpieczeństwo wycieku promieniowania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu po odcięciu prądu w elektrowni, ale organ nadzoru nuklearnego ONZ nie zauważył „nie ma krytycznego wpływu na bezpieczeństwo”. …

Państwowa firma jądrowa Energoatom poinformowała, że ​​linia wysokiego napięcia została uszkodzona podczas walk między wojskami ukraińskimi a siłami rosyjskimi okupującymi nieczynną elektrownię i została odcięta od krajowej sieci energetycznej. Czytaj więcej

Stwierdzono, że „substancje radioaktywne” mogą w końcu zostać uwolnione, zagrażając innym częściom Ukrainy i Europy, jeśli nie będzie możliwości schłodzenia wypalonego paliwa jądrowego przechowywanego w elektrowni, która doznała największej na świecie awarii jądrowej w 1986 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że rezerwowe generatory diesla mogą zasilać elektrownię tylko przez 48 godzin.

„Potem systemy chłodzenia obiektu do przechowywania wypalonego paliwa jądrowego przestaną działać, co spowoduje nieuchronne wycieki promieniowania” – powiedział na Twitterze. „Wzywam społeczność międzynarodową, aby pilnie zażądała od Rosji wstrzymania ognia i umożliwienia jednostkom naprawczym przywrócenia dostaw energii”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powiedziała na Twitterze, że „rozwój narusza (a) kluczowy filar bezpieczeństwa dotyczący zapewnienia nieprzerwanego zasilania”, ale „w tym przypadku MAEA nie widzi krytycznego wpływu na bezpieczeństwo”.

READ  Przywódca konserwatystów O'Toole odsunięty w Kanadzie

MAEA ostrzegła we wtorek, że systemy monitorujące materiały jądrowe w obiektach utylizacji odpadów radioaktywnych w Czarnobylu przestały przesyłać dane. Czytaj więcej

Elektrownia w Czarnobylu, która nadal jest radioaktywna, leży około 100 km (62 mil) od Kijowa. Czwarty reaktor eksplodował w kwietniu 1986 r. podczas nieudanego testu bezpieczeństwa, wysyłając chmury promieniowania po całej Europie.

Ekspert jądrowy ze znajomością systemu elektrowni powiedział, że sytuacja jest powodem do niepokoju, a kluczowym pytaniem będzie to, jak szybko można przywrócić zasilanie.

„Przerwy w dostawie prądu do obiektów jądrowych są potencjalnie bardzo niebezpieczne” – powiedział ekspert, który odmówił ujawnienia się, ponieważ nie jest upoważniony do publicznego wypowiadania się o sytuacji.

„Przerwa w dostawie prądu może doprowadzić do odparowania wody w magazynie i narażenia na zużyte pręty paliwowe. Mogą one ostatecznie stopić się, a to może prowadzić do znacznych emisji promieniowania”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pisanie Alessandry Prentice i Timothy Heritage; montaż przez Jonathana Oatis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *